Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
04.06.2020

Koray Candemir, yeni teklisi İhtimaller'i Postkolik'e anlattı

Türk Rock müziğinin sevilen solisti Koray Candemir, uzun bir aranın ardından yeni teklisi İhtimaller'i hayranlarıyla buluşturdu. Sene sonunda çıkması beklenen yeni albümün ilk habercisi olan şarkıyı Candemir’den dinledik.

Yeni teklin İhtimaller’in yaratım sürecinden bahseder misin? 
İki senedir yeni şarkılar üstünde çalışıyoruz. İhtimaller’i Can Baydar ile birlikte yazdık. Aranjörlüğünü Serkan Çeliköz üstlendi. Mix’ini ülkemizin en değerli prodüktörlerinden Tarkan Gözübüyük yaptı. Şarkının Mastering’ini ise Grammy ödüllü Evren Göknar gerçekleştirdi. Şarkının kayıtlarında ve videosunda davulları Kurban’dan tanıdığımız Burak Gürpınar çaldı. Bas gitarda Cemre Kabaş, gitarlarda Cem Şahin ve Can Baydar var. Kayıtları Cem Şahin ve Pür stüdyolarında yaptık.

Şarkının Doğan Tanyer imzalı video klibi de çok dikkat çekici… 
Geçen sene Aralık ayında yönetmenimiz Doğan Tanyer ve ekibiyle DasDas’ta çekildi. Videoda dansçılar ve kalabalık bir cast mevcut. İzlerken kısa zamanda her şey ne kadar değişti diye düşündürüyor. Sosyal yaratıklar olan bizleri en zayıf noktamızdan vurdu. Teması kesmek bence en zoru. Bizi alışkın olmadığımız hallere sokuyor ve sınıyor. Gelecekte sonuçları hakkında çok yazılıp çizileceğini düşünüyorum.90’ların en güzel yıllarını yaşamış bir müzisyen olarak günümüzle kıyasladığında neler söylersin?

Doksanlar yeni müzik türlerinin yükseldiği, ülkemizin kültürel olarak değişim geçirdiği, sevdiğiniz gruplara, şarkıcılara ulaşmanın bugüne nazaran zor olduğu yıllardı. İnternet yayılmamıştı; televizyon programları, yazılı basın ve konserler haricinde takip ettiğiniz sanatçıları görme imkanınız yoktu. Albümler profesyonel stüdyolarda kaydedilirdi, şarkılarınızı geniş kitlelerle paylaşmak için bir plak şirketiyle anlaşma yapmak şarttı. Şimdi bunların hepsi teknoloji ve sosyal medya etkisiyle başkalaştı. Artık ulaşmak, dinlemek ve tüketmek daha kolay. Daha hızlı ve kaotik zamanlardayız. Her dönemin kendine göre güzellikleri var elbette. Nelere vesile olduğumuzun pek farkında değildik ama şimdi baktığımda hep beraber müzik endüstrisinin rock müziğe yaklaşımını değiştirdiğimizi görebiliyorum. Şu ana kıyasla naif ve gizemli yıllardı. Konsantrasyon yüksekti, yeni müzik türleri yükseliyordu. Kemik fan kitlesi diye adlandırdığımız fanlarımız vardı ve bizi bizden daha çok sahipleniyorlardı. Konserler çok ateşli geçiyordu. Zaman zaman mekan ve teknik altyapı sıkıntıları yaşıyorduk ama güzel zamanlardı.

Kargo neden dağıldı soruları hala soruluyor ister istemez… Yola yalnız devam ederken en belirgin farklar nelerdi?
Uzun zaman geçti üzerinden, nedenleri artık geçmişte kaldı… Bana müzik ve hayata dair çok şey katmış grup arkadaşlarıma hala çok saygım var. Solo çalışmak hız, bireysellik ve risk getiriyor. Grup çalışması uyum, aile hissi ve hantallık barındırıyor.
 Hayranların gençlik formülünü de merak ediyor.
Sebze yoğunluklu beslenmeye çalışıyorum. Evde ağırlık egzersizleri ve yoga yapıyorum. Hala kemik ekibimizle futbol maçları yapıyoruz, bu alışkanlık çocukluğumdan beri devam ediyor. Bu konuda genlerimizden dolayı anneme ve babama sevgilerimi yolluyorum.

Artık yeni yaşam rutinimiz olan karantina günlerini nasıl geçiriyorsun?
Ev hayatı mutfak, film izleme, okuma, oyun ve sohbetle geçiyor. İyi bir müzik dinleyicisiyim ve dijital platformlardaki zengin içeriklerde gezinmeyi seviyorum. Oyun konsolları dünyasında da aktif olduğumu söyleyebilirim. Bir yandan da son hızla yeni şarkıları bitirmeye çalışıyoruz. Kısacası motivasyonumu yüksek tutacak her şeyi yapıyorum.

Yeni albüm ne zaman geliyor?
Yeni şarkıların bir kısmı hazır, onları da yakında paylaşacağız. Sene sonuna doğru da albüm gelir.