Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
17/07/2018

Piyanist David Helfgott: Türkiye’ye gelmek iyi hissettiriyor

Piyanist David Helfgott 9 Kasım'da Volkswagen Arena sahne alacak. İşte öncesinde yaptığımız röportaj...


Helfgott’un mırıldanırken çaldığı muazzam eserleri dinlemenizi ve şanslıysanız onunla tanışıp sarılmanızı tavsiye ederiz. Zira bugünlerde böylesi yeteneklerin yanına yaklaşmanız, başarılı olduğunu söylediğinizde “Sen kim oluyorsun” diye fırçalanmanız olası... Sevgili David Helfgott ile eşi Gillian yardımıyla, en son geldiğinde bir röportaj gerçekleştirdik.

Çalacağınız mekânlar konusunda seçici misiniz?
Ah tatlım... Konserleri genellikle organizatörler düzenledikleri için mekân seçemiyorum. Ancak eğer bana sorarlarsa piyanomu ve taburemi seçerim. Benim için ikisi önemli. Bir piyano gördüğümde müzik ve benle beraber akan elektrik hissi dışında her şeyi unutuyorum.

Sahneye çıkarken rengârenk ve parlak kumaşlarda gömlekler giyiniyorsunuz. Nasıl göründüğünüzü umursuyor musunuz?
Beni belki bilirsiniz, herkese selam vermeyi çok severim. O yüzden rahat ve hoş görünmek için de sahne günlerinde renkli Rus stili gömleğimi giymeyi seviyorum.

Kendinizi bir dinleyici olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
Elimdeki albümün kapağının üzerindeki kompozisyonlara ve tabii ki piyanist ve orkestralarda yer alan sanatçıların adına bakarım. Kitapçıkları okumayı seviyorum. Ayrıca Klasik FM adında bir radyo kanalını her gün ve hatta tüm gün boyunca dinliyorum.

Yüzyılın en etkili müzisyenlerinden biri olarak görülüyorsunuz. Müzikte başarılı olmayı yaşadığımız yüzyılda siz nasıl tarif edersiniz?
Kendi disiplinim için konuşabilirim. Günümüzde çok sayıda piyano yarışması var ve genç insanlar kendilerini o yarışmaları kazanmak için yetiştiriyorlar. Ancak bir şeyi gözden kaçırıyorlar, nota mükemmelliği spontane çalma yeteneğinden çok şey götürüyor. Ayrıca müzisyen televizyon, internet ve CD gibi nasıl pazarlanabiliyorsa, hepsi turun önemli bir parçası. Yani bazı iyi müzisyenler yıldızlaşan kariyerlere sahip olamıyorlar, o imaja sığmadıkları için ve bu üzücü. İnsanlar şimdi kurgulanmış ve robotlaşmış, kusursuz kayıtlar yerine hatalarıyla müziği istiyor. Artur Rubenstein, kariyeri boyunca kaçırdığı tüm notalardan bambaşka bir resital verebileceğini söyledi. Düşünün o bu dünyanın en iyilerindendi. Ben de doğaçlama yaparım mesela. Bazı Liszt eserleri dışında, sahnede doğaçlama yapmıyorum.

Sizin için çekilen bir belgeselde eşiniz Gillian “David artık normal bir çocukluk geçirmediğini yeni anlıyor” diyor. Öyle mi?
Biliyorum, ben farklıyım. Seni anlıyorum, biliyorum. Ben çocuk gibiyim. Ben herkes gibi değilim... Çocukluğumun büyük bir kısmı piyano başında geçti. Sosyal bir çocukluk geçiremedim. Doğru diyor, o zamanlar en yakın tek arkadaşım piyanoydu.

Türkiye’ye pek çok kez geldiniz. Yeniden gelmek nasıl bir duygu?
Türkiye’yi ziyaret etmeyi seviyorum ve beni her zaman iyi karşılanmış hissettiriyorsunuz. Olağanüstü dost canlısı insanlarsınız ve piyanodaki performansıma hep sıcak karşılık veriyorsunuz. Türkiye’ye yeniden gelmek iyi hissettiriyor.

 

Helfgott hakkında çekilen belgesel Hello, I am David.