Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
31/01/2020

Jabbar, '3leme' adını verdiği yeni EP'sini Postkolik’e anlattı

Raf’ ve ‘Geçmiş Değişmez’ şarkılarıyla ilk çıkışını yapan ve “Yineleme” albümüyle bu çıkışını perçinleyen Jabbar, yeni EP’siyle de adından söz ettirecek gibi duruyor. Jabbar, “3leme” adını verdiği yeni çalışmasını Postkolik’e anlattı.

3leme’nin hazırlık ve kayıt süreci nasıl geçti?
Öncelikle çok keyifli bir süreç olduğunu söyleyebilirim. Aslında bu süreç, yaz sezonu yoğunluğu sonrası İstanbul’a dönünce başlamıştı. Stüdyo mesaileri ve yeni melodileri kaydedip üzerine fikirleri inşa etmeye çalışmak, benim için her zaman mutluluk kaynağı olmuştur. EP kararını plak şirketimiz Universal Müzik ile planlamamız doğrultusunda aldık. Bizi iyi hissettiren işler ortaya çıktı ve onları bir an önce dinleyiciyle buluşturmak istedik.

EP’de yer alan şarkılardan bahseder misin?
Albüm, üç yeni şarkıdan oluşuyor. Önce “Yaz Beni” şarkısından bahsedeyim: Grogi ile, geçtiğimiz Ağustos ayında Zeynep Bastık’ın ‘Kadına Şiddete Hayır’ demek için verdiği yardım konserinde tanıştık. Kuliste gitar çalıp “Yaz Beni’yi söylüyordum ve Grogi’nin bir anda üzerine rap yapmaya başlamasıyla birlikte, şarkıyı bu şekilde yayınlamamız gerektiğini anladık. İkinci şarkım “Sen Git”, basit bir melodiyle başladı ve üzerine ekleye ekleye zaman içerisinde kendini buldu. Şarkı, aslında yalnızken daha mutlu olacağını hisseden bir adamın öyküsü. Üretim sürecinde gelişen Huawei ile iş birliği fikri de hikayeye bambaşka bir renk ve lezzet kattı. EP’nin son şarkısı “Hep Olsan”ı ise, pek sevdiğim arkadaşım Deeperise ile beraber son haline getirdik. Aslında şarkı, bir süredir hayatımızdaydı. Farklı fikirler denedik ve içimize en çok sinen halini bulmak için uzun uzun çalıştık. Bu süreçte araya giren mesafeler bizi yıldırmadı ve uzaktan da olsa birlikte çalışmaktan keyif aldık.
 



Huawei ile yaptığın işbirliği nasıl gelişti?
Tam da “Sen Git” şarkısının üretim sürecinde Huawei ile böyle bir işbirliğinin gerçekleşmiş olması, bütün ekip için heyecan verici oldu. Kendi kendime kaldığım anlar benim için çok değerlidir. Üretim sürecinde ortaya çıkan farklı mix’leri, enstrümanların ne kadar gerçeğe yakın hissettirdiğini ayırt edebildiğim, gürültüden tamamıyla arınabildiğim bir dinleme ortamı olması çok önemli. Yalnızlıktan beslenen bu yaratım sürecinde, FreeBuds 3 aktif gürültü önleme özelliği ile en büyük yardımcım oldu. Ramazan Arslankaya’nın yönettiği, günlük hayatımdan örnekler sunduğumuz 6 teaser ve ürün yerleştirmenin olduğu bir müzik videosu hazırladık. Herkes elinden gelenin daha fazlasını yapmaktan kaçınmadı. Emeğini esirgemeyen ve bu projeyi bizimle beraber finale ulaştıran tüm çalışma arkadaşlarımıza, Universal Müzik Türkiye ve Huawei Mobile Türkiye yetkililerine kocaman teşekkürler.

Raf gibi bir hit şarkıya imza attıktan sonra, sıradaki işlerine dair herhangi bir baskı hissettin mi?
Benim sıklıkla tekrar ettiğim bir söz var: ‘Kuşlar düşmekten korkarak uçmazlar’. Yani ‘yapamayacağım kaygısıyla’ ilerlemek, gereksiz strese ve prensiplerinden uzaklaşmana yol açabilir. Bu yüzden güvendiğin insanlarla devam ediyor olmak büyük rahatlık. Kendin olman ve seni sen yapan ögeleri hayatında tutmaya gayret ediyor olman, kendini müzikal olarak doğru bir şekilde ifade edebilmen için yetiyor aslında.
 



Sen Git” şarkısına çekilen klipten bahseder misin?
Klibin prodüktörlüğünü Özgür Demir, yönetmenliğini ise Ramazan Arslankaya yaptı. Huawei ile iş birliğimiz çerçevesinde kendiyle ya da müzikle baş başa kalmaya çalışan bir adamın hikayesini anlatmaya çalıştık. Gürültüden uzaklaşmaya, huzuru yalnızlıkta bulmaya ve dinlediğiyle arkadaş olmaya çalışan bir karakterin hikayesini anlattık. Klipte hareketli bir fotoğraf hissiyatı oluşturan Sinemagram tekniği kullanıldı ve ortaya çıkan sonuç hepimizi fazlasıyla memnun etti.

Jabbar adı geçtiğinde seni sahnede izleyen herkesin ortak cümlesi "Sen bir de canlısını gör!" oluyor. Konserler sana ne ifade ediyor ve canlı performanslar şarkılarını nereye taşıyor?
Canlı performans benim için çok özel. Seyirciyle buluştuğunuzda ortaya çıkan sinerjiyle şarkıları götürebileceğiniz noktaları hayal bile edemeyebilirsiniz. Benim için canlı performans yapmak veya izlemek; başka bir gözle bakabilmeyi, farklı bir kulakla diyebilmeyi sağlıyor. Ve hep bir ağızdan sana ait sözleri duymak da ayrı bir gurur kaynağı. Yol ve yolculuk, şarkılarında baskın temalar olarak dikkat çekiyor. Sana neler ifade ediyor bu yollar ve kaçıp gitmeler? Yol, insana yeni şeyler katar. Tecrübelerin olur, ufuklarını zorlarsın , yeni yerler, yeni lezzetler ve insan tanırsın. Konfor alanından çıkınca deneyimler hep daha akılda kalıcı oluyor benim için. O yüzden hissettiklerini şarkılarla anlatırken, yolda giderken gördüklerin de bir şekilde şarkılara işleniyor.

Bundan sonrası için planların neler?
Şimdi 3leme’nin heyecanını yaşıyoruz. Dinleyiciyle buluşmasını kutluyoruz. Çalışmaya üretmeye devam.