Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
05/03/2021

Rap müziğin sevilen ismi Grogi ile yeni albümü Ready to Vibe’ı konuştuk

Yeni albümü Ready to Vibe’ı her biri yedi şarkıdan oluşan üç part halinde yayınlayacak rap müziğin sevilen ismi Grogi, ilk part’ı dinleyiciyle buluşturdu. Grogi, Basemode Records etiketiyle yayınladığı ep’sini Postkolik’e anlattı.

7 şarkılık bir ep olan Ready to Vibe pt.1 ile buluştun dinleyiciyle. Nasıl bir hikaye anlatıyor bu 7 şarkı?
Her ruh halimin ürünleriyle doldurdum paketleri. O yüzden dinleyicilerim de kendi ruh haline ve moduna göre play butonuna basacaklardır. Adeta gökkuşağının renkleri gibi bir yelpaze oldu her bir şarkı. Sadece onu görebilmek için yağmuru ve güneşi yaşamak gerekiyor :) Birer cümle ile anlatırsam; “Dumanım Dağılır”, bir ayağa kalkış, zincirlerinden kurtuluş hikayesi. “You Don’t Know Me”, savaş isteyenlere, hodri meydan şarkımız. “Asgari”, hem politik hem güncel tüm gözümüze çarpanları eleştirdiğimiz bir renk :) “Tadı tuzu yok”, bir aşk şarkısı klibinde eşim de bana eşlik ediyor. “Olmaz”, motivasyonel bir başarı öyküsü. Kafelerden Düğün salonlarından buralara :) “Formanı Giy”, bahanelerden yorulmuş iki MC’nin çalışan kazanır şarkısı. Albümün son şarkısı “Favela” ise, çocukluğum, sevdiklerim, kaybettiklerim ve kazandıklarım...

Ep, daha doğrusu albümün ismi nereden geliyor?
The Notorious B.I.G.’nin Ready to Die albümüne bir çeşit saygı benim yaptığım. Hayatımın bir kısmını onun doğup büyüdüğü sokaklarda geçirme fırsatım oldu, o yüzden üzerimde ve müziğimde etkisi çoktur ve büyük hayranıyım. Sürekli değişen hiphop sound’ları ile bu ruhu harmanlayıp dinleyicime sunuyorum. New York’ta geçirdiğim dört ayda yazmıştım ilk albümümü. Brooklyn’de kalıyordum vealbümün ilk parçası Brooklyn’di. Kısacası bu kültürün temellerini atan insanların yaşadığı yerlerde bulunmak harika beslemişti beni. B.I.G’nin 17 yaşında freestyle videosunun olduğu köşelerden geçmek bile içimdeki tohuma su serpmişti. Bugünlerde de meyveleri toplamaya başlıyoruz.
 7 şarkıya 7 klip gelecek. Aralarında bir bağ olacak mı, dinleyiciyi bekleyen sürprizleri var mı?
Evet yedi şarkının yedisine de video klip gelecek. 26 Şubat’ta Youtube kanalımdan 2. video klibimiz “You Dont Know Me” yayınlanmış olacak. Klipler arasında bir devamlılık olamayacak çünkü her şarkının enerjisi ve kafası farklı. İkinci ve üçüncü part’ta alternatif müzik piyasasından bildiğiniz isimler ve yine rapçi kardeşlerim abilerim bana eşlik edecekler. İsmini söylemek istediğim çok isim var ama ilk part’ın ateşi yanarken diğerleri süpriz kalsın.

Albümün çıkış şarkısı “Dumanım Dağılır” oldu. Bu şarkının sendeki yeri nedir? Klip de ilgi çekici. Biraz üretim sürecinden bahseder misin?
Dumanım Dağılır’ı her şeye geç kaldığımı düşündüğüm karanlık bir dönemimde yazmıştım. Geçmiş kızgınlıklarım ve geçmişten gelen gölgem ile yüzleştiğim, kendimi kapatıp sessiz kaldığım, klipteki betimleme ile kendimi zincire vurduğum bir döneme atıfta bulunuyor. Klibin senaryosunu da Carl Gustav Jung’un gölge arketipinden esinlenerek kurgulamıştım. İnsanın kendi gölgeleri ile olan savaşını kazanması için tek çözüm onlarla barışmak ve onlardan beslenmek. Bu parça bir ayağa kalkış hikayesi benim için. Dinleyen izleyen kişilerin içerisinden ayağa kalkmalarına yardımcı olabildiklerimiz olursa ne mutlu. Çünkü bu bir yol, uzun ince bir yol. Sen dursan da devam eden bir yol .Giden saat, gün ömürden. O yüzden hedeften dönülmez.
 


Albümdeki Feat’ler de dikkat çekici. Nasıl bir araya geldiniz, nasıl bir beslenme ve üretim süreci oldu sizin için?
Biz yıllardır arkadaş olan, 15 yaşımızda sırtımızda cd’lerle şarkılarımızı il il insanlara götüren, onlarla imza günleri yapıp sohbet eden, bir çember kurup şarkılar söyleyen Mc’leriz. O yüzden hep bir aradayız zaten. Aynı ilde olamasak da telefonlaşıp işlerimizi bitiririz. Herkesin emeklerini çabalarını bildiğimiz için, yıllarca beş kuruş kazanamazken verilen emekleri bildiğimiz için, bu küme içerisinde, ortak iş üretmek artık büyük keyif oluyor. Çünkü artık para da kazanabiliyoruz.

Bu yıla ilişkin planların nedir? Önünde nasıl bir serüven var?
Bu yılı yaklaşık 30 şarkı ile kapatmayı hedefliyorum. Albüm, üç part olacak zaten; yedişer şarkıdan oluşacak, tekli ve düetlerde yayınlanacak. Ayrıca tüm yıl boyunca üç haftada bir iş de vereceğim. 2021, sektördeki 10. senem. “Dur Daha Yeni Başladık ‘’ albümü 2011 çıkışlıydı. Onun öncesi de var tabi ama benim için ilk profesyonel olarak nitelendirebileceğim albüm o. 10. yılıma özel arşivcileri mutlu edecek bir plak baskısı da gelebilir deyip konuyu kapatayım :) Röportaj için teşekkür ederim. Pandeminin sonuna geldiğimizi düşünürsek yakın tarihte sahnelerde görüşmek üzere diyorum.