Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
TASARIM
09/08/2018

Ofis binasında devasa şelale

Çin'de şehrin göbeğinde 108 metre uzunluğundaki gökdelenin üzerinde şelale akıyor. Bu bir hayal değil, fazlasıyla gerçek!


Eğer çalıştığınız ofisin ya da binanın çok güzel ve havalı olduğunu düşünüyorsanız çok fena yanılıyorsunuz. Ne yani, sizin binanızda şelale var mı? Şaka değil, Çin'de bir ofis binasının üzerinden gürül gürül şelale akıyor hem de şehrin göbeğinde!


Bir Çin inşaat şirketi “Neden gökdelenimize bir şelale inşa etmiyoruz?” diye düşündü. Böylece Guizhou eyaletinde dünyanın en yüksek insan yapımı şelalesini inşa ettiler. Liebian Gökdeleni projesi iyi bir fikir mi, siz karar verin. Güneşli havada binanın önünde muhteşem bir gökkuşağı oluşuyor. Manzara ve böylesi bir fikrin hayata geçmesi bile insanı mutlu ediyor.
 


Diğer yandan devasa binanın suyu devir daim edebilmesi için epey enerji harcaması gerekiyor. Zira gökdelen 108 metre uzunluğunda, 4 dev pompa sistemi tankta toplanan suyu geri yukarı itiyor.
 


Elektrik maliyetinden dolayı sadece özel günlerde ve en fazla 25 dakika olmak kaydıyla şelale açılıyor. Saatte 100 doların üzerinde elektrik masrafı olduğu söyleniyor. Bunu güneş enerjisiyle halledebilirlerse şelale haftada birkaç gün akabilir.