Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
02.11.2020

Pentagram, yeni teklisi Bu Düzen Yıkılsın'ı Postkolik'e anlattı

Türk Heavy Metal sahnesinin en önemli ismi Pentagram, uzun zamandır beklenen yeni albümünün ilk şarkısı Bu Düzen Yıkılsın”ı 30 Ekim’de müzikseverlerle buluştu. Yeni şarkıyı ve 2021 içinde dinleyeceğimiz yeni albümün detaylarını Tarkan Gözübüyük, Hakan Utangaç ve Demir Demirkan’dan

Uzun ve yoğun bir 20. yıl turnesini geride bıraktınız. Söyleşimize bu turne ile başlayalım. Neler söylemek istersiniz, genel resme baktığınızda turneyi nasıl değerlendiriyorsunuz?
TG:
Grubun son hali yıkılıyor. Murat İlkan, Ogün Sanlısoy ve Gökalp Ergen benzersiz sesler. Metin Türkcan ve Demir Demirkan, bunca yıl sonunda ilk kez yan yana. Ozan Tügen’in varlığı... Böyle bir kadroyla müzik yapmak ve sahne almak büyük konfor. Hakan Utangaç ve Cenk Ünlü ile lise yıllarında başladığımız hikayenin bugün vardığı nokta bizim için çok değerli. 13 yıldır bizimle olan teknik ve idari ekibimiz ve bu alanda çalışan birçok müzikal oluşumla birlikte, birbirinden güzel insanlara ulaşma fırsatı bulduk. Bu açıdan çok şık bir anma ve kutlama oldu. Nice sağlıklı yıllara hep beraber.

Akustik albümünün ardından Bu Düzen Yıkılsın şarkısı dinleyiciyle buluştu. Duyuru süreci ve yayınıyla birlikte dinleyiciden nasıl dönüşler aldınız?
TG:
İnternette şarkılarla ilgili yazılanları okurken insan duygulanıyor. Kimi müziksever şarkıların hatırlattığı özel anılarını, kimisi yıllar sonra fark ettiği bir detayı paylaşıyor. Yeni bir iş çıktığında sert eleştiriler de oluyor. Bu etkileşimin sürmesi önemli. "Bu Düzen Yıkılsın" özel bir şarkı oldu. Şu ana dek aldığı tepkiler hep iyi yönde. H.U: Pentagram dinleyicisi çok vefakardır ve uzun solukludur. Yeri geldiğinde bizden daha çok sahiplenirler. Bu şarkının etkileri biraz zamanla kendini bulacak, herkese farklı duygular yaşatacak ve kendi hikayelerini hayal ettirecektir.
 ‘Bu düzen Yıkılsın’ şarkısından bahseder misiniz? Şarkı derdini çok iyi anlatıyor olsa da bir de sizden dinlemek isteriz.
TG:
Cenk, yerel aksak ritimleri heavy metal tarzına uyarlamak konusunda çok usta. Uyguladığı dokuz sekizlik tartım, şarkının iskeleti oldu. Bu temel üzerine Hakan’ın ritim gitarı ve vokaller yerleşti. Sonra enstrümantal bölümler ve solo gitarlarla düzenleme tamamlandı. Neyzen Gökhan Özkök nefesiyle, Ezgi Aktan sesiyle şarkıya eşlik etti. Fikrin doğmasına etki eden şeylerden biri, Çetin Altan'ın kaleme aldığı son köşe yazısı oldu. Şarkılar ne hissettiğimizi ifade etmenin uygar bir yolu olduğu için, bazen karşıt görüşte iki insanı buluşturabilir. Bu parçada da sanki böyle bir ortak duygu var.
H.U: İnsanların kafalarında dönen dertlerin bir özeti gibi. Her şarkımızda olduğu gibi hümanist bir yaklaşımı var. Ağırbaşlı ve huzursuz bir sakinlik de. Yine her zaman olduğu gibi karanlık ama umutlu.

