Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
04/01/2021

Oyunfor Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, 2020 oyun sektörünü anlattı

Türkiye’nin öncü oyun satış sitelerinden Oyunfor.com’un Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu ile 2020 oyun sektörü özelinde merak edilenleri konuştuk.

Malum, 2020 denilince konu ister istemez pandemiye geliyor. Sizce pandemi oyun sektörünü genel olarak nasıl etkiledi?
Birçok sektörde olduğu gibi köklü değişikliklere sebep olacak etkileri oldu mu? Bazı oyunların geliştirme aşamalarında sorunlar yaşanmış olsa da salgının olumlu anlamda etkilediği nadir sektörlerden biri oyun sektörü oldu. Salgının ilk aşamasında yasaklarla birlikte evde geçirilen zaman artınca vakit geçirmek için alternatifler arandı ve çoğu insan ilk kez oyunlarla tanıştı. Oyunların satış rakamlarıyla beraber oynama süreleri de hızla artmaya başladı ve bu artış oyun sektöründeki firmalara yeni projeleri daha hızlı hayata geçirmek için finansman sağlamış oldu.

Pandemi ve etkilerinden bağımsız olarak konuşmak gerekirse, sizce oyun sektörü özelinde 2020’nin en dikkat çekici olayı neydi?
Mobil kategorisinin hızla büyümesi ve birçok oyun firmasının mobil oyunlara yönelmesi diyebilirim. 2020’nin önemli olaylarından biri de yeni nesil konsolların piyasaya sürülmesiydi.

Ülkemizde yüksek döviz kurları sebebiyle geçmiş yıllara göre beş - altı kat daha yüksek fiyatla satışa sunulmaları tartışma konusu olsa da özellikle PlayStation 5 stoklarının daha ön sipariş aşamasında tükendiğini gördük. Bu durumu nasıl yorumlarsınız?
Oyun sektöründe mobil oyunlardan sonra en fazla harcama yapılan kategori konsollar. Konsol fiyatları kurdan dolayı artmış olsa da dünyada ve ülkemizde aşırı talep yüzünden stok sorunu yaşandı. Konsollardaki aşırı talebi evde kalma süresinin artmasına bağlayabiliriz. Salgınla beraber PlayStation veya Xbox günlük yaşantımızda uzun süreler almaya başladı.

 
FIFA bu yıl satış rakamları olarak tarihindeki en iyi açılışını yaptı. Futbol oyunları yıllardır artarak devam eden bu ilgiyi neye borçlu sizce? 2050’de de FIFA oynayacak mıyız? :)
Oyun sektörünün en önemli oyun kategorilerinden biri futbol. FIFA, PES ve FM her yıl önceki yıllara göre satış rekorları kırmaktalar. Oyun sektörü sürekli büyüyen ve kendini geliştiren bir yapıda olduğundan, her yıl milyonlarca insana ulaşarak sürekli büyümekte. Bu büyüme de satışlara yansıyor. Dünyada ve ülkemizde futbol çok seviliyor, bunun da etkisi var. Buradan yola çıkarak 2050’de de FIFA oynarız diye düşünüyorum.

PUBG, düşük konfigürasyonlu sisteme sahip kullanıcılar için 2019’da yayınladığı lite versiyonuyla daha çok oyuncuya erişerek 2020’de de çıkışını sürdürdü. Bu başarıyı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Oyuncular için en büyük sorun her zaman konfigürasyon olmuştur. Potansiyeli olup yüksek konfigürasyonlu sisteme sahip olduklarından dolayı satışlarda düşük kalan oyunlar da gördük. PUBG özelinde gerekli sisteme sahip oyuncular oyunu zaten oynuyorlardı. Burada oynamak isteyip donanımdan dolayı oynayamayan oyuncuları da oyuna çekmeleri oyunun popülerliğini artırmış oldu.

Türkiye, hem üretim hem tüketim bandında mobil oyunlara olan ilginin oldukça yoğun olduğu bir ülke. Yerli oyun firmalarının global devler tarafından yüksek rakamlara satın alındığına defalarca tanık olduk. Sizin de mobil oyun satışlarına ciddi katkılar sağladığınızı biliyoruz. 2020 mobil oyunlar açısından nasıl bir yıl oldu?
Gündelik hayatta en fazla kullanılan cihazlardan biri olan telefonlar, akıllı teknolojiye geçiş yaparak oyun sektöründe de kullanılabilir hale geldi. Her kullanıcının elinin altında olan cep telefonlarıyla zaman sıkıntısı olmadan, istenilen yerde oyun oynanabilmesi bu alanı çok değerli hale getirdi. Kısa sürede oyun sektöründeki toplam alışverişin %50’sinden fazlası mobil oyunlarda gerçekleşti. Bu nedenle 2020 yılının mobil oyunların yılı olduğunu söyleyebiliriz. Tüm firmalar bu kategorideki fırsatları gördü ve ciddi yatırımlar yapmaya başladı.

Bildiğiniz gibi bu aralar bir Among Us furyası mevcut. Oyun 2018’de yayınlanmasına rağmen 2020’nin son aylarına kadar küçük bir kitlenin dışında kimse tarafından fark edilmemişti. 2020’de yayınlanmış oyunlar içinde Among Us gibi sonradan patlama yapabilir dediğiniz, sessizliğini koruyan bir oyun var mı?
Salgınla beraber evde geçirilen zaman artınca sosyalleşme ihtiyacı oyunlar aracılığıyla giderilmeye başlandı. Özelikle takım halinde oynanabilen oyunlar daha çok popülerleşti. Among Us gibi patlama yapmasını beklediğimiz birçok oyun var. Çok oyunculu oynanabilecek oyunların bu dönemde patlama yapma ihtimallerini oldukça yüksek görüyoruz.