Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
SANAT
05/05/2020

İş Sanat ile evinizde sanatsız kalmayacaksınız

İş Sanat, #işsanatlaevdekal çağrısıyla konserleri, şiir ve hikâye dinletilerini, sanal sergileri, çok özel konserlerin tüm kayıtlarını, sanatçıların evlerinden kayıtları sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

İş Sanat, sanatseverleri evlerinde yalnız bırakmıyor. Daha önce İş Sanat sahnesinde gerçekleşmiş klasik, caz, dünya ve yerli müziği kapsayan konser görüntülerini artık YouTube, Facebook, Twitter ve Instagram IGTV üzerinden izleme fırsatına sahipsiniz. Ayrıca yerli ve yabancı sanatçıların, İş Sanat’a özel evlerinde kaydettikleri performans videoları da #evdeissanatlakal etiketiyle sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. Yani hem daha önce gitme şansı bulamadığınız pek çok özel etkinlik hem de sıfır kilometre konserler İş Sanat ile evinize kadar gelmiş durumda.İlk olarak ‘Evde Performans’ videolarıyla başlayalım. L’arpeggiata, bu buluşmaların ilk örneklerinden biri oldu. Geçtiğimiz sezon İş Sanat’a konuk olan İtalyan barok topluluğu L’apeggiata’nın üyeleri, İtalya’nın çeşitli kentlerinde evlerinde kaydettikleri videolarla Türkiye’deki sanatseverlere destek olup keyifli bir performansa imza attılar. Bu kayıtları kaçırmamanızı özellikle tavsiye ederiz. Ayrıca caz müzik tutkunuysanız, sizlere güzel bir haberimiz var. Ülkemizin önde gelen caz piyanistlerinden Kerem Görsev, Türkiye'nin en yetenekli caz solistlerinden Elif Çağlar, cazın sevilen ikilisi Korhan Futacı ve Çağrı Sertel ile caz armonizasyonlarını geleneksel melodilerle birleştirerek yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Cenk Erdoğan, evlerinden gerçekleştirdikleri performanslarla caz müzik tutkunlarına keyifli saatler yaşatıyorlar. Evde Performans videoları sadece caz müzikle sınırlı değil elbette. Melek Mosso, Fatma Turgut, Kolektif İstanbul, Melike Şahin, Hüseyin Turan, Cem Adrian, Kalben, Dilek & Derya Türkan ve Esin Aydıngöz gibi daha çok pek çok isim, performanslarıyla müzikseverlerin karşısına çıktı. Tüm bu videoları ve çok daha fazlasını İş Sanat’ın Instagram sayfasından seyredebilirsiniz. 
 İş Sanat sahnesinde gerçekleşmiş birbirinden özel konserlerin kayıtları da YouTube’da yer alıyor. Müzik severlerin beğenisine sunulan kayıtlar evden çıkmadan takip edilebilecek ve harika performanslar adeta ayağınıza gelecek. Bu paylaşımların ilki geçtiğimiz sezon mayıs ayında gerçekleştirilen ve büyük beğeni toplayan, büyük usta Neşet Ertaş türkülerinin senfonik uyarlaması “Neşet Ertaş’a Saygı Duruşu” konseri oldu. Piyanist ve besteci Sabri Tuluğ Tırpan’ın Halikarnas Balıkçısı’nın kitabından ilham aldığı “Mavi Sürgün” konseri, Serdar Yalçın yönetiminde gerçekleşen “Senede Bir Gün” başlıklı yeni yıl gösterisi ve kanunda Tahir Aydoğdu, neyde Bilgin Canaz, piyanoda Burçin Büke’den oluşan Tanini Trio ve Melihat Gülses konserleri YouTube üzerinden baştan sona yayınlanmış durumda. Bu videolara en son eklenen kayıtlar ise Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konseri, Kolektif İstanbul “Gelsin Bahar” konseri ve Emre Altuğ ve Sinema Senfoni Orkestrası’nın “Unutulmayanlar” konseri oldu. Sanatseverler gelecek haftalarda da kaçırdıkları bazı konserleri yine bu kanal üzerinde izleyebilecek. Sık sık İş Sanat’ın Youtube hesabına göz atmanızı tavsiye ederiz.
