Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
07/06/2018

Pinhani ile yeni albüm öncesi Kendinden Usandırma'yı konuştuk

Ülkemizin sevilen gruplarından Pinhani, çok yakında yayınlamayı planladığı 7. albümlerinin çıkış şarkısı Kendinden Usandırma'yı Postkolik'e anlattı. 


Pinhani, yakında yayınlamayı planladığı yedinci albümlerinin çıkış şarkısı Kendinden Usandırma'yı sevenleriyle buluşturdu. Yeni şarkı, dinleyicinin tabiriyle tam bir Pinhani şarkısı; ama diğerlerinden de biraz farklı. Detayları Sinan Kaynakçı ve Selim Aydın’dan dinledik.

Spotify, geçmişten bugüne Türkiye’nin hitlerini açıkladı ve listede 2008’in galibi olarak siz (Ne Güzel Güldün) varsınız. Zeki Müren ve Michael Jackson gibi efsanelerin yer aldığı bir listede olmak nasıl?
Sinan: Son yıllarda sadece müzikle uğraşan ender ekiplerden biriyiz ve bu çok anormal bir sonuç değil. Anormal olan, hakkımızın teslim edilmesi. Bu bizi şaşırttı ve sevindirdi. Umarım bundan sonra da hep Zeki Müren ve Michael Jackson gibi efsanelerin dahil olduğu yerlerde oluruz.

Kendinden Usandırma, yeni albümün tarzının habercisi mi?
Selim: Şimdilik hangi şarkıların albümde yer alacağı belli değil. Biz konserlerden fırsat buldukça kayıt yapıyoruz, ama bu arada yeni şarkılar da çıkıyor. Önceliği, konserde yer verebileceğimiz şarkılara vereceğiz; çünkü yeni kayıtları sahnede çalmayınca emekler boşa gidiyor. Bu da demek ki, sürprizimiz olursa mutlaka yaparız.

Konserlerde tulum çalıyorsun, yeni klipte de piyano çalarken görüyoruz seni… Bir solistin ötesinde enstrümanlarla da aran oldukça iyi görünüyor. Peki en çok hangisiyle vakit geçiriyorsun?
Sinan: Dönem dönem değişiyor. Bu sıralar piyano konusundaki acemiliğimi atma çalışmaları yapıyorum. Ama son günlerde en çok bağlama çalıyorum. Hatta çok değerli bir müzisyenden ders de alıyorum. Elimden gelse hepsini çalmak isterim ama içlerinden bazılarını seçtim ve bol bol çalmaya çalışıyorum. Konserimizin çok olması da bu konuda beni hem motive ediyor hem de geliştiriyor. Çaldığımız yere ve konserin içeriğine göre değişiklikler yapıyorum.
 


14 yıllık müzik kariyerinizde yedinci albümünüzü yayınlamak üzerseniz. Bu neredeyse iki yılda bir albüm demek ve oldukça istikralı bir grafik. Bir albümün hazırlanma süreci nasıl ilerliyor?
Selim: Biraz yavaş çalışıyoruz, bir yıldan biraz az ya da fazla sürüyor. Aslında bu süreyi aşağı çekmek de istiyoruz; ama özendikçe iş uzuyor. Önce her şarkının demosunu kaydediyoruz. Sonra şarkıları birlikte çalarak kaydediyoruz ve ardından eklemeler ya da değişiklikler yapılıyor.

Yakın zamanda önce On Türkü albümünü yayınladınız. Sizi böyle bir albüm yapmaya iten neydi?
Selim: Çok farklı ortamlarda ve şehirlerde konserler verdik. Bu konserlerde, özellikle de halk konserlerinde, zaman zaman seyirciyi kendi şarkılarımızla yakalayamadık. Diğer ekipler böyle durumlarda türküden çok popüler şarkıları tercih ediyorlar. Ama biz türküleri çok seviyoruz ve bu yüzden çaldığımız şehre göre türküler seçip çalışıyoruz. Bu sayede otuza yakın türküyü çalıştık ve düzenledik. Bunlardan en güzel çaldıklarımızı da bir albümde topladık. En azından insanlar bu türküleri bizden duyduklarında eskisinden daha az şaşırıyor, daha çok eşlik ediyor. İşin diğer tarafı da yurt dışı konserlerinde daha da çok türkü çalıyor olmamız. Bu yüzden türkü albümü yapmaya mecburduk.

On Türkü, müzik eleştirmenlerinden de çok güzel yorumlar aldı. Türküleri yeniden yorumlamak gerçekten zor ve titiz bir süreç. Sizin kriterleriniz neydi?
Sinan: Dediğimiz gibi, en güzel çaldıklarımızı seçtik ve olabildiğince farklı bölgelerden türkülere yer verdik. Ayrıca çok fazla yöresel enstrüman da kullandık. Alt yapılar kısmen modern olsa da türkülerin özüne zarar vermemeye çok özel gösterdik.
 


Eskifest’te Niyazi Koyuncu ile düet yaptınız ve birbirinizin sahnesine konuk oldunuz. Çok güzel bir andı ve seyirci de çok sevdi. Kendisiyle ve müziğiyle ilgili neler söylersiniz?
Sinan: Niyazi, Kadıköy'den komşumuz. Daha önce de birbirimizin sahnesine konuk olmuştuk. Zaman zaman birlikte futbol da oynuyoruz. Seyirci aslında birlikte geçirdiğimiz zamanın yansımasını görüyor. Yapay ve içi boş bir birliktelik olmadığı için de seviyor. Yoksa her şarkı herkesle söylenir ama aynı etkiyi yaratmaz. Niyazi'nin albümlerinden birçok şarkı öğrendik, o yüzden ona ve onun gibi yöresel müzikleri ortaya çıkaran müzisyenlere minnettarız.

Biraz da yeni albümle ilgili detaylar alabilir miyiz? Düet ya da cover var mı, yoksa hepsi kendi şarkılarınızdan mı oluşuyor?
Selim: Şimdilik kendi şarkılarımız olacak gibi ama belli de olmaz. Yakın zamanda bir şarkı daha yayımlamayı düşünüyoruz, bu düet de olabilir

Bu yaz Pinhani için nasıl geçecek?
Sinan: Biraz konser, biraz tatil, biraz da demo kaydı.

Son olarak, bu yaz için heyecanla beklediğiniz bir sanat aktivitesi, konser, film ya da başka bir şey var mı?
Sinan: Birlikte çalacağımız Travis konseri var şimdilik.