Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
02/08/2018

Nova Norda ile keyifli bir sohbet

Yerli sahnede ismini son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz elektro pop müzisyeni Nova Norda ile yeni teklisi Boşver’i ve müzik planlarını konuştuk.  


Kısa süre önce profesyonel yaşantını sonlandırıp tamamen müziğe odaklanma kararı aldın. Bize öncelikle bu süreci anlatabilir misin? 
Dönüp bakınca bazen ben de kendime şaşırıyorum :) Beyaz yaka hayatı üzerine yapılan çokça eleştiri olsa da -kabul etmek lazım- kurumsal dünyanın yadsınamaz bir konforu var. Önünü görmenin daha kolay olduğu, sana güzel şartlar sağlayan, risksiz bir dünyada yaşıyorsun. O konfora sırtımı dönmek başlarda açıkçası zor geliyordu. Aradan koskoca üç yılın geçmesi, artık işten çıkar çıkmaz piyanomun başına koşup devamlı besteler yapar olmam derken bir şeylerin yanlış olduğunu hissetmeye başladım. İçimde sanki hayatımı yanlış paralel evreninde yaşıyormuşum gibi bir his vardı. Bu his zamanla o kadar kuvvetlendi ki, beni bu cesaret hamlesine itti. Konforun dünyasından çıkıp risklerin ve belirsizliğin dünyasına geçiş yapacağımı bilmek beni tabii ki ürküttü. Ama bir yandan da ustalık dediğin şeyin tutkudan geldiğine inanıyordum ve güzel üretim yaptığım sürece işlerin bir şekilde yoluna gireceğine de şüphe duymuyordum.

Sonrasında nasıl bir süreç geçirdin?
Yalan yok; ilk single çıkana kadar, hatta çıktıktan sonra bile, o belirsizlikle boğuşmanın çok zor olduğu günler oldu. Bir gün kendime “ne güzel bir şey yapıyorum!” derken diğer gün “napıyorum ben ya?” dediğim oluyordu. Dinleyicilerimin artması ve çok güzel tepkilerin gelmesiyle beraber bu ikilemler de zamanla yok oldu. Varımı yoğumu ortaya koyup müzisyen olmaya karar veriyorsam bu hislerle savaşmak da işin doğasında olmak zorunda. Hatta tam da bu yüzden ikinci single’ım Dinozorlar’ı yazdım ve bana bu hissiyatla baş etmek konusunda çok güç verdi. Uzun lafın kısası müzisyenlik ilham ve yoğun pratik işi. Kurumsal dünyanın içinde var olarak müzisyen tarafımı beslemekte güçlük çekiyordum. Tüm enerjimi ortaya koymadan da istediğim kalitede işler çıkarabileceğimi düşünmüyordum. Kurumsalı bırakmak benim durumumda müzisyen olabilmek için gerekliliklerden biriydi; şimdi de “iyi ki” dediğim bir duruma dönüştü.
 


Yeni teklin Boşver, çok pozitif ve enerji dolu bir şarkı… Nasıl bir süreçten doğdu?
Esasında parçayı kendim için yazmıştım. İncinmekten korkup önüme bariyerler çektiğimi hissettiğim bir dönemdi. Duvarlar yarattıkça içimden geldiği gibi davranamıyor ve kendim olamıyordum. Bu histen çok sıkılmıştım ve ne düşünüyorsam dürüstçe söylemeye, ne hissediyorsam olabildiğince filtrelemeden yansıtmaya karar vermiştim. O zamanlardan beri, aslında en güzel halimizin en özgür hissettiğimiz halimiz olduğuna inanıyorum. Boşver de bu düşüncelerin üzerine manifesto gibi çıkıverdi, sağ olsun bayağı da motive etti :)

Boşver, kendini sevmekle ilgili bir şarkı. Peki sen kendinde en çok neleri seviyorsun?
Çok ilginç bir soru. Genelde ayıp karşılanacağını düşündüğümüz için kendimizde neleri sevdiğimizden bahsetmeyiz. Keşke herkes kendine bu soruyu sorabilse, ben de şimdi burada bu soruyla karşılaşınca ilk kez düşünüyorum. Sanırım en çok dayanıklılığımı seviyorum. En zor dönemlerde bile, ne kadar kötü hissedersem hissedeyim yola devam etmek için büyük bir enerji oluyor içimde. Kolay kolay düşmüyorum. Böyle acayip bir direnme isteği, bir “bir formül illa bulunur” hali...
 


Çıktım Bi Yola, Dinozorlar ve Palavra… Hepsi farklı türde şarkılar… Peki sana hangisi daha yakın?
Hepsinin karışımı bir yerdeyim. Hem hafif karanlık hem enerjik  vardır ya, tam o tarz bir noktada durduğumu düşünüyorum. Elektronik sound’la hip-hop’u karıştırmaya bayılıyorum, o yüzden bu parçalar arasından birini seçecek olsam beni en iyi yansıtan sound olarak Dinozorlar’ı seçerim.

Beste yaparken nelerden besleniyorsun?
Hemen hemen her gün diğer müzisyen arkadaşlarımla beraber beste yapmanın ne kadar acayip bir şey olduğu üzerine konuşuyoruz. Ben kendimde hala net bir yöntem keşfedemedim. Önce sözler mi, akorlar mı, melodi mi geliyor bilmiyorum. Biraz bilinçsizce yaşıyorsun o süreci, akışa geçiyorsun. 

Yeni projelerin neler?
Şimdi sürprizi bozulmasın diye söyleyemiyorum ama çok büyük bir hazırlık yapıyoruz ve inanılmaz heyecanlıyım. Eylül-Ekim aylarında Türkiye’de görmeye alışık olmadığımız bir projeyi hayata geçirmek için hummalı bir şekilde çalışıyoruz. Çok yakın bir zamanda da bu projeyi taçlandırmak adına, single’larla ilerlemek yerine albüm çıkarmaya karar verdim. İlk albüm geliyor!