Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
02.11.2020

Dilhan Şeşen, yeni teklisi Acıdım'ı Postkolik'e anlattı

“Acıtır Yara” adlı ilk teklisiyle beğeni toplayan alternatif müziğin genç temsilcilerinden Dilhan Şeşen, 1.5 yıllık aranın ardından yeni teklisini müzikseverlerle buluşturdu. Şeşen, yeni şarkısını ve planlarını Postkolik’e anlattı.

Merhaba Dilhan, bu aralar kendini nasıl hissediyorsun?
Selamlar, çok iyiyim, umarım tüm Postkolik okuyucuları da iyidir. Tatlı tatlı günler geçiyor, dingin hissediyorum.

Yeni teklin ‘Kaçtım’, 1,5 yıllık bir ara sonrasında müzikseverlerle buluştu. Tabii arada bir de pandemi süreci var. Verilen arada bunun etkisi oldu mu?
Her şeyin bir etkisi vardır ama ben zamanlama konusunda -en azından şu zamana kadar- pek iyi olamadım :) Biraz benim tembelliğim, biraz da başka durumlara öncelik verme sebeplerinden ötürü yeni şarkımın çıkışı 1.5 yıl sürdü.

Genç nesil müzisyenlerde genelde kısa aralıklarla şarkı yayınlamak gibi bir alışkanlık var ama sende tam tersi olmuş.
Duygular yoğunluğuyla meydana gelen bir yapıyı dinleyiciye ulaştırma / yetiştirme ve sonrasında bir de gelecek olan reaksiyonu takip etme kaygısını bünyeme mümkünse hiçbir zaman katmak istemiyorum. Daha istikrarlı olabileceğimi düşünüyorum ama bir yere yetişme kaygısı, ilkokulda kaçırdığım okul servislerinden beri benim peşimdedir. Çerez kuruyemişlere inanıyorum ama çerez parçalara inanmıyorum. Zaten tüketim çağındayız; daha çok çiğneyerek yesek ve güzel sindirsek güzel olmaz mı?
 Şarkının hikayesini senden dinleyebilir miyiz?
Eskiden yaptığın bir bestenin artık sende tamamlayıcı bir gücü olmadığını hissettiğinde yaptığın o besteyi rafa kaldırmak yerine başka bir forma sokup dönüştürme fikrine inanıyorum. Tıpkı bir oyun hamuru gibi. ‘Kaçtım’, ilk akustik olarak çıkmıştı. Çok yakın bir arkadaşım olan Umayla çimler üzerinde sözler yazdık. Yıllar sonra da yine çok yakın iki arkadaşım Cihan Reşit Köse ve Emre Kuvvetliyle ile parçayı o formdan çıkarıp bu forma soktuk.

Peki, parçaya üç ayrı klip çekme ihtiyacı neden?
Kendimi çok takipteydim, ne istiyorsam onu yapmak istedim. Düşününce ‘neden olmasın’ dedim. Parçaya üç ayrı klip çekme ihtiyacı hissettim ve üç ayrı klip çektim. Deneme yanılma yöntemiyle her zaman çok güzel tecrübeler ediniyorum. Bir ânı büyütme meselesi çok ilgimi çekiyor, fakat bu zor bir iş. Bunun bilinciyle yolda olmak çok güzel. Egomun ensesine destekleyici bir tokat yapıştırıp aşırılıklar ve plastikler dünyasında kaybolmak değil de içimi dolduracak bir şey yapmak geldi içimden.


‘Kaçtım’, bir yüzleşme şarkısı gibi... Bu şarkıyı yazarken nasıl bir dönemdeydin?
Dönemini pek hatırlamam ama çok keyifli bir gündü. Arkadaşımla çimlere uzanıp şarabımızı içip, kitaplarımızı okuduğumuz, hoş sohbet ettiğimiz ve sonrasında tuhaflaşmasına izin verdiğimiz bir gündü. Bankta oturup müzik dinlemekten ve kedilerle tanışmaktan keyif aldığını söylemiştin. Bu sırada aklından neler geçer? Zihin bu, bir sürü düşünce üretiyor; o sırada olabildiğince o düşüncelerin gelip geçmesine izin vermeye çalışıyorum.
 Kendinle aran nasıl? Yalnız kalmayı seviyor musun yoksa kalabalıklar içinde olmak mı iyi geliyor?
Çok iyiyim valla. İkisini de yaşıyorum, yalnız kaldığım vakitler elbet daha dingin geçiyor ama kalabalık içerisinde dinginliği yakalayabildiğim zamanlar, içimin ona buna karışmadığı zamanlar da çok muazzam. İlla işin bir yerinde dinginlik gerekiyor anladığım kadarıyla :)

Pandemi sürecinde müzik piyasasının içinde olduğu duruma yakından tanıklık ediyorsun. Bu süreçle ilgili öngörün nedir? Bir öngörüm yok, şu an buradayız ve burayı olabildiğince yaşamaya çalışan bir sürü insandan biriyim. Ne yapıyorduysak onları yapmaya çalışıyorum, yapıyorum. Zaten benim hiçbir zaman acayip bir konser takvimim olmadı. Gelişerek üretme tarafına yoğunlaşmış bir haldeyim. Şarkılarını bir albümde toplama ya da yeni şarkılardan oluşan bir albüm yapma planın var mı? Plan değil, fikren var kafamda böyle bir şey.

Konser vermek ve sahnede olmak sana ne ifade ediyor?
Bir sürü can ile bir ağızdan bir şeyler dile getirmek, yakınmak, umut etmek çok güzel ve özel. Bir oluyoruz. Bu çok acayip bir duygu. En çok sahnede kendim oluyorum. Odamda kulaklıkla müzik dinleyip dans ediyormuşum hissi, tüm sahne boyunca benimle oluyor.

Müziğin dışında nelere ilgi duyuyorsun?
Fotoğraf çekmeye bayılırım. Boş vakitlerimde kulaklığımı takıp, kameramı yanıma alıp etrafı gezerim. Resim yapmak çok hoşuma gidiyor. Sinemayla çok ilgileniyorum. Garip bir şekilde montaj işleri, ahşap boyamalar, garip objeleri kullanışlı hale getirmeler ve kıyafet kesip biçmelerden de büyük keyif alıyorum.