Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
SANAT
15/12/2022

Salt’ta "Sahnede 90’lar" sergisi tüm hızıyla sürüyor

Disiplinler arası kesişim ve bir etkileşim alanı olan Salt, şu sıralar Türkiye’nin 1990’lı yıllardaki kültürel ortamını sahne ve performans kavramları etrafında irdelediği “Sahnede 90’lar” sergisini ziyaretçilerle buluşturuyor.

Garanti BBVA’nın kurucusu ve daimi destekçisi olduğu Salt, 2011 yılında kapılarını açtı. Salt, kurulduğu günden bu yana deneysel düşünceye ve araştırmaya yönelik yenilikçi programlar geliştiren, ziyaretçi ve kullanıcılarıyla birlikte öğrenmeye, tartışmaya açık ortam sağlayan bir kültür kurumu olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Farklı disiplinler arasındaki kesişim ve etkileşimleri araştıran Salt, sanat, mimarlık ve tasarım ile toplumsal ve ekonomik tarihe odaklanıyor. Bir yandan da iklim krizi, toplumsal cinsiyet eşitliği, dijitalleşme gibi toplumu yakından ilgilendiren konularda bilinç yaratacak içeriklerle sergi, film gösterimi, performans, konferans, atölye gibi programlar gerçekleştiriyor; araştırma projeleriyle nitelikli bilgi üretimini desteklemeyi amaçlıyor.Bugüne dek 3 milyonu aşkın kişiyi ağırlayan Salt, İstanbul’da iki ayrı yapıda ve çevrim içi ortamda faaliyet gösteriyor. İstiklal Caddesi üzerindeki Beyoğlu binasında sergi mekânları, Açık Sinema, Mutfak, Kış Bahçesi ve Robinson Crusoe 389 kitabevi bulunuyor. Karaköy, Bankalar Caddesi’ndeki Galata binasında ise bir ihtisas kütüphanesi niteliğindeki Salt Araştırma, araştırmacıların kayıt yaptırarak kullanabildiği Salt Araştırma Ferit F. Şahenk Salonu, kamu programlarının düzenlendiği Oditoryum ile sergi, etkinlik ve atölye mekânlarının yanı sıra Osmanlı Bankası Müzesi, Robinson Crusoe 389 kitabevi ve kafe yer alıyor. Salt’a giriş ve kurumun tüm programlarına katılım ücretsiz.


Bu arada Garanti BBVA’nın ülkemiz kültür ve sanat hayatına kazandırdığı Salt’ta Sahnede 90’lar sergisi tüm hızıyla sürüyor. Sergi, Türkiye’nin 1990’lı yıllardaki kültürel ortamını sahne ve performans kavramları etrafında irdeliyor. Sahnede 90'lar, performansın toplum, ekonomi, sokak ve siyasetle ilişkisini ele alırken kültür tarihinden bir potporiyi bir araya getiriyor. Ücretsiz olarak 12 Şubat 2023’e kadar devam edecek sergiye paralel etkinlikleri saltonline.org ve Salt’ın sosyal medya kanallarından takip edebilirsiniz.
 

Advertisement