Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
05.08.2020

Rap müziğin sevilen ismi Metth, Postkolik'in sorularını yanıtladı

RedKeys Music’in başarılı ismi Metth, 2019 yılında çıkardığı METFLIX’e karantina döneminde 7 yeni şarkı daha ekleyerek albümün toplam şarkı sayısını 20’ye çıkardı. Sürpriz düetlerle yeniden gündeme gelen albümü Metth’ten dinledik.

Öncelikle bize rap müzik ile tanışma hikayeni anlatır mısın?
8-9 yaşlarımda birlikte büyüdüğüm kuzenim sayesinde kendimi yabancı müzik havuzunun içine atabildim. Kuzenim ve diğer mahalle büyüklerinden aldığım kasetler ve sonraki dönemde CD'ler, pek çok müzik türü içeriyordu. Rap müziğe ilgi duyduğumu hissettiğim ilk isimler Outkast, Busta Rhymes, Eminem, DMX ve 50 Cent olmuştu. Türkçe rap ile tanışmam ise Nefret'in İstanbul şarkısını radyoda duymam ile gerçekleşti. İzmir, Türkçe Rap müziğin başlangıcından beri dinamik kalmayı ve ilgi çekici olmayı başarmıştır. Çöktü Gece ve Dolunay şarkılarını ilk dinleyişlerimi hatırlıyorum mesela. Bu müziğin şehrimde de icra edilmesine ve şehrimin, insanları bu denli etkilemesine çok sevinmiştim. 2006 yılına geldiğimizde Çorap Records adı altında toplanmış birçok farklı tarzda rapçi barından bir oluşumun en küçük üyesiydim. 13-14 yaşlarında birbirinden yetenekli isimlerin saatlerce rap müzik yapmasına tanık oluyordum. Tabii ki o zamana kadar üstünde yaşadığı herkesi etkileyen bu şehir, yaşam tarzı, kültürü, sevgi ve saygı dolu oluşuyla beni de etkileyip gördüğünüz kişi haline getirdi.

Önümüzdeki yıllar için yaptığınız müziğe dair öngörün ne?
Senelerdir rap müzik için verilen çaba ortada. Bu çabanın ve üretkenliğin her şeye rağmen devam etmesi ve bu müziğe olan inanç, yavaş yavaş karşılığını almaya başladı. Unutmamak lazım ki bu daha başlangıç. Rap sanatçılarının hala sıradan bir sanatçı kadar saygı görmediği, bu müziğe gerek müzikal anlamda gerek etkinlik olarak yeteri kadar yatırım yapılmadığı da ortada. Zamanında büyüklerimin inandığı gibi ben de bu müziğin her geçen gün her anlamda daha da iyiye gideceğine inanıyorum. Ekibimle birlikte rap müziğe büyük katkılar sağladığımızı ve sağlamaya devam edeceğimizi düşünüyorum.

Müzikteki en büyük kariyer hedefin nedir?
Ailenin bir parçası olduğum ekibim RedKeys Music'in uluslararası alanda köklü bir plak şirketi haline geldiğini görmek istemek beni en çok motive eden şey.
 İlk demolarını Khontkar ile birlikte yaptın. Birbirinizden nasıl besleniyorsunuz?
Khontkar'ın 2008'de home stüdyosunu kurması, birlikte geçirdiğimiz vaktin Çorap Records stüdyosuyla kısıtlı kalmayıp önce gün aşırı daha sonra gece gündüz birlikte vakit geçirmemizin zeminini hazırladı. Gerek çalışkanlığı ve araştırmacılığı gerekse yaptığı işe olan inancı bugüne dek müziği sevmeme, müzik yapan her insana saygı duymama vesile oldu. Özellikle 2008-2010 yılları arası duo olarak yaptığımız sayısız şarkı ikimizin de şimdiki müziğimizi etkilediğine inanıyorum. Ama seneler sonra Khontkar'ın açık ara önde olacağını gözlerine baktığımda rahatlıkla anlayabiliyordum.

Albümde bolca düet var...
Kaan Boşnak, Ceren İdil, Simülasyon, GRKM, KÖK$VL, Bixi Blake ve Asena albüme deluxe versiyonla dahil olan isimlerden bazıları olmakla birlikte albümde Khontkar, Lil Zey, Ceg, Young Bego, Myndless Grimes, Fornicras, MAW ve Ege Çubukçu düetleri de bulunuyor. Bugüne kadarki sert rekabetlerin müziğin yapısından dolayı olduğu savunulsa da Türkiye'de bu müziği icra eden insanların büyük çoğunluğu hala taraf olmayı, haset ve düşmanlıkla yaşamayı seviyor. O kadar şanslıyım ki etrafım saygı ve sevgiyi eksik etmeyen, amacı sadece müzik yapmak olan insanlarla çevrili. Onların her biriyle çalışmak benim için onurdur. Bu soru bahanesiyle buradan albümde emeği geçen başta tüm prodüktörlere, daha sonra sanatçı dostlarıma ve müzik video ekibime defalarca teşekkürlerimi iletiyorum.

Karantina dönemini nasıl geçirdin?
Metflix Deluxe'ı tamamlamak adına mükemmel bir süreçti. Benim kadar dostlarımın da stüdyodaki işleri hızlıca tamamlamasını sağladı diyebilirim. Kendi albümümün yanında ekibimle bir senedir üzerinde çalıştığımız toplama albümümüz için de çok önemli yeni işler kaydettik, yarım işlerimizi tamamladık. Hastalıkla boğuştuğumuz ve moral aradığımız her anda kendimizi her zaman olduğu gibi yine müziğe vermeye çalıştık.

Yakın zamanda planladığın yeni projeler var mı?
RedKeys Music toplama albümü RedKeyGang la Familia 2 bomba gibi geliyor. En az ilki kadar yenilikçi, Türkçe Rap tarihine damga vuracak bir albüm olacağına inanıyorum.