Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
10/10/2017

Dream Theater, İstanbul konseri öncesi sorularımızı yanıtladı

Progresif rock/metal müzik denildiğinde akla ilk gelen isimlerden olan Dream Theater, efsane albümü Images & Words’ü çalmak için 10 Ekim’de İstanbul’da. 


Vera Müzik ve Freebird Agency'nin ortak organizasyonuyla 10 Ekim’de Volkswagen Arena’da gerçekleşecek olan bu konseri kaçırma lüksünüz yok! Progresif rock ve metal hayranlarının uzun yıllardır bekledikleri an nihayet gerçekleşiyor. Dream Theater, kariyerini tabiri caizse uçuran albümün 25. yıl turnesiyle İstanbul’da olacak. Amerikalı grup bu konserde klasikleşmiş albümü “Images & Words”ü baştan sona çalmakla kalmayacak; kariyerinin farklı dönemlerinden en iyi parçalarını ve 23 dakikalık efsanevi epiği A Change of Seasons’ı da eksiksiz olarak icra edecek. Dream Theater’ın kurucu üyelerinden John Myung, İstanbul konseri öncesinde sorularımızı yanıtladı.

Bu turne pek çok hayranınız için son dönemde çıktığınız turlardan çok daha farklı bir yerde duruyor. Images & Words albümünü baştan sona izlemek dinleyicileriniz için bulunmaz bir fırsat olacak. Turne şu ana kadar nasıl gidiyor?
Seyircilerimizden aldığımız reaksiyon muhteşem. Bizimle 25 yıldır aynı müzikal yolculukta yürüyen bir kitlemiz olduğunu bilmek harika!

Böylesi klasikleşmiş bir albümün turnesine çıkmış olmak nasıl hissettiriyor? Sizin açınızdan anıları tazelemek gibi bir deneyim mi mu?
Aslına bakarsan çok karmaşık duygular içindeyiz. Images & Words çıktığından beri hayatlarımızda çok fazla şey değişti. Her şeyden önce halen bu işi yapabildiğimiz için minnettarız, gerçekten bizim için olağanüstü bir deneyim.

Pull Me Under hiç şüphesiz Dream Theater'ın en popüler şarkılarından biri. Pek çok insanın Dream Theater'la tanıştığı şarkı olması tesadüf değil. Bu şarkıyı çalarken hiç sıkıldığın oluyor mu ve bu şarkıyla ilgili düşüncelerin nedir?
Sahnede Pull Me Under'ı çalarken hiç sıkılmıyorum. Aslına bakarsan bu biraz bakış açısı ve yaklaşımla ilgili bir hadise ve beni etkilemesine kesinlikle izin vermiyorum. Pull me Under da tıpkı Images & Words albümünün geri kalanı gibi çok özel tınılara sahip. O albümü sahnede icra ederken farklı parçaların ne kadar uyum içinde bir araya gelmiş olduğunu görmek beni fazlasıyla heyecanlandırıyor.
 


Turnenin prova süreci nasıldı?
Turnenin provalarını İtalya'nın başkenti Roma'da kiraladığımız bir stüdyoda yaptık. Turnenin başlangıcından kısa bir süre önce tüm ekip Ocak ayı boyunca provaları sürdürdük. Roma’yı seçme sebebimiz de turnenin Avrupa ayağının başlangıcı olmasıydı.

Images & Words kayıtlarından aklında kalan bir anı var mı?
Net bir anım olmasa da kayıtları tamamladıktan sonra çok özel bir albüme imza attığımızı grupça biliyorduk. Dünyanın geri kalanının bu albümü dinleyeceği anı düşünerek heyecanlanıyorduk.

Jordan ve Mike, Images & Words döneminde grupta değillerdi. Konserde bu albümün şarkılarına kendilerinden bir şeyler katıyorlar mı?
Dürüst olmak gerekirse şarkıları albümdeki hallerine bire bir sadık kalarak çalıyoruz. Mike ve Jordan, bu şarkılara kusursuz uyum içinde alışmayı hiç zorlanmadan başaracak düzeyde müzisyenler ve şarkılar ikisinin de yetenekleri sayesinde sahnede daha da büyüyor.

Sence bu turnenin sana müzisyen olarak kattığı şey ne oldu?
Bu turne bana hem müzisyen hem de insan olarak çok önemli bir şeyi hatırlattı; eğer kendine güvenirsen ve yaptığın işe saygı gösterirsen mutlaka başarılı olursun!

Images & Words gibi ilham veren bir albümün performansına imza atmak eminiz sizi de olumlu anlamda etkilemiştir, yeni Dream Theater albümüne dair herhangi bir kayıt yaptınız mı?
İlhamın ve yaratıcı sürecin en hızlı aktığı zaman konser öncesi yapılan soundcheck’ler oluyor. Bu sebeple tüm soundcheck’lerimizi kaydediyoruz. Eminim yeni Dream Theater albümüne bu turne sürecinden pek çok fikir taşınacak.