Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
02.11.2020

Liv Tyler ve Rob Lowe, 9-1-1: Lone Star dizisini anlattı

Başrollerini Rob Lowe ve Liv Tyler’ın paylaştığı 9-1-1: Lone Star dizisinin yeni sezonu FOXCRIME'da izleyiciyle buluşacak. Yeni sezon öncesi dizinin iki yıldızı merak edilenleri cevapladı.

Texas Austin’de ilk yardım ve itfaiye birimlerinde görevli memurların hem acil durumlarda hem de kişisel dünyalarında yaşadıkları risklerle dolu anlara odaklanan 9-1-1: Lone Star dizisinin yeni sezonu FOXCRIME'da izleyiciyle buluşacak. Başrollerini Rob Lowe ve Liv Tyler’ın paylaştığı diziyi iki oyuncudan ve yönetmen Tim Minear’dan dinledik.

Neden Texas? "9-1-1", neredeyse her yerde geçebilirdi. Neden özellikle Austin, Texas seçildi?
Tim Minear:
Haritaya dart attık! 9-1-1’ın bu kadar işe yarayan yönü, mavi gökyüzüyle kent ortamının birleşimi bence. Los Angeles size her şeyi veriyor mesela. Austin de öyle. Hipster kültürü var, Kırmızı Amerika’nın ortasında Mavi Amerika var. Mavi Amerika’nın etrafında Kırmızı Amerika var. Bir nevi her şeye sahip. Dizinin barbekü versiyonunu yapalım dedik. 9-1-1’dan bir tat bu.

Hazırlıklarınızdan bahsedebilir misiniz biraz?
Liv Tyler:
Ben Michelle Blake’i canlandırıyorum. Acil durum teknisyeni yüzbaşısıyım. Her şeye balıklama daldım diyebilirim. Bana rolü teklif ettiler ve galiba iki hafta sonra çekimlere başladık. O yüzden kısa sürede epey eğitim almam ve ne yaptığımı biliyor gibi görünmem gerekti. Bu dizinin harika yanı, pek çok figüran olması. Sahnelerde yanımızda genelde gerçek itfaiyeciler ve acil tıp teknisyenleri oluyor. Benim için harika oldu bu, çünkü öyle anlarda sette molalarda bir sürü farklı soru sorabiliyor ve onları gözlemleyebiliyorum. Hepimiz pek çok farklı ve kapsamlı eğitimden geçtik. Bu muhteşem profesyoneller bizim için harika bir destek sistemi oldu. Çok yardımı dokundu bunun. Olabildiğince şey öğrenip onları onurlandırmaya çalışıyoruz.

Rob Lowe: Şanslıyım ki Santa Barbara’da yaşıyorum. Yaşamak için harika bir yer. Ama maalesef mahallem son iki yılda korkunç orman yangınlarına, ani taşkınlara ve can kayıplarına maruz kaldı. O yüzden ilk müdahale ekipleriyle gerçek, yakın ve kişisel etkileşimlerim oldu. Evimde onlara yer verdim. Karınlarını doyurdum. Benim ilginç ve önemli bulduğum şey şuydu: Nasıl balta savrulacağını veya "Hayat Çenesi" denen hidrolik kurtarma aletini kullanmayı herkes gösterebilir. Bunu yapan çalışanlarımız var. Ben ise bu insanların neden bu işi yaptıklarıyla ilgileniyorum. Onlar için bu ne anlam ifade ediyor? Nasıl yeri geldiğinde haftalarca yerde uyuyabiliyorlar.? Nasıl o kadar saat çalışıyorlar? Liv’in dediği gibi, o ruhu onurlandırmayı umuyordum. Benim için böyle bir hayat tecrübem olması büyük şanstı. Karakter için de hazırlanmak açısından böyle bir tesadüf olmuş oldu.

