Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
02.03.2020

Ezgi Pekel, ilk albümü Bizim Gibiler’i Postkolik’e anlattı

Geçen yıl çıkardığı iki single çalışmasıyla müzik dünyasına adım atan Ezgi Pekel, ilk albümü “Bizim Gibiler”i müzikseverlerin beğenisine sundu. Elektronik pop türündeki albümü Pekel ile konuştuk.

Daha önce iki single çalışman oldu ve şimdi ilk albümün “Bizim Gibiler” ile karşımızdasın. Albüm sürecini anlatır mısın?
Albümü, uzun zamandır birlikte müzik yaptığımız ama daha da öncesinde arkadaşlığımızın neredeyse çocukluğa dayandığı Caner Hız ve Aykut Acarlar ile birlikte kaydettik. Aslında ilk başta albüm yapma fikri yoktu. Albümün içerisindeki “Ağlat Beni” şarkısını düzenlemeye başlamıştık ve tekli olarak yayınlamayı planlıyorduk. Sonra bir gün Aykut ve Caner askerdeyken “Acaba albüm mü yapsak?” diye aradılar beni. Ben biriktirdiğim şarkılarımı çıkardım, Aykut kendi şarkılarını çıkardı ve geçtiğimiz yaz eve kapanıp albümü tamamladık.

Albümde dinleyici neler bekliyor?
Bence albümde her tarzdan insanın kendinden bir şeyler bulabileceği bir şarkı var. Dinleyince 8 şarkı da birbirinden farklı ama albüm içinde bir bütünlük de mevcut. Albümü baştan sona dinlediğinizde her şarkıda başka bir duygu haline bürüneceğinizi söyleyebilirim.
 
Albümün tüm enstrüman kayıtlarını evde, davul kaydını Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde bir torna atölyesinde yapmışsınız… Bu durum nasıl yansıdı albüme? Albümü evde kaydettiğimiz için enstrümanlar çalınırken kimsenin zaman kaygısı olmadı. Herkes ne kadar sürede çalmak istediyse ya da kendini ne zaman konsantre hissettiyse öyle çaldı. Davul kayıtları için de bir stüdyoya girip üzerimizde zaman baskısının olmasını istemedik. Ekipmanlarımızı Caner’ in babasının atölyesine kurup hatta atölyenin başka bir bölümüne de ekstra mikrofon koyup ortamın doğal yankısından da yararlanarak davul kayıtlarını gerçekleştirdik.

Müziğini nasıl tarif edersin?
Albümde ne kadar elektro pop -dans türünde şarkılar ağırlıklı olsa da, akustik ve alternatif rock kategorisine girebilecek şarkılar da var. O yüzden kendimi kalıplaştırmak, bir müzik türüne aitim demek istemiyorum. Albümün ilk klibi “Deliyim” parçasına, aynı zamanda yaşadığınız yer olan Adana’da çekildi.

Adana’dan çıkan çok sayıda başarılı müzisyen var. Şehir ve çevresindeki müzik ortamından bahseder misin?
Adana müzik konusunda büyük bir potansiyele sahip aslında. Kendi bestelerini yayınlayan ve aktif olarak bölgede çalan birçok grup ve müzisyen var ama tabi müzik dinleyicisinin yoğun olduğu hatta bence bu piyasaya da yön veren İstanbul, Ankara gibi şehirlere uzaklığından dolayı çok fazla gölgede kalıyor.
 Çocuk oyunları müzikleri de yapmışsın? Bundan sonrasında yine tiyatro çalışmaları olacak mı?
Evet tabii. Yakın zamanda özel bir tiyatroda sergilenecek bir çocuk oyununun müziklerini yapıyoruz şu an. Çocukların hayal gücünü genişleten, kendilerini başka bir dünyada hissetmelerini sağlayan, içlerinde heyecan yaratan, gözlerinden parıltı yansıtan çocuk tiyatrolarının her zaman bir parçası olmak istiyorum.

Albüm sonrası planların neler? Konser programını öğrenebilir miyiz?
Albümdeki birçok şarkıyı kliplendirmek istiyorum. Bununla ilgili çalışmalarım olacak ilerleyen günlerde. Bir yandan da albümün tanıtımı için konser takvimi oluşturuyoruz. Şimdilik programımız Adana ve çevre iller; Mersin, Hatay, Niğde sonrasında İzmir, Ankara ve tabii İstanbul.