Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
08/10/2019

Kıvılcım Ural, beş yıl aranın ardından “Yıllar Sonra” ile karşımızda

Kıvılcım Ural, yeni teklisi “Yıllar Sonra” ile müziğe verdiği beş yıllık arayı bitirdi. Postkolik ekibi olarak Kıvılcım Ural’a merak ettiklerimizi sorduk ve müzikten anneliğe uzanan derin bir sohbete daldık.

İlk albümünün üzerinden tam beş yıl geçti. Müzik piyasasının şartları göz önüne alındığında bu hiç de azımsanmayacak bir süreç, hatta kimi sanatçı için handikap olarak bile algılanabilir. Müziğe verdiğin bu uzun aranın sebepleri neydi?
Aslında benim için beş yıl albüm yapmamak, hiç de azımsanmayacak bir süreç oldu. Yine de bu süre içerisinde müzikten kopmayıp jingle, film ve dizi müziği çalışmaları yaptım. Albüm yapmamamın farklı sebepleri olsa da bunlardan en önemlisi, ilk albümümde çalıştığım yapım şirketiyle imzalamış olduğum anlaşmanın süresinin bitmesini beklemekti. Bu zaman zarfında müziğimi geliştirmeye konsantre oldum; yeni şarkılarıma odaklandım, durmadan ürettim ve mutlak bir disiplinle kendim için çalıştım.

Beş yılın ardından yeni bir albümle değil de bir tekliyle karşımızdasın. Müzik sektörüne geri dönüşünü müjdeleyen “Yıllar Sonra” şarkısının hikayesini bir de senden dinleyelim.
“Yıllar Sonra”, bundan yıllar önce yapmış olduğum bir şarkıydı. Evimde, 120 bpm davul ritmi üzerine gitarımla yeni melodiler denerken, tüm şarkı boyunca devam eden bas ritmini buldum. Şarkının omurgası tüm şarkı boyunca devam eden o bass riff’idir. Sonrasında sözlerini yazdım ve evde yaptığım bu demoya en çok benzeyen sound’u profesyonel ortamda da yakalayabilmek için bir çok farklı prodüktörle sil baştan kayıt denemeleri yaptım. En sonunda Nurettin Çolak’ın prodüksiyonunda karar kıldım ve böylece şarkıyı en ideal formunda kaydedip piyasaya servis ettik. Tekli çalışmaların seçimleri, genelde ince elenip sık dokunan süreçler sonrasında gerçekleşir.
 


Beş yılın ardından gelen bu geri dönüş sürecinin fitilini ateşlemek için bu şarkıyı seçmiş olmanda özel bir neden var mıydı?
Bu seçimi yaparken çok fazla düşündüm diyemem. Başından beri zaten bu şarkıyla devam etmekte kararlıydım. Şarkının hareketli ve enerjik yapısı kolay karar almamda belirleyici etken oldu. “Yıllar Sonra”, video klibiyle de adından söz ettireceğini öngördüğümüz bir çalışma olmuş. Can Özen’in yönetmenliğinde çekilen bu klipte hayli renkli bir görsel dil söz konusu. Klibin çekimlerinde ve konsept belirleme aşamasında neler yaşandı? Can, aynı zamanda The Away Days grubunda şarkı söylüyor. Besteleri olan, son derece üretken bir sanatçı. Hatta kendi grubunun kliplerini bile o çekiyor. Adını yakın gelecekte daha sık duyacağınızdan emin olabilirsiniz. Klip, tamamen onun yarattığı konsept ve sanatsal öngörü etrafında şekillendi. Can’a çok güvendiğim için, tüm detayları kendisine bıraktım. O ne istiyorsa, öyle oldu diyebilirim. Benim için de eğlenceli bir çalışmaydı.

Genç yaşta annelik duygusunu tattın. Anne olmanın ilham veren bir deneyim olduğu muhakkak; müziğine etkisi nasıl yansıdı peki?
Anne olmak mucizevi bir durum; elbette etkisi oldu. Annelik, tüm dünyanızı, duygularınızı, dünyaya bakışınızı ve hayatınızı kökten değiştiren büyük bir olay. En önemlisi de kendiniz değişiyorsunuz. Oturup ninniler bestelemiyorum ancak şarkı sözlerinde daha duygu yüklü cümleler kurabiliyorum.

Ülkemiz rock müzik sahnesinin en önemli isimlerinden Kaan Tangöze ile evlisin. Gelecekte eşinle birlikte bir projede yer almayı düşünüyor musun?
Bilindiği üzere; sürprizlerle dolu bir çift olduğumuz doğrudur! Her an her şey olabilir, neden olmasın?