Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
TASARIM
15/11/2019

Norveç'te açılan The Twist, bir sanat galerisinden çok daha fazlası

Eylül 2019'da ziyaretçilere kapılarını açan saat galerisi The Twist, bir binadan çok daha fazlası olarak dikkat çekiyor. Akarsuyun üzerinde bir köprü görevi de gören bina Norveç'in tasarım vizyonunu da ortaya koyuyor.

Norveç'in önde gelen mimari tasarım şirketlerinden BIG (Bjarke Ingels Group), The Twist adlı sanat galerisinin dış cephe mimarisini adeta bir deste iskambil kağıdı gibi dizayn etmiş. Eylül 2019'da kapılarını misafirlerine açan bu müthiş tasarıma sahip bina, aynı zamanda Kistefos heykel parkının içinden geçen akarsuyun üzerinde bir köprü görevi de görüyor. Yapının tam ortasında kıvrılan nokta ise, bölgenin farklı rakımlarda akmakta olan akarsularına bir gönderme yapmak için tasarlanmış. Ana teması sanata adanmış olan bir parkın içerisinde böylesine şık bir galeri inşa etmek tam bir Norveç vizyonu olarak algılanmalı.
 


1996 yılından beri faaliyet gösteren bu olağanüstü parkta Anish Kapoor, Olafur Eliasson ve Fernando Botero gibi sanat dünyasının zirvesindeki isimlerin eserleri sergileniyor. Parkın içerisinde aynı zamanda modern sanata adanmış bir endüstri müzesi de mevcut. The Twist adlı galeri/köprü, Svaas tarafından düzenlenen bir tasarım yarışmasında birincilik ödülünü aldıktan sonra inşa edilmiş. Köprünün iki ucu farklı boyut ve mimari karakterlere sahip. BIG, dış cephe kaplamasında kullanılan işlenmemiş alüminyum parçalar sayesinde binaya bir "obje" kimliği kazandırmayı hedeflemiş. Dış cephe tasarımının karakteristiği binanın iç tasarımına da yansıtılmış ve bu olağanüstü bina, adeta içerisinde ve etrafında sergilenen sanat eserlerini aratmayan bir kimliğe bürünmüş.