Albümün habercisi bu ilk teklinizin üretim süreci nasıl geçti?
H.U:
Albüm çalışmalarına başladıktan kısa bir süre sonra ortaya çıkan pandemi, plan değişikliklerine gitmemize neden olduğu gibi hayatlarımızı da değiştiren bir süreç yaşattı ve hala da devam ediyor. Gelgelelim bizim albüm süreçlerimiz zaten karantina gibi olurdu. Aylarca stüdyoda geçen yaratım süreci dışarısı ile bağlantıyı koparan bir durum. Bu sefer farklı olan, bilgi kirliliğine maruz kalarak, panik bir havada çalışmalara devam etmekti.

Eski üyeleriyle birlikte yine çok güzel bir birliktelik var. Nasıl tanımlarsınız bu ilişkiyi, etkileşimi ve etkileşimin üretimlere yansımasını?
DD:
Her zaman söylüyorum, Pentagram bir müzik grubundan çok daha farklı bir oluşum, biliyorum ki dinleyicimiz için de böyle. Popülist ve kâr etmeye yönelik bir hedeften ziyade içeriğe, anlama ve mesaja önem veren bir fikir oluşumu olarak hayatını sürdüren bu grubun en büyük desteği Pentagram izleyicisidir. Buna ek olarak benim şahsi inancımın temeli, birbirimize olan kardeşlik, dostluk ve benim Pentagram'a olan aidiyet hissimdir.

Albümde de yine aynı kadro mu olacak?
DD: Hâlihazırda kaydı tamamlanan üç şarkıda aynı kadro var ve bundan sonrası için de öyle ilerleyecek diye planlıyoruz.
 Klip de oldukça ilgi çekici, biraz hikayesinden bahseder misiniz?
TG:
Pentagram olarak, işbirliği yaptığımız ekipler konusunda hep şanslı olduk. Bu Düzen Yıkılsın'daki yönetmenimiz Ferit Katipoğlu'nun Ceza ve Frozen Clouds'la yaptığı videoları çok sevdik. Şarkının direkt sözleriyle Ferit’in sembolik hikaye anlatımı çok uygun düştü. Filmde, Özge Onur’un canlandırdığı dertli vatandaşla, Murat Dişli’nin seslendirdiği gamsız trafik lambası arasında tırmanan zorlu ilişki anlatılıyor.

Nasıl bir albüm ve nasıl bir sound bizi bekliyor? Kafanızdaki tarih nedir?
TG:
12 ay içinde yayımlanmak üzere bir albüm, iki video klip ve bir akustik konser videosu yapımlarını içeren bir planlamamız var. Ocak ve Nisan’da birer yeni şarkı geliyor. Albümün tamamını da en geç 2021 yaz sonu açmak isteriz.

Türkiye’nin en köklü Heavy Metal grubu olarak, günümüz Heavy Metal dünyasını nasıl görüyorsunuz? Dikkatinizi çeken gruplar hangileri?
TG:
Öğrencilik yıllarında örnek aldığımız, 60’lı ve 70’li yıllarda bu tarzı geliştirmiş olan ustaların mirasına ve hâlâ verimli kalabilmelerine bakıp cesaret buluyoruz. Rolling Stones, Deep Purple, Black Sabbath, Moğollar, MFÖ gibi efsaneler çıtayı belirliyor. Bizim kuşak da, her yaştan sektör çalışanıyla birlikte bu kültüre gönülden hizmet ediyor. Son yıllarda grubun buluşma noktalarından biri olan Babajim’de her tarzdan çeşitli kayıtlar yapılıyor. Burada çok üstün müzisyenlerle karşılaşıyoruz. Heavy Metal tarzında Murder King, Cosmic Wings, Metallium, Frozen Clouds, Helak gibi zevkli işler yapıldı. Müzik ve diğer her alanda umut yayan gençler var.