Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
TASARIM
17/11/2020

LEGO’nun 9036 parçadan oluşan devasa Kolezyum seti, 27 Kasım’da satışta

LEGO’nun 27 Kasım’da satışa çıkacak 9036 parçalık devasa Kolezyum seti, bugüne kadar LEGO'nun ürettiği en büyük set. 2000 yıllık tarihi bir yapıyı tüm ayrıntılarıyla ele alan setin fiyatı ise 550 dolar.

LEGO, tam 9 bin 036 parçadan oluşan devasa Kolezyum (Colosseum) setini 27 Kasım’da satışa çıkarmayı planlıyor. Setin devasalığını göz önünde bulundurmanız için, bundan önce satışa çıkmış en büyük LEGO setinin 2017’de satışa çıkan 7,541 parçadan oluşan Millennium Falcon Star Wars seti olduğunu söyleyelim. 27 cm yüksekliğe ve 52 cm genişliğe sahip set, 2000 yıllık bir mimarı harikayı tüm detaylarıyla günümüze taşıyor. Bu şık model, çevre düzenlemesi ile birlikte geliyor ve “gerçeğe yakın birçok ayrıntıya” sahip.
 


Kolezyum’un LEGO modelinde yer alan sütunlarda Dorik, İyonik ve Korint düzenler kullanılmış mesela. Tasarımcı Rok Zgalin Kobe, "En zorlandığımız ve en önemli ayrıntılardan biri, Kolezyum'un anıtsallığını LEGO yapısıyla yansıtabilmekti." diyor. Kesitin “orijinal yapıdan çok daha dik” olduğunu, ancak model yapının insanlara “orijinal anıt hakkında daha fazla şey öğrenmek için ilham vereceğini” umduğunu da sözlerine ekliyor. LEGO, 2.000 yıllık sembolik yapının detaylarına sadık kalmak için farklı tarzlardaki sütunları oluştururken üç farklı tonda tuğla kullandığını da ifade etti.
 


Roma mimarisinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen Kolezyum, İmparator Vespasianus tarafından M.S. 70’li yıllarda yapımına başlanmış, M.S. 80’de Titus döneminde tamamlanmıştı. Roma’daki en önemli tarihi ve turistik yapıların başında gelen Kolezyum, aynı zamanda dünyanın en çok turist çeken yapılarından da birisi. 2007’de ‘Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri seçilen Kolezyum denilince akla ilk olarak gladyatör savaşları geliyor tabii ki... Bu devasa set tabii ki ucuz olmayacak. LEGO yaptığı açıklamada fiyatın 550 dolar olduğunu açıkladı.
 

Bu arada 3187 parçalık Mos Eisley Cantina LEGO seti, Star Wars tutkunlarını mest edecek