Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
17/07/2019

Merve Çalkan, Mabel Matiz imzalı ilk teklisi Defter'i anlattı

Akustik performanslarına YouTube ve SoundCloud'dan aşina olduğumuz Merve Çalkan, sözü ve bestesi Mabel Matiz’e ait ilk teklisi 'Defter' ile müzikseverlerin karşısına çıktı.


İlk teklini konuşacağız, ancak istersen en başa gidelim ve sohbetimize bu müzik işlerine nasıl girdiğinle başlayalım.
Müzikle zaten hep ilgileniyordum, aynı dönemde edebiyat ve şiirle de çok içli dışlıydım. Mimar Sinan Üniversitesi'nde sosyoloji bölümünde okuyordum ve o süreçte okuduğum şeyler beni çok besliyordu. O dönemde yakın bir arkadaşıma sevdiğim projeleri dinletiyordum. Elinde akustik bir gitarla sevdiği şarkıları söyleyen, Beatles cover'ları yapan müzisyenlerdi. Arkadaşım bana "Sen de bunu yapabilirsin!" diyerek cesaret verdi. Şarkı söylediğimi ve bir şeyler yazdığımı da biliyordu, "Neden sen de yapmayasın?" diye sordu. Aslında pek cesaretim yoktu. O dönemde yan flüte ve kemana başlamıştım; ancak o iki enstrüman senden çok fazla şey bekliyor. Üstelik ikisi de hacmi geniş ürünler ve elinin altında insansız, geniş alanlar olması lazım. Halbuki gitar öyle değil. Ben de gittim kumbaramdaki parayla Tünel'den bir gitar aldım. Açtım YouTube'u oradaki derslerden akorları öğrendim. Zaten ilk öğrendiğim dört akorla da ilk şarkımı yazdım. Sonra Soundcloud'u keşfettim ve kaydettiğim şarkıları oraya yüklemeye başladım. Sonrasında Sofar konserleri geldi ki oradan çok güzel tepkiler aldım. Hem izleyici hem de şarkıcı ya da grup tarafında Sofar'ın yarattığı önemli ve bağımsız bir kitle olduğuna inanıyorum. Sofar'ın insanlara konser disiplinini öğrettiğini de düşünüyorum.
 


Mabel'e ve Defter’e gelelim o halde...
Mabel'le oturduk ve artık bir şeyler yapmak istediğimi söyledim. O güne dek onunla çok dertleştik, çok şey paylaştık ki o gün bile aslında bunu konuşmak için buluşmamıştık. Laf lafı açtı ve konu buraya geldi. Mabel de inanılmaz bir havuzda ve çok zorlu bir mücadele veriyor. Albümlerin çıkmadığı bir zamanda çok iddialı bir albüm çıkararak kendini ortaya koyduğu, çok önemli bir süreç yaşıyor. Ben de hayatımda öyle bir kırılma anındaydım ki, müzik için "ya hep ya hiç" diyeceğim noktaya gelmiştim. Mabel de tam o anda bir şarkı yazdığını, tam benim seveceğim tarzda yani 90'lar ruhunda olduğunu söyledi. Şarkıyı yolladı ve uzun süre birlikte üzerinde çalıştık. Ardından stüdyoya girdik, düzenlemeleri Sabi Saltiel yaptı ve şarkıyı bitirdik.

"Defter", kelimenin tam anlamıyla bir Mabel Matiz şarkısı. Kendisinin ses ahengini ve üslubunu bünyesinde barındıran bir şarkıyı söylemek, çok "Mabel tınlayan" bir şarkıyla insanların karşısına çıkmak bir noktada risk de sayılır. Bize biraz Defter’in sana ifade ettiklerini anlatır mısın?
Mabel'i Myspace zamanlarından beri dinliyorum; sözünün ve müziğinin nasıl geliştiğine çok yakın şahit olanlardanım. Şarkıyı dinler dinlemez vuruldum. Onun müzik serüveninin de bir parçası olduğum için çok heyecanlandım. Tabii şarkıya çalışırken çok ilginç bir deneyim yaşadık. Benim o gitarını eline alıp şarkılarını özgürce çalıp söyleyen alaylı yanımla Mabel'in bestesinin kurallı ve nüanslı yanı ilk başta çakıştı. Mabel de bana bu yanımı biraz kırmam için öğütte bulundu. Bu şarkı biraz da bu yüzden benim için ders niteliğinde bir tecrübe oldu. Nihayet şarkıyla bütünleşebildiğimde artık Defter’in benim olduğunu görmek bana büyük mutluluk verdi.

Çok birikmiş şarkın var, onları değerlendirecek misin?
En çok istediğim şeylerden biri de elimdeki tüm şarkıları kendi sound'larında ve hak ettikleri kalitede kaydederek paylaşmak. Şu anda zaten tekli şarkıların piyasayı yürüttüğü bir dönemdeyiz. Benim hem Soundcloud'da olan hem de sonrasında yazdığım şarkılar var. Dinamik bir hızla bu şarkıları kaydederek ve arayı açmadan piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Sonradan tüm bu teklileri bir albüm altında bir araya getirerek geniş yelpazeli bir müzikal hikaye anlatmayı hedefliyoruz.