Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
SANAT
01/11/2017

İş Sanat'tan festival tadında sezon

İş Sanat'ın Mayıs sonuna dek sürecek bu yedi aylık 18. sezon maratonunu İş Sanat Sanat Yönetmeni Filiz Ova ile konuştuk. 


İş Sanat, sanatseverlerin heyecanla beklediği 18. sezonunda dünya sahnelerinin önemli isimlerini ve ülkemizden sevilen sanatçıların özgün projelerini İstanbullularla buluşturacak. Mayıs sonuna dek sürecek bu yedi aylık sanat maratonunu İş Sanat Sanat Yönetmeni Filiz Ova ile konuştuk.

Yeni sezonun programını oluştururken nelere dikkat ettiniz?
İş Sanat’ın konser programlarının büyük bir bölümü çok uzun soluklu planlamalar sonucunda oluşuyor. Programı oluştururken her daim İş Sanat’ın misyonunda yer alan ilkeleri gözetiyoruz. Öte taraftan her sezonun kendi içinde bir dengesi var. Klasik müzik, caz, dünya müziği ve modern dansın seçkin örneklerine programımızda yer verirken yerli ve yabancı sanatçıların iş birliği yaptığı sahnemize özel projeler de üretiyoruz. Müzik dünyasının duayen isimlerinin yanı sıra başarılarıyla adından söz ettiren genç yıldızları da izleyicilerimizle buluşturuyoruz. Bir de tabii geleceğin sanatseverleri olarak gördüğümüz çocuklara sanatı sevdirecek etkinlikler düzenliyoruz

18. sezonun flaş etkinlikleri hangileri olacak?
Etkinliklerimizin hepsinin yeri ayrı ama bu seneki dans gösterilerimiz gerçekten çok özel. Acosta Danza ile başlayayım. Kurucusu Carlos Acosta, dans dünyasının süperstarı olarak anılıyor. 11 yıl boyunca Royal Opera House’un konuk baş dansçısı olarak görev yaptı. Sayısız ödüle sahip bir balet. Kariyerinde yepyeni bir adım atarken biz de bu tarihi anın bir parçası oluyoruz. Topluluğun ilk yurt dışı turnesi… Üstelik gösterinin bir bölümünde Carlos Acosta kendisi de dans edecek. Nisan ayında ise Pokemon Crew’u ağırlayacağız. İş Sanat’ın kendini her daim diri tutan, yenilikçi yaklaşımını gösteren bir proje. Topluluk hip hop ve sinema dünyasını bir araya getirdiği “And… Act!” projesiyle İş Sanat’ta olacak. Sinema tarihinin başlangıcında önemli bir yeri bulunan Lumiere Kardeşler’in şehri Lyon’dan dansçılar, dönem kostümleri ile izleyicileri 1930’lu 40’lı yılların sinema dünyasına götürecekler. Bu gösteriyi Fransız Kültür işbirliği ile gerçekleştiriyoruz.


Bu sezonun programında caz tutkunlarını heyecanlandıracak konserler de olacak. Bu konserlerden söz eder misiniz?
Caz serimize 23 Kasım’da Lisa Ekdahl ile başlıyoruz. Ekdahl, çok uzun bir aranın ardından, sanırım 9 sene sonra tekrar İstanbul’a geliyor. Bir diğer caz konserimizde ise Joe Sanders, Eric Harland ve Rick Simpson ile genç vokal Hailey Tuck’ı ağırlayacağız. Baharda ayrıca John Pİzzarelli Midnight McCartney projesi ile İş Sanat’ın konuğu olacak.

İş Sanat'ın klasik müzik konserlerinin izleyicilerin gönlünde de ayrı bir yeri oluyor…
Kesinlikle öyle… Klasik konserlerimizi ilgiyle takip eden, yorumlarını, düşüncelerini bizlerle paylaşan çok bilgili bir izleyici kitlemiz var. Bu sene yine çok özel isimler olacak. Dünyanın en önemli keman virtüözlerinden Pinchas Zukerman Camerata Salzburg ile Mozart, Beethoven ve Schubert’ten eserler seslendirecek. Ocak ayında Zürih Oda Orkestrası eşliğinde günümüzün en büyük akordeon sanatçılarından Richard Galliano ve iki Echo Klassik’in de aralarında bulunduğu birçok ödülün sahibi, keman sanatçısı Arabella Steinbacher konuğumuz olacak. Nisan ayında jenerasyonunun önde gelen piyanistlerinden Lars Vogt’u ilk kez şefliğini de üstlendiği Royal Northern Symphony ile dinleyeceğiz. Mayıs ayında ise yine olağanüstü yorumuyla dikkat çeken Venezuelalı piyanist Gabriela Montero ve Scottish Ensemble bizimle olacak.

Şimdiden biletleri tükenen etkinlikleriniz olmuş…
Evet, biletlerimizi 12 Ekim’de satışa sunduk. Ve daha ilk gün, ocak ayında Johann Strauss Orkestrası ile gerçekleştireceğimiz Yeni Yıl konserimizin biletleri ile Türkiye’de geniş bir hayran kitlesine sahip olan, sesiyle, sahne şovuyla ve doğaçlamalarıyla her konseri olay olan Buika’nın biletleri tükendi.

Bu yıl yerli sahnesinde neler olacak?
Her sezon yerli konserler kapsamında İş Sanat’a özel projelerin üretilmesi için çalışıyoruz. Bu yılki program da çok güçlü diyebilirim. Tuluğ Tırpan’ın piyano başında olacağı ve aynı zamanda müzik direktörlüğünü üstlendiği Mevlana’dan Aşık Veysel’e Anadolu Ozanlarından Türküler konserimiz bunların başında geliyor. Proje her biri alanında çok değerli isimleri bir araya getirecek. Viyana Classical Players, bağlama virtüözümüz Erdal Erzincan ve soprano olarak da Zara sahnede olacak. Gecenin anlatıcılığını ise Okan Yalabık yapacak. Yine Cem Adrian ve Ceylan Ertem, İstanbul Opera Orkestrası ve korosu eşliğinde Neşet Ertaş türkülerini yorumlayacak. Hüsnü Şenlendirici, Adem Gülşen, Cahit Kutrafalı, Cenk Erdoğan ve Volkan Ökte ile ilk kez bir araya geldiği Hüsn-ü Dream projesiyle İş Sanat’a konuk olacak.

İş Sanat’ın ilgiyle takip edilen şiir dinletilerinde bu yıl kimler var?
Bu sene şiir dinletileri kapsamında Nâzım Hikmet, Gülten Akın, Orhan Veli, Behçet Necatigil dizelerinin yanı sıra aşk ve İstanbul şiirleri duyacağız. Sait Faik’in çok sevilen hikayelerini dinleyeceğiz. Bu sene genç arkadaşlarımız için bir yenilik yaptık. Çok yoğun bir ilgi olduğunu bildiğimiz için Orhan Veli ve Sait Faik dinletileri için öğrenci matineleri düzenleyeceğiz. Yani dinletiler 16.30’da sadece öğrenciler için özel olarak sahnelenecek.