Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
26/03/2019

Venus Music Peace Band'den yol belgeseli: Anadolu Turnesi

Saykedelik rock grubu Venus Music Peace Band’in, 2014 yazında çıktıkları Anadolu turnesinde yaşananları anlatan “Anadolu Turnesi”, 22 Mart'ta vizyona girdi. Grup üyeleri Cem Celal Bilge ve Mert Coşar ile bu belgeseli konuştuk.

Röportaj: Gizem Ertürk

Öncelikle filmin hikayesinden söz edebilir misiniz?

Cem Celal Bilge: Belgeselin hikayesi en basit haliyle, bir grup gencin kendi imkanları ile Anadolu’da kendince bir turne yapmaları. İzleyici film ilerledikçe grup üyelerine yöre insanı tarafından nasıl bakıldığını, müzikleri hakkında neler düşünüldüğünü ve yorumların grup üyelerini nasıl etkilediğini gözleme imkanı buluyor. Performanslardan kesitler, diyaloglar ve manzaralar eşliğinde grubun Anadolu turnesi sırasındaki arayışlarına şahit oluyorsunuz.

Size belgesel çekme konusunda ne ilham verdi?
Mert Coşar: Müzisyenlerin motivasyonu film ekibine ilham veriyor ve film ekibinin vizyonu müzisyene kendini anlatma fırsatı sağlıyor. Karşılıklı bir durum bu. Herhangi bir anın kayıt altına alınması için az da olsa değmesi gerekiyor. İstanbullu bir saykodelik rock grubunun Afyon’da konser vermesi insanlara ilginç geliyor ama bunu hikayeleştirmek ve uzun metraj bir film formuna getirmek de film ekibinin becerisi.

Anadolu Turnesi artık bir dönem filmi. Böyle bakınca filmin çekildiği döneme dair neler söylersiniz?
Cem Celal Bilge: Tüm dünyada politik bir gerginlik mevcut. Ülkemizde de durum pek farklı değil. Her gün yeni bir tarihi olaya tanık olabiliyoruz. Bütün bu değişikliklere rağmen sıklıkla yaşadığımız bir seçim süreci var. Alışagelmişten uzun süren bir iktidar partisi döneminde sürekli iktidarın, ekonominin ve uluslararası ilişkilerin sarsılıp sarsılmayacağına dair tartışmalar oluyor. O zamanlarda da Cumhurbaşkanlık sistemine dair tartışmalar vardı ve 2014’teki seçim ülke için bir dönüm noktası gibi gözüküyordu. Ama seçim dönemi öncesi olanları gördüğümüzde ve sonrasında olacakları tahmin ettiğimizde filmin hızlıca bir dönem filmine dönüşeceğini tahmin ediyorduk. Ülkedeki politik gerilimin azalması durumunda 2014 seçimi gibi tarihsel olaylara geri dönüp, günlük hayatı nasıl etkilediğini irdeleyip kolektif bilince bir katkıda bulunmayı ümit ettik.
 


Venus Music Peace Band günümüzde artık varolmayan birçok şeyi temsil ediyor. Siz nasıl tanımlıyorsunuz grubu?
Mert Coşar: Grubun özünde arkadaşlık yatıyor. Fikrin arkasında gündüzleri stüdyo işletip akşamları emprovize müzik yapıp eğlenen bir arkadaş grubu var. Kendi aralarında buldukları huzuru dışarıda da arıyorlar. Anadolu Turnesi, bu saf duyguların bir patlaması gibi. Her patlama gibi bu patlamanın da sonuçları oluyor. Grup üyeleri müziklerini sorguluyor, anıları film formuna dönüşüyor ve şekilleniyor; ama filmdeki formasyon Venus Music Peace Band’in en doğal hali. Bu formasyonun dışında onlarca arkadaşımızla beraber müzik yaptık. Aramızda güzel diyaloglar oluyordu ve herkesin benzer fikirleri vardı. Kendi aramızda 60’ların barışsever fikirlerini günümüzde ne kadar yaşatabiliyorsak yaşatıyoruz.

Anadolu insanına dair nasıl gözlemleriniz oldu?
Cem Celal Bilge: Anadolu turnelerinde günlük hayatınızda karşılaştığınız insanlardan çok daha fazla ve farklı insan ile karşılaşıyorsunuz. Bu bile insanın kolay kolay elde edemeyeceği bir fırsat. Gayet misafirperver ve yardımsever bir insanımız var. Biz stereotiplerin dışına çıkmaya çalıştık ve müziğimiz bize bu konuda çok yardımcı oldu. Muhabbet sever ve güler yüzlü insanların ardında karamsar ve depresif bir tablo gördük. Yeni deneyimlerden korkmayan fakat fikirlerine sıkı sıkı tutunan insanlar gördük. Çok farklı arka planlardan gelen bu kadar çok insanı kapsayacak gözlemler yapmak güç.

Seyirciye iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?
Mert Coşar: Onlara filme ve müziğimize vakit ayırdıkları, iyisiyle kötüsüyle bizimle o maceraya çıktıkları için çok teşekkür ediyoruz. Bizim için güzel anları paylaşabilmek çok değerli. Umuyoruz ki hep beraber daha güzel günler göreceğiz.

Gelecek planlarınız neler?
Cem Celal Bilge: Daha öncesinde Ağaçkakan’ın “A Nakşvit” albümünü yayınlamıştık. Deneyselliği ve edebi derinliği ile fark yaratan bir müzisyen. Şimdi de 90 BPM’den Sorgu’nun single’ını yayınlayacağız. Farazi ile olan Anti-Kahraman albümünü yayına hazırlıyoruz. Volkan İncüvez ile kayıda gireceğiz. Yucca adlı yeni çıkış yapacak bir enstrumantal rock grubunun EP’sini yayınlayacağız. Kırkbinsinek’in yeni albümünü bekliyoruz. Bir yandan Anadolu Turnesi albümünü yayınlayacağız. Venus Music Peace Band’in de yeni kayıtları olacak. Ama en önemlisi daha organize olup dinleyicilerimiz ile daha fazla buluşacağız.