Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
01.08.2020

Nasıl Derler Bilirsin, yeni teklisi Tertemiz Delirdim'i anlattı

Alternatif müziğin sevilen isimlerinden Nasıl Derler Bilirsin, yeni teklisi Tertemiz Delirdim’i dinleyiciyle buluşturdu. Vokalde Alper Altıntaş, gitarda Ergin Kandemir, klavyede Cevdet Berkay Yavuz, bas gitarda Naci Erdem Berkan ve davulda Cüneyt Cenkci’den oluşan ekip, dumanı tutan teklisini Postkolik’e anlattı.

Sizinle henüz tanışmamış okuyucularımız için kendinizi ve müziğinizi nasıl anlatırsınız?
Nasıl Derler Bilirsin, 2014 yılında İstanbul’da kurulan bir müzik grubu. Her şeyden önce sevdiği ve yapmak istediği müziği yapan, bunu yaparken de dinleyicilerimizi hikayenin bir parçası olabilmesini amaçlayan bir müzik grubuyuz. Bizim için her şarkı yeni bir serüven ve her dinleyici yeni bir kahraman niteliği taşır. Umarız bu duyguya dinleyicilerimizi de ortak edebilmişizdir. Çünkü yaşadığımız sürece de daha birçok hikayeyi müziğimiz yoluyla paylaşmak isteyeceğiz.

Yeni tekliniz Tertemiz Delirdim’in hikayesi nedir?
Tertemiz Delirdim, kendisini evrenin dışında hisseden fakat bir evde kiracı olma gerçeğiyle varoluşsal sancılar çekerek hayatına devam eden bir astronotun hikayesini anlatıyor. Bizim için özel olan şarkılarımızdan birisi. Çünkü bir astronot da olsak; bir çiftçi, bir müzisyen veya gece gündüz iş arayan bir birey de olsak hayata karşı dertlerimiz hep aynı ve bu durumu "Tertemiz Delirdim" ile çok doğru ifade ettiğimizi düşünüyoruz. Bu hikayemizde de astronotumuz, dünya ve insanlarla olan derdini bir nebze de olsun halledebilmek için biraz enteresan denebilecek bir yol izliyor.


Şarkının kayıt sürecinden bahseder misiniz, ne kadar sürdü, altında kimlerin imzası var?
Tertemiz Delirdim, uzun denilebilecek bir süreçte demlendi aslında. Bu süreçte şarkının üstünde özenle çalışabildiğimiz ve bir yandan diğer şarkılarımızın üzerinde de çalıştığımız uzun bir mesai yaptık. "Evet, artık kayıt yapmaya hazırız!" dediğimiz anda adresimiz yine FadeOut Studios oldu. Gerek kayıt öncesi gerek de kayıt esnasında her zaman olduğu gibi kolektif çalıştık ve eğlenceli zaman geçirdik diyebiliriz. Kerem Çakıroğlu'nun prodüksiyon ve mix-mastering noktasında harika bir iş çıkarmasıyla da çok keyif aldığımız bu süreci tamamlamış olduk.

Tertemiz Delirdim’e çektiğiniz klipten söz eder misiniz?
Klibin yönetmen koltuğunda Cenan Çelik var. Daha önce birçok işte beraber çalıştığımız için Cenan'la grubun bir yol arkadaşlığı oluştu. Bu yüzden klip çekimini oldukça planlı ve pratik bir şekilde tamamlayabildik. Grup olarak da çok keyif aldığımız bir iş ortaya çıktı. Klip, çektiğimiz diğer kliplerden de çok farklı bir atmosfere sahip aslında. Öfkesine yenik düşmek istemeyen bir astronot, çareyi hapsedilmekte buluyor ve akabinde o ortamda gerçekleşen birtakım olayları görüyoruz.
 Karantina döneminin ardından yeni normal bir döneme giriş yaptık. Sizin için nasıl geçti bu süreç?
Pandemi ve karantina süreci herkeste olduğu gibi bizim için de zorlu bir süreçti. Üretmeyi ve ürettiklerimizi dinleyicilerimizle olabildiğince hızlı bir şekilde paylaşmayı seven bir grubuz. Fakat bu süreçte çok fazla bir araya gelemediğimiz için bir şeyler üretiyor dahi olsak onları düzenleyememek, kaydedememek bizim için çok zordu. Keza konserler vermeyi hayal ettiğimiz bu dönemde sahneden uzak kalmak ve dinleyicilerimizle bir arada olamamak da öyle. Umarız en kısa zamanda "yeni normal" dönemden "eski günler"e dönüş yapabiliriz ve korkusuzca sosyalleşebilip, müziğimizi evlerden dışarı çıkarabiliriz.

Bundan sonrası için planlarınız neler? Yine teklilerle mi yola devam, yoksa yeni bir albümle gelecek mi?
Bu konuda net bir cevap vermek güç ama albüm çalışmaları yaptığımız da bir gerçek. O yüzden yeni yaptığımız şarkıların yanı sıra, yıllar önce yaptığımız şarkılara da dönüp bir baktığımız bir dönemdeyiz. Hazır olduğumuz zaman bir albüm kaydetmeyi düşünüyoruz. Tabii bu süreç devam ederken yeni teklilerin de gelme ihtimali her zaman mevcut. Albüm olarak veya tekli olarak düzenli bir şekilde şarkılarımızı dinleyiciyle paylaşmaya devam edeceğiz. İşin özünde her ne şekilde olursa olsun üretmeyi ve paylaşmayı seviyoruz.