Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
TASARIM
21/05/2017

Akıl hastalıklarını çizimle anlatan illüstratör: Federico Babina

İnsan hem illüstratör hem de mimar olunca böyle etkileyici işler ortaya çıkarabiliyor işte!

Federico Babina, İtalyan bir illüstratör. Aynı zamanda bir mimar. Ve bu iki işini harmanlamayı çok seviyor. Mimari çizimlerle daha önce pek çok görsel tasarıma imza atarak gündeme gelen Babina, yine sıra dışı bir seri ile radarımıza girdi.
Farklı sanat dallarını mimarlık ve mekân çözümlemeleri üzerinden yorumlayan Federico Babina, bu kez akli ve ruhsal bozuklukları odak noktasına alan yeni bir seri ile karşımızda. Tarih, bu tür rahatsızlıkları olan pek çok "dahi" ile dolu. İtalyan illüstratör de bu gerçekten yola çıkarak hazırladığı "Archiatric" ile yaratıcılık ve psikopatoloji arasındaki ilişkiyi mimari formlar üzerinden yansıtmayı amaçlıyor.
"Mekânın insan davranışı üzerindeki etkisi yadsınamaz bir gerçek. Bu nedenle mekân tasarlayan mimar; aslında tavır, davranış ve deneyim tasarlıyor." şeklinde belirten Babina'nın bu serisinde; depresyondan anksiyeteye, bipolar bozukluktan demansa, birtakım rahatsızlıkların mimari bir form üzerinden yorumlarını görmek mümkün. Oldukça ilginç ve etkileyici bir seri doğrusu!

Demans (Bunama)


Otizm


Bipolar


Depresyon


Şizofreni


Disleksi (Yazı Körlüğü)


Anksiyete


Disosyatif kişilik bozukluğu


Alzheimer


Insomnia (Uykusuzluk)


Korkular


Yeme Bozukluğu


Narkolepsi (Uyku Hastalığı)


Cinsel Kimlik Bozuklukları


Paranoya


Obsesif Kompülsif Bozukluk (Takıntı)