Birçok oyuncu bölüm sayıları yüzünden Netflix veya Amazon gibi platformları tercih ediyor. Böylelikle 12 ayın 10’unu bir yapıma ayırmaları gerekmiyor. Siz hayatınızın önümüzdeki beş yılı için bu imzayı atmaya iten dönüm noktası neydi?
Rob Lowe
: Benim için nerede çalıştığımdan ziyade sevdiğim ve çalışmak istediğim insanlarla birlikte olmak çok önemli. İyi hikayeler anlatmak da. O yüzden internet yayını, kanal falan düşünmüyorum. Netflix için bir film yaptım bir ara bir numara oldu. Her neyse, fırsat nereden gelirse gelsin, çalışırım ben. Dediğim gibi, uzun zamandır Ryan’la çalışmanın bir yolunu arıyordum. Brad ve Tim’le de. Ayrıca dürüst olmalıyım, insanların izleyeceğini bilmeyi bile seviyorum. Odadaki havalı adam olmayı ben de herkes kadar severim ama havalimanına girdiğimde insanların diziyi izlediğini ve kendilerini kaptırdığını görmeyi de seviyorum. Açıkçası bunun yolu televizyon kanallarından geçiyor.
 Liv, ya sen? Nadiren ekranlara çıkıyorsun, neden aniden buna "tamam" dedin?
Liv Tyler:
İlk kez televizyon kanalında çalışıyorum. Tim ve Brad Falchuk beni arayıp bu fikri sundu. Çok ilgimi çekti. Ekip de öyle. Ryan’ın ve yarattığı dünyanın her zaman büyük hayranı oldum. Bununla çok ilgileniyorum. Londra’da yaşıyorum ve büyük bir ailem var. Benim için büyük bir şeydi bu. Açıkçası karakteri sevdim. Karaktere âşık oldum ve anaçlığı beni çok şaşırttı, anında tepki verdim. Biraz deli de. İşinde harika. Ayrıca bu ilk müdahale ekiplerinin, o insanların hayatları çok ilgimi çekti. "Kim bunlar" diyor herkes. İşlerinin ne olduğunu görüyoruz ama onları bireysel olarak tanımak, onları harekete geçiren şeyi bulmak, gece nasıl uyuduklarını ve ne tutkuları olduğunu öğrenmek çok ilginç. Onları izlediğimizde, eğitimler aldığımızda, çağrılara katıldığımızda, bekleme odalarında onları izlediğimizde inanılmaz şeyler gördük. Süper kahraman onlar. Bu çok ilgimi çekti.

Pilot bölümün çoğu, Rob’un karakterinin bir itfaiye merkezini yeniden inşa etmesine yönelik. Bu merkezi nasıl inşa ettiniz ve hepinizi aynı paydada buluşmaya iten bağ kurucu tecrübe neydi?
Liv Tyler:
Hepimiz gayet doğal bir şekilde... Çok iyi bir casting var çünkü, bir araya geldiğimizde birbirimizi çok sevdik ve keyif alıyoruz. Sürekli yardımlaşıyoruz, acil durumlara gidiyoruz falan. Muhteşem gerçekten. Her şey önceden planlanmış sanki. İlk büyük sahnemizde bir araba kazası vardı ve Universal Studios’ta temalı eğlence parkına gitmek gibiydi. Tepetaklak duran bir araba vardı. Gerçek itfaiyeciler oradaydı. Sonra biz başladık ve neredeyse kareografili dans veya akrobasi gibiydi. Hepimiz repliklerimizi ve bizden ne beklendiğini biliyorduk ama bir yandan bunu da yapmalıydık ve önemli bir şeydi bu.

Rob, Wild Bill'de Miami’den Lincolnshire’a gittin, bu dizide New York’tan Texas’a gidiyorsun. Öncelikle, neden kaçıyorsun? Ve dizinin bir sezondan sonra bitmesi sizi hayal kırıklığına uğrattı mı yoksa geleneksel sayılabilecek bir ABD dizisine dönmek güzel miydi?
Rob Lowe:
Wild Bill'de oynamaya bayıldım. Her zaman daha fazlasını yapma seçeneği vardı tabii. Ama hep kısıtlı bir ömrü olduğunu düşündüm ben. Öyle olacağını düşündüm ve dizide oynamaya bayıldım. Bakın, ben burada yaşıyorum. Ailemden uzak olmak zordu. İlk kez yapmıştım bunu. Bu dizi burada olmamı ve bağlantı kurabilmemi sağlıyor. Harika bu. Wild Bill'deki arkadaşlarımı özlüyorum ama. Onlara sevgilerimi iletiyorum.

Bir tıp dizisinde genelde sette bir şeyi doğru yapıp yapmadığınızı söyleyen bir doktor olur. Setinizde sağlık teknisyeni var mıydı? Herhangi biriniz o teknisyenden şu an herhangi bir acil durumla başa çıkabileceğinize inanmanızı sağlayan bir şey öğrendiniz mi?
Liv Tyler:
Rachel adlı muhteşem bir tıp teknisyenimiz var. O da oyuncu ve benim her şeyim. Dedikleri gibi, sınırları aşan bir şeyler yaparken bir adrenalin anı oluyor ve sezgilerinizle hareket etmemiz gerekiyor. Bu yönden inanılmaz biri o. Bize her şeyi gösteriyor. Ama bazen sayfadaki her şeyi yapıyorsunuz ve "bekle, lanet olsun, ne yapacağım şimdi" diyorsunuz. Evet, çokça öyle eğitim alıyoruz. Çok kapsamlı. Her zaman yanımızda oluyor ve bu inanılmaz bir şey. Ben sağlık teknisyeni sertifikası almak istedim çünkü acil bir durumda eğitimin etkisini görüyorsunuz. Kaos çıktığında sakin kalıyorsunuz. Bunlar hep Eğitim sayesinde oluyor.

Rob, Liv tatbikatlara gidildiğinden bahsetti. Siz bir 911 ekibiyle tatbikata katıldınız mı? Acil tıp teknisyenleriyle falan? Hiç yaptınız mı bunu?
Rob Lowe:
Los Angeles İtfaiyesiyle yaptım.