Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
SANAT
05.11.2018

İş Sanat'ta 19. sezon 8 Kasım'da başlıyor

İş Sanat’ta yeni sezon başlıyor! 8 Kasım akşamı sanatseverlere 19’uncu kez “Merhaba!” diyecek olan İş Sanat, klasik müzikten caza, dünya müziğinden dans gösterilerine, yerli projelerden şiire pek çok etkinliği İstanbullularla buluşturacak.


İş Sanat, sanatseverlerin büyük bir heyecanla beklediği yeni sezonunda yine dünya sahnelerinin önemli isimlerini ve ülkemizden sevilen sanatçıların özgün projelerini İstanbullularla buluşturacak. 8 Kasım’da başlayacak ve Mayıs sonuna dek sürecek bu yedi aylık sanat maratonunda; klasik müzik, caz, dünya müziği ve modern dansın en seçkin örnekleri sahnelenecek. Şimdi kemerlerimizi bağlayalım ve İş Sanat’ın 19. sezon programına yakından bakalım:


Şurası bir gerçek ki İş Sanat'ın klasik müzik konserlerinin izleyicilerin gönüllerinde ayrı bir yeri oluyor. Yeni sezon, 8 Kasım’da Şef Natalie Murray Beale yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve İş Sanat’ın Parlayan Yıldızlar serisindeki genç sanatçılar Emir Kemancı’nın (viyola) ve Gamze Erengönül’ün (keman) vereceği açılış konseri ile başlayacak. Mayıs boyunca birçok etkinlik olacağından liste bir hayli uzun. O yüzden bazılarını yazalım: Klasik müziğin genç yıldızları arasında yer alan ödüllü Fransız piyanist Lucas Debargue, ilham verici yorumlarıyla tanınan ve dünyanın en iyi oda toplulukları arasında gösterilen Basel Oda Orkestrası eşliğinde 20 Kasım, Salı akşamı W. A. Mozart’tan F. Poulenc’e uzanan geniş bir repertuvarla dinleyicilerin karşısında olacak.


Eleştirmenlerin günümüzün en seçkin kemancılarından olduğu konusunda fikir birliğine vardığı, bugün kariyerinin zirvesinde olan Renaud Capuçon, uluslararası platformda önemli topluluklar arasında yer alan ve 30’uncu yılını kutlayan oda orkestrası Wiener Concert-Verein ile 14 Aralık, Cuma akşamı konser verecek. Konserin şefliğini Philippe Morard üstleniyor. Grammy ödüllerine aday gösterilen ilk mandolin sanatçısı olan Avi Avital, 9 Ocak, Çarşamba akşamı klasik ve erken dönem klasiklerine yepyeni yorumlar katan Cappella Gabetta ile müzikal bir ziyafet sunacak. Topluluğun şefliğini ise yetenekli kemancı Andres Gabetta üstleniyor. Günümüzün önemli opera salonları ve şeflerinin vazgeçemediği solistler arasında yer alan, Washington Post’un “gerçek bir diva” olarak söz ettiği mezzo-soprano Magdalena Kožená İstanbul’da. Sanatçıya 9 Şubat, Cumartesi akşamı yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımıyla müzik dünyasında farklı bir yere sahip olan The Orchestra of the Age of Enlightment eşlik edecek. Bu özel akşamda orkestrayı İtalyan Giovanni Antonini yönetecek.
 


Bu sezonun programında caz tutkunlarını heyecanlandıracak birçok konser de olacak. Klasik pop, caz ve blues’u bir potada eriterek ortaya çıkardığı kendine has stiliyle Sarah McKenzie, 4 Aralık, Salı akşamı kış ortasında İstanbullu müzikseverlerle tanışacak. Mckenzie, piyanist ve şarkıcı kimliğiyle Blossom Dearie, Diana Krall gibi caz dünyasının güçlü kadın müzisyenlerine benzetiliyor. Sezonun dikkat çeken caz konseriyse efsane isim Arturo Sandoval’la gerçekleşecek. Barack Obama tarafından Özgürlük Madalyası ile onurlandırılan, 10 Grammy, 1 Emmy ödüllü Arturo Sandoval, 27 Şubat, Çarşamba akşamı İş Sanat’ta olacak.


Dünyanın dört bir yanından müziğin en iyi örneklerini İş Sanat sahnesinde izlemeye bu sezon da devam edeceksiniz. Günümüz elektronik müziğini, geleneksel flamenko müziği ile birleştirerek kendine has bir müzikal dil yaratan Ariadna Castellanos, 25 Ocak, Cuma akşamı İş Sanat’ta olacak. Dark kabarenin karanlık salonlarını punk müzik ile harmanlayan The Tiger Lillies’in sıra dışı performansı 19 Şubat, Salı İş Sanat sahnesinde izlenebilecek. Cirque du Soleil’in baş solisti, muhteşem ses Francesca Gagnon da sezonun iddialı isimlerinden. Gagnon, Cirque du Soleil’in müziklerini besteleyen Rene Duperé ile 11 Nisan, Perşembe akşamı seyircilerin ruhuna dokunacak bir konserle karşınızda olacak. Geceye Türk yaylı dörtlüsü Semplice Quartet eşlik edecek.
 

 

Her sezon yerli konserler kapsamında İş Sanat’a özel projeler üretiliyor. Halikarnas Balıkçısı’nın Mavi Sürgün kitabından esinlenen piyanist ve besteci Sabri Tuluğ Tırpan, kitapla aynı adı taşıyan eserinin prömiyerini 15 Mart, Cuma akşamı İş Sanat sahnesinde yapacak. Tırpan’a anlatımıyla Yetkin Dikinciler eşlik edecek. “Doğunun Batısı, Batının Doğusu” projesi ile yer alacak olan yetenekli topluluk Tanini Trio’ya 17 Nisan, Çarşamba akşamı tecrübeli klasik Türk müziği yorumcusu Melihat Gülses ile kemençeci Derya Türkan eşlik edecek. Şiir ve hikâye tutkunlarının yıllardır büyük bir ilgiyle takip ettiği, müzikle edebiyatın iç içe geçtiği dinleti serisi 19. sezonda da sürecek. Müziklerini besteci ve orkestra şefi Serdar Yalçın’ın bestelediği Nazım Hikmet, Orhan Veli, Sait Faik Abasıyanık ve Sabahattin Ali’nin yapıtları, usta oyuncular tarafından seslendirilecek. Genç izleyicilerin dinletilere gösterdiği yoğun ilgiden dolayı geçen sezon olduğu gibi bu yıl da öğrenciler için öğlen matineleri düzenlenecek. Önemli misyonlarından birini geleceğin sanatseverlerini yetiştirmek olarak belirleyen İş Sanat, 19. sezonunda da çocukları harika projelerle buluşturmaya devam edecek. Orman Tiyatrosu bunlardan biri. Serdar Biliş’in yönetmenliğini üstlendiği, Yekta Kopan’ın yazdığı ve Sevinç Erbulak’ın anlatıcı olarak sesiyle hayat verdiği Orman Lokantası’nı ufak kardeşiniz varsa kaçırmayın.