Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
09/10/2017

Türkçe Rap'in yükselen yıldızı Ezhel, Postkolik'e anlattı

Türkçe hip hop müziğin zirvesine doğru emin adımlarla ilerleyen ve Şehrimin Tadı adlı video klibi YouTube'da 2.5 milyon tıkı aşan Ezhel, müzikal yolculuğunu Postkolik'e anlattı.


Ankara gibi -özellikle de dışarıdan bakanlar için- oyun havalarının ve pavyonların akla ilk gelen müzikal imgeler arasında yer aldığı bir başkentten Türkiye'nin Freestyle King'ini çıkartmayı nasıl başardın?
Sanırım bu başarının nedeni hâlihazırda Ankara oyun havaları ve yerel halk ozanlığının etkileri olabilir. Ben de kendimi çağımızda yok olmaya yüz tutmuş ozanlığın modern bir yansıması olarak görüyorum. Yeni dönem Ankara oyun havalarının dili, anlatımı ve tavrı hip hop kültürü gibi güncel, cesur ve çarpıcı. Freestyle öyküm, sokakta yürürken gördüğüm şeyler hakkında doğaçlama yaparak başladı; kendimi bu sayede geliştirdim. Freestyle'ın bir rapçinin lirik yeteneklerinin gelişimi için çok önemli bir şey olduğunu düşünüyorum.

Ankara, özellikle de 90'lar ve 2000'lerin ilk yıllarında, rock müziğin pek çok yıldızını bağrından çıkarıp İstanbul'a transfer etti. Ankara'nın hip hop ortamları nasıl ve seni bu tarza yönelten ne oldu?
Ankara’da hip hop ortamları diğer büyük şehirlerde olduğu gibi sokaklardaydı. Daha 13-14 yaşlarımda bol kıyafetler giyinen abileri görüp yanlarına gitmemle ortamın bir parçası olmuştum. Freestyle yapıp breakdance hareketleri öğrenmeye çalışırken, bir yandan da ekmeğimizi paylaşıyorduk. Beni bu tarza yönelten şey, kendimi ifade etme isteği ve hip hop'ın bunun için biçilmiş kaftan oluşu olabilir. İsyanın ve ritmin bu denli buluşması bende o yaşlarda hayranlık uyandırdı.

Sen sadece Ankara çıkışlı bir rapper değilsin, Ankara'yı şarkılarında başrole oturtuyorsun. Ankara sana ne ifade ediyor ve sana neler ilham kaynağı oluyor?
12 yaşıma kadar Ankara kalesi manzaralı balkonumuzda otururken şehri hep hayranlıkla izlerdim. Ankara beni ben yaptı. Yokluğun içinde varlık katan bir yer. Ankara başka hiç bir yerde bulamayacağım dostluklar ve acıların harman olduğu bir yer benim için. Beni kime sorarsanız sorun, en iyi cevabı da Ankara kaldırımları verecektir.VooDoo Records da senin parmak izlerini taşıyan bir proje, hedefin neler?
Hedefim, Türkçe rap müziği daha da yukarıya taşıyacak şeyler yapmak ve bunu yaparken kendi müziğimin de sınırlarını zorlamak. VooDoo Records ile başlayan maceramı şimdiki mecramız KOAL Records ile sürdürmek ve herkesin hayatta söylemek isteyip söyleyemediği şeyleri haykırmaya devam etmek istiyorum.

Ankara demişken, Gençlerbirliği ile de yakın temastasın. Bu işbirliği nasıl başladı ve sence gelecekte ne yöne doğru gidecek?
Gençlerbirliği, 2010’ların başında taraftar kitlesinin doruğuna ulaşmıştı. Gezi zamanı ile daha da politikleşen harika bir taraftarı vardı. Ben de tam bu sıralarda vuruldum kırmızı siyah renklere ve şarkı projesi yaptık. Şu an ise Passolig yüzünden taraftar kitlesi yüzde 90 oranında düşmüş bir takım. Taraftar şu sıralar boykotta ve bu duruşlarında da kararlılar. Takımımı ve taraftarı çok seviyorum ama yıllardır maça gidemiyorum. Şu an için bilemiyorum ama gelecekte belki bir kaç iş daha yapabiliriz.

Hip Hop kültürü doğası gereği içinde çekişme ve kutuplaşmalar barındıran, battle'lara, diss şarkılarına yer veren bir kültür. Sadece sanatçılar değil hayran grupları arasında da bu çekişme sürer gider. Kendini bu hengâmenin neresinde görüyorsun?
Ben de ergenliğimin hat safhalarında bu furyaya kapılıp sürekli diss şarkılar yaptım. Geldiğim noktada ise artık birliğin ve beraberliğin Türkçe rap camiası için hayati olduğunu düşünüyorum. Birbirimiz yerine diss atacağımız o kadar çok şey var ki, bu adaletsizliğin adalet olduğu dünyada kafiyelerimizi boşa harcamanın hiç gereği yok.

Amerikan hip hop flow'larını ülkemizde en iyi kullanan isimlerdensin, Türkçe'nin bu müzik tarzında ve bu rapper üslubunda seni zorlayan ya da tam tersi işini kolaylaştıran yönleri nelerdi?
Türkçe bence rap için harika bir dil. Yapısı gereği köşeli ve esnek olabiliyor. Aynı sesli harfin uzun, kısa, açık ve kapalı halleri var. Bunları veyahut ulamaları kullanarak güzel şeyler ortaya çıkabiliyor. Hiçbir dezavantajı olduğunu düşünmüyorum.
 


Ezhel-Müptezhel: