Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
05/04/2021

Mist Efesya, dört şarkılık yeni ep’si YARIM’ı Postkolik'e anlattı

Her geçen gün dinleyici kitlesini büyüten Mist Efesya, dört şarkılık yeni ep’si YARIM’ı Basemode Records etiketiyle yayınladı. Yeni albümünün İlk klibini Nefes şarkısına çeken sevilen rap müzisyeni, sorularımızı yanıtladı.

Yeni ep’in YARIM dinleyiciyle buluştu. Senden dinlemek gerekirse, geneline baktığımızda nasıl bir hikayeyi anlatıyor?
Bir fikrin, bir temanın dallanıp budaklandığı sözler yazmayı çok seviyorum, fakat bu kez biraz farklı oldu. Ep’deki şarkılar birbirlerinden ayrı ayrı dönemlerde yazılmış olmalarına rağmen ortak bir yanları var. Hiç biri tek bir hikayeyi tamamlamıyor. Ben gördüğümü "sayıklıyorum" bunu hissedenler hikayeyi yazıyor. Yeni ep'im YARIM, dinleyicisi ile tamamlandı diyebiliriz. Aslında ep veya albüm yapmak hiç aklımda yoktu. Fakat bu dört şarkı az önce bahsettiğim sebeplerden dolayı bir araya geldi. İyi de oldu. Yıllar sonra dönüp baktığımda bana bile "Allah Allah" dedirtecek bir iş oldu.


“Bu öykülerse bizler gibi tezatlıklarla dolu. Yarınlarına küsenlerin, engelleri çıta sayacağı kadar tezat bir gezegende geçiyor öyküler. ‘Üzerine insanları katmasın daha’ denen bir gezegende yani, bizimkinde!” diyorsun. Nasıl bir dünyanın tezahürü ve sen bu dünyada kendine nasıl bir yer ediniyorsun?
Şu üzerine bastığımız gezegen işte... Burada açtık gözlerimizi. Doğayla hayat bulduk ve onu şekillendirdik. Sonra şekillendirmeye devam ettik. Ne ekersen onu biçersin. Biz de şekil değiştirdik artık. "Ne toprağa, ne insana faydamız kaldı" diyen insanları çok gördüm. Ben de arka bahçemde şarkılar yazıyorum bunları anlatan. Dans edebileceğiniz bir şarkının sözleri bazen hüzünlü olabiliyor. Ben de müziğimde bunlara yer vermeyi seviyorum. Bazen çok mutlu hissettiğiniz bir anda aklınıza modunuzu düşürecek bir şey gelir. Ya da moraliniz çok bozukken saçma sapan bir şeye kahkaha atmaya başlarsınız. Eğer serüvenimiz burada geçiyorsa, insanı her yanıyla işlemek bana doğru geliyor. Buna ister kara mizah desinler ister arabesk. Çok da önemli değil benim için.
 
Pandemi hayatımıza girdi ve hayatımız tamamen değişti. Bu son dönem müziğine nasıl yansıdı?
Off. Başlarda alışması çok güç olsa da zamanla uyum sağladım sanırım. Pandeminin bizi çok sevdiğimiz sokaklardan uzak tutması beni de daha içe dönük sözler yazmaya itti. Tabi tüm bunları kayda geçirme konusunda şanslı olduğumu söyleyebilirim. Birlikte çalıştığım isimler zaten özel hayatımda da sıklıkla birlikte vakit geçirdiğim insanlar olduklarından dolayı bu süreçte müzik üretmeye ara vermedik. Aksine hepimizin biraz daha boş vakti olduğu için birbirimizin işlerine daha rahat koşturur hale geldik. Pandemiden önce sıklıkla çalıştığımız büyük stüdyolara, salgının ilk dönemlerinde erişim sağlayamasak da kayıtlarımızı arkadaşlarımızın stüdyolarında tamamlayabildik. Farklı bir tecrübe oldu. Bir an önce eskiye dönmek istiyorum ama yalan yok...

Ep’ye adını veren Yarım şarkısından da yola çıkarsak, neler yarım sence?
Az önce de bahsettiğimiz tezatlığın ep'deki en belirgin örneği sanırım Yarım. Bu yüzden albüme adını verdi. Şarkıda ne söylediysem arkasındayım :) Hevesler... Yarım yarımlar.
 


 

Klipten söz edersek, nasıl bir çekim süreciydi, nasıl ortaya çıktı?
Nefes, bu güne kadar yayınlanan 3. klibim. Yayınlanan kısmı önemli çünkü bi' çok şarkım/şarkımız için klip çekmiş olsak da imkanların kısıtlı olması ya da ortaya çıkan işin içimize sinmemesinden dolayı bir şekilde yayınlanmadı. Nefes önceki işlerime nazaran daha ne yapacağımdan emin olduğum bir klip oldu diyebilirim. Tek başıma bunları hayata geçirmem çok hüzel olacaktı. Neyse ki çok iyi bir ekiple çalıştım. Yönetmenim Levon ve Kurguyu üstlenen Emirhan Gündüz Nefes'i benden daha çok benimsemişlerdi desem abartmış olmam. Bu yüzden benim için harika ve göz yaşartan bir süreçti. Gözlerim yaşaradursun ileride bu klipte edindiğim tecrübelerin daha iyi işler getireceğini düşünüyorum. Daha yeni şarkılar ve kliplerde buluşmak üzere diyelim...

Önümüzdeki süreçte dinleyiciyi neler bekliyor?
Önümüzdeki aylarda hiç hız kesmeden sizlerle buluşmasını istediğim şarkılar var. Bunların güzel görsellerle dinleyici karşısına çıkmasını istiyorum. Yayınlamak istediğim fakat hep bir şekilde aksamış şarkılar var. Bunlara ek olarak son dönemde hazırladığımız ama üzerinde biraz daha çalışmak istediğimiz şarkılar da birikiyor. Başta Pangea Beatz ve Gazelle olmak üzere hepimiz bunları en güzel şekilde size sunmak için çabalıyoruz. Yakın zamanda tekliler gelecek. Yetiştirebilirsem yıl sonuna doğru yeni bir EP ya da albüm yayınlama planım da var. Artık ep mi albüm mü o da sürpriz olsun.