Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
12/06/2019

Narda Afrika, yeni teklisi Küskün Yengeç'i anlattı

Kadrosunda değişime gitse de üretim sürecine devam eden alternatif rock ekibi Narda Afrika, uzun süren sessizliğini sonlandırdığı Küskün Yengeç teklisini Postkolik'e anlattı. 

5 yıl uzun bir zaman… Neler yaptınız bu arada?
Teşekkür ederiz. İlk albümden 5 şarkımıza video klip çektik.. Müziği görselle birleştirmeyi seviyoruz. Onun dışında ara ara konserler verdik ve tabiki üretim için gayet yeterli bir süreçti.

"Küskün Yengeç", sound'u ve sözleriyle de farklı bir yerde duruyor. Yıllar içinde müzikal anlayışınızda neler değişti?
Aslında sound'umuz hep istediğimiz, hayal ettiğimiz yere doğru evrildi diyebiliriz. Daha minimal bir sound ama duygu açısından daha çok şey anlatan ve biraz da elektronik soslu... Ama bu evrilmede çok önemli bir pay prodüktörümüz Çağıl Eren Koç a aittir. Cidden donanımlı ve yetenekli bir müzik insanı. İleride adını daha sık duyacağımıza eminiz. Bizim de işbirliğimiz ve dostluğumuz kayıtları süren bu albüm ve sonrasında devam edecektir diye düşünüyoruz.

Narda Afrika ismine nasıl karar verdiniz ve bu isim grubu nasıl temsil ediyor?
Nar, güneş anlamina geliyor DA ise ek. Afrika ise, çok güzel bir kıta olmasına rağmen sömürülmek adına savaşlara, açlığa ve hastalıklara terk edilmiş bir kıta. Birçok iyi insan gibi hak ettiği değeri görememiş. Yani "Güneşte Afrika" her şeye rağmen güzel gözükür ve her şeye rağmen hepimiz için umut hala vardır. Grubumuzu iyi anlatıyor, şarkılarımız genelde insani duygular üzerine.
 


Daha önce Müslüm Gürses’in Nilüfer şarkısını cover'ladınız. Bu şarkıya gelen tepkiler nasıldı?
Müslüm Gürses mükemmel bir yorumcu. Bu parçayı ondan iyi seslendirecek başka biri yoktur bizce memlekette. Şarkı sözleri ve müziği anlamında çok iyiydi zaten o yüzden biz de naçizane kendi tarzımızla yorumlamak istedik. Murathan Mungan ve Sunay Özgür de izin vermişler parçayı yorumlamamıza sağolsunlar. Çok güzel tepkiler aldık hatta ve hatta gerçek Müslüm fanlarından da iyi yüreklendirici sözler duyduk ki onlar biraz acımasızdır bu konuda.

Barış, geçenlerde sosyal medyada müzik sektörüne dair bazı açıklamalar yaptın ve "Birbirini desteklemeyen bir sektör" ifadelerini kullandın. Bunu biraz açıp sektöre dair düşüncelerinizi paylaşır mısın?
Sektörde tanıdığa destek ve kıyakçılık durumu var belki de tüm sektörlerde böyledir. Kimse bir bağlantısının olmadığı şarkı, klip, şiir, kitap vs gibi yeni işleri desteklemiyor. Alternatif cenah zaten PR konusunda sıkıntı çekiyor; popcular gibi büyük paralara reklamlar filan yetemiyor kimse. Ve hal böyleyken müzisyenler daha çok birbirini desteklemeliyken insanlar birbirleri görmezden geliyor. Bunun bir nedeni de insanlığın en büyük sorunu "Ego" belkide. Birbirimize yardım etmeliyiz yoldaki aç kediye, caddedeki ihtiyar teyzeye, sokaktaki durumu olmayan amcaya, dersini anlamayan öğrenciye, yeni bir sanat üretmiş sanatçıya.. Herkes bunu karşılık beklemeden yaparsa bu ülkede sanat yükselir. Aksi takdirde toplum o ucuz ve boş müziği dinlemeye devam eder alternatif sesler ufak ufak yok olur.

Sıradaki planlarınız neler?
Önümüzdeki üç ay içinde yeni bir şarkı yayınlamayı planlıyoruz. Bu arada da bol bol konser vermeyi planlıyoruz. 

Grubun kurulduğu 2011 yılından bugüne müzik sektörünün değişimi, değişen müzik dinleme alışkanlıkları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Artık müzik diğer her şey de olduğu gibi çok çuk tüketilen bir şey oldu. Yeni bir şarki yayımlıyoruz. 1 hafta sonra yeni şarki ne zaman diye soruyorlar. Fast food kafası. Olumlu olabilen şey ise kayıt teknolojilerinin bir bilgisayara sığabilmesi artık dev stüdyolar büyük bütçeler olmadan da ev ortamında gayet iyi müzikler albümler kaydedilebiliyor. Her müzisyenin sesini duyurabilme şansı var artık. Ve bir de soundlar karışıyor türler iç içe geçiyor. Rock, elektronik, rap hatta caz nefis karışımlar çıkıyor ortaya ve bu bizce harika.
 


Yeni single'ın kayıt sürecesinden ve şarkının hikayesinden ve klibinden bahseder misiniz?
Küskün Yengeç melankolik bir gecede tek nefeste yazılmış bir şarkıdır...Çocukluğumda banyo kapısının altından sızan ışık evde sevdiklerimin olduğuna ve güven içerisinde olduğumu hissettiren bir olguydu. Özellikle babamı kaybettiğim dönemde belki banyodan kapı açılır ve yine gülümseyen yüzüyle o çıkar diye umut ettiğim günler anımsarım. Eminim hepimiz böyle anıları vardır çocukluğuna ya da gençliğine dair. Onun dışinda şarkı her insanın hissettiği yalnızlık ve hayatın hayal kırıklıklarıyla ilgili... Kayıt sürecimiz çok keyifliydi uzun ama verimli günlerdi. O dönem Çağıl’la neredeyse her günümüz ev stüdyosunda geçiyordu.Biz evimize döndüğümüzde onun mesaisi devam ediyordu. İçinde bulunduğumuz dönemde pek farklı değil aslında yeni ve güzel şarkılar yolda.

Yeni albüm hazırlıkları nasıl gidiyor nasıl bir albüm olacak?
Yeni albüm süreci hızla devam ediyor. Biraz yoğun ve yorucu olsada şarkılar ortaya çıktıkça keyfimiz yerine geliyor. Aşağı yukarı her şarkıda yeni şeyler deniyoruz tüm sarkıların birbirine benzediği bir albüm olmayacağı kesin. Synthesizer ve elektronik altyapılar kullanıyoruz ve bunu yaparken bize özgü sound'umuzla harmanlıyoruz.