 2000 yılında İstanbul’un kültür sanat hayatına katılan İş Sanat Kibele Galerisi, o günden beri sanatseverleri Türk resim sanatının önde gelen isimleriyle buluşturmaya devam ediyor. Virüs tehdidi nedeniyle evlere kapandığımız bugünlerde sanatseverler, İş Sanat Kibele Galerisi’nde gerçekleşmiş enfes sergileri de evlerinden ziyaret edebilme fırsatına sahip. Resim, heykel ve plastik sanatlara ait çalışmalar her hafta “Kibele’nin Hafızasından 10 Eser 10 Ayrıntı” adıyla dijital platformlardan paylaşılıyor. Böylece sanat tutkunlarının görme fırsatı bulamadığı sergilerin eserlerine de sosyal medya üzerinden ulaşabiliyor. Güngör Taner, Mehmet Pesen, Fevzi Karakoç, Muhsin Kut, Neşet Günal, Koray Ariş, Mustafa Ayaz, Cihat Aral, Güven Zeyrek, Sadi Diren, Erol Kınalı, Eşref Üren, Zekai Ormancı, Eren Eyüboğlu, Meriç Hızal ve Naile Akıncı gibi ülkemizin yetiştirdiği birbirinden değerli sanatçıların eserlerinden seçkileri “Kibele’nin Hafızasından 10 Eser 10 Ayrıntı” başlığıyla ziyaret edebilirsiniz. 
 Bu arada artık bir İş Sanat klasiği haline gelen ve müzikle iç içe geçen şiir dinletilerine de sosyal medya hesaplarından ulaşabilmek mümkün. Orhan Veli Kanık’tan Nazım Hikmet’e, Ahmet Hamdi Tanpınar’dan Cemal Süreya’ya, edebiyatımızın ustalarının unutulmaz eserleri Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Emin Yarar ve Hakan Gerçek tarafından özel olarak seslendiriliyor. Edebiyat tutkunları için evde bundan daha iyi bir terapi düşünemiyoruz! 
 Çocukların kültürel gelişimlerine önem veren Türkiye İş Bankası, çocuklara armağanı Kumbara Dergisi bir yeniliği daha eğitimlerine evlerinde devam eden geleceğin sanatseverlerine getiriyor. Seçili kitaplardan seslendirilen öykü ve masallar kitap kurtlarına yepyeni bir deneyim sunuyor. Evde yapılabilecek eğlenceli etkinlik önerileri ve çok daha fazlası www.kumbaradergisi.com’da yer alıyor. Geçmiş sezonlarda İş Sanat’ta sahnelenen çocuk oyunlarının yanı sıra bu sezonun oyunlarından Robot Pinokyo’yu Kumbara TV üzerinde izlemek mümkün. Ayrıca Bremen Mızıkacıları, Çirkin Ördek Yavrusu, Oz Büyücüsü ve Külkedisi masallarını Robot Pinokyo’nun oyuncularından dinleyebilirsiniz. Evde sevdiklerinizle birlikte keyifli vakit geçirmek ve sanattan uzak kalmamak için unutulmaz performanslara ve özgün içeriklere, İş Sanat’ın Instagram, YouTube, Facebook ve Twitter hesaplarından ulaşabilirsiniz. 
 Müzik tutkunlarının hoşuna gidecek bir diğer yenilik de herkesin kullanımına açık, ücretsiz çalma listeleri. Sosyal mesafenin hayati önem kazandığı bu yeni dönemde evde geçirilen zamanı daha anlamlı kılmak için dinleyicilere özel, popüler dijital müzik yayın servisi Spotify üzerinden hazırlanan şarkı listeleri ile yeni müzik keşifleri yapabilmelerine imkân tanıyor. AudioSoup’tan Çiler Geçici, gazeteci Nilay Örnek, yazar Bedia Ceylan Güzelce reklamcı Emrah Yücel ve Instagram’da Lezzet Haritası hesabıyla tanınan Oğuz Yeninahayat’ın hazırladığı şarkı listeleri eminiz ki sizlere yepyeni ufuklar açacak!