Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
02.10.2020

Deezer Müzik Editörü Savaş Biner ile Deezer'ı ve müzik editörlüğünü konuştuk

Popüler online müzik platformu Deezer, Türkiye pazarındaki ağırlığını her geçen gün arttırıyor. Profesyonel müzik editörlerinden oluşan ekibi sayesinde playlistler oluşturma ve müzik düzenleme konusunda iddialı bir yaklaşıma sahip olan şirket, 56 milyon parçalık arşivini Türkçe müzikle de güçlendirdi. Biz de bu vesileyle Deezer Müzik Editörü Savaş Biner’e merak ettiklerimizi yönelttik.

Bir müzik editörü ne iş yapar?
Playlist hazırlamak işimin en önemli parçası. İnsanların o anki ruh hallerine uygun parçaları bir araya getirdiğim farklı çalma listeleri hazırlıyorum. Örneğin insanlar bazen sadece arkalarına yaslanıp rahatlamak isterler. Düşünsenize, tüm gün işte zor bir gün geçirmişsiniz ve ne dinleyeceğinizi seçmek için çok fazla kafa yormak istemiyorsunuz- sadece hafif ve yatıştırıcı bir şey istiyorsunuzdur. O durumda tek yapılması gereken, İyi Hisset, Sakin Yaz Şarkıları, Chill Vanilya ve Alternatif Sakinlik gibi chill out çalma listelerimizden birini seçmek... Bütün bunlar için oldukça titiz seçimler yapıyorum. Bu yüzden en önemli işim bu diyebilirim.

Çalma listeleri için parçaları nasıl seçiyorsunuz?
Bunun için özel bir reçete ya da altın kural yok. Her listenin kendi kimliği var. Bazıları veriye dayalı, diğerleri türe özgü oluşturuluyor. Ruh haline özgü çalma listeleri için sektördeki bilgi birikimimi ve insanların dinleme eğilimlerini esas alıyorum. Dinleyiciyi ve hangi şarkıları neden dinlediklerini gözümde canlandırarak işe başlıyorum. Ne tür bir ruh hali yansıtmaya çalışıyorum? Dinleyicilerin yeni parçalar keşfetmelerini istiyor muyum? Ya da rahatlamaları için tanıdık melodiler mi gerekiyor? Bütün bunlar çalma listeleri hazırlarken aklımdaki soruların birkaçı...

Yani her şey müzik yoluyla belirli bir duyguyu yakalamaktan mı geçiyor?
Kesinlikle! Listelerimiz neşeden melankoliye kadar birçok duyguya dokunuyor. Kendinizi enerjik, tembel, romantik, nostaljik, biraz halsiz ya da çok mutlu hissedebilirsiniz. Her ruh halinize uygun ideal çalma listelerimiz var :) Ayrıca o anda ne yaptığınıza uygun listelerimiz de var. Örneğin antrenman, parti, konsantrasyon çalma listelerini ve daha fazlasını bulabilirsiniz.
 
“Mood” listeleri nasıl oluşturuluyor?
Müzik modunu oluşturan birçok unsur var. Genel olarak, sözler, tempo ve enstrümanlar önem taşıyor. Özellikle Türk müziğinde, bütün bunların yanı sıra sanatçının şarkıyı nasıl söylediği, şarkının etnik yapısı, çıkış tarihi, güncel sosyal gelişmeler, küresel trendler, sezon planlaması gibi diğer etkiler öne çıkıyor. Bazı melodiler ve akorlar vardır ki erişilmez sanılan duyguları yakalama gücüne sahiptir. Bu dünyanın her yerinde geçerlidir. Müzik hepimizle konuşan evrensel bir dil…

Deezer’in moduna göre playlistlerde yerel müziklere de yer veriliyor mu? Yoksa Deezer’in global çalma listelerinden mi seçiliyor?
Deezer’daki en önemli yaklaşımlarımızdan biri de yerel bir kahraman olmak… Bulunduğumuz her ülkede dinleyicilerin zevklerini yansıtan çalma listeleri oluşturmak istiyoruz. Bu nedenle bazı mod listeleri hem yerli ve hem de yabancı şarkıların karışımından oluşuyor. Her türlü ruh haline hitap etmek üzere 56 milyondan fazla parçaya fazla müzik arşivine sahibiz.

Çalma listelerinin tüketimi konusunda ülkeler arasında nasıl bir farklılık gözlemliyorsunuz?
Sadece ülkeler arasında değil farklı dinleyici grupları arasında da farklı eğilimler görüyoruz. Örneğin Türkiye’de daha genç kullanıcılar bir sanatçının albümündense playlist dinlemeyi tercih ediyorlar. Tek bir müzik türüne bağlı kalmadıklarını farklı türler arasında geçiş yapmayı da sevdiklerini gözlemliyoruz.
 Playlistler ne sıklıkla güncelleniyor?
Playlistlerimiz ihtiyaç oldukça güncelleniyor. Bazen günde bir, bazen haftada ya da ayda bir güncellenen playlistlerimiz var. Listelerin popülaritesine ve yeni çıkan şarkılara göre değişiyor. Bu sanat ve bilimin bir karışımı diyebilirim :)

Deezer’ın özelliklerinden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğimize dair ipuçları ve püf noktaları verebilir misiniz?
Deezer'ı en iyi arkadaşınız yapın ☺. Ona neyi sevdiğinizi ve neyi sevmediğinizi söyleyin. Deezer’da Flow ile ne kadar çok etkileşim kurarsanız, sizi o kadar çok tanır. Sevdiğiniz bir şarkı veya çalma listesi bulursanız, kalp butonuna dokunmalısınız. Ayrıca neyi sevmediğinizi de bilmek istiyoruz, bu nedenle hoşunuza gitmeyen bir şarkı bulursanız, “beğenmedim” butonuna dokunun. Bunu yaparak, bize müzik zevkleriniz hakkında daha fazla bilgi vermiş oluyorsunuz. Bu, "Flow"un size yapacağı önerileri de geliştirir. Aynı şey en sevdiğiniz sanatçıların ve çalma listelerinin profilleri için de geçerli - kalp butonuna dokunursanız en son yeni çıkanlar, playlist güncellemeleri hakkında bildirimler alırsınız. Zamanla, uygulama beğendiğiniz ve beğenmediğiniz şeylerin ayrıntılı bir resmini oluşturur ve sizi seveceğinizi bildiği müzikle buluşturur.

Siz günde kaç saat müzik dinliyorsunuz?
Açıkçası saymayı bıraktım. Haftada 40 ila 45 saat civarında diyebilirim. Toplantıda değilsem, müzikleyimdir. Kanallarımız için çalma listesi düzenlemediğim veya içerik seçmediğim zamanlarda bile her zaman arka planda müzik oluyor. Benim için mesele saatler değil - bu sevgiyle yaptığım bir iş. Tutkuyla beslenen bir editör ekibinin parçası olmaktan gurur duyuyorum. Ve dinleyicilerin defalarca kez geri döndüğü playlistler oluşturduğumuz zaman, işimizi doğru yaptığımızı anlıyoruz.
 


İşinizle ilgili en çok neyi seviyorsunuz?
Dürüst olmak gerekirse müziğe tutkuyla bağlıyım. Her ruh hali veya durum için en iyi parçaları seçmek için farklı müzik türleri hakkındaki bilgilerimi kullanıyorum. Duygusal bir etkiye sahip olacak ve dinleyicilerimizi mutlu edecek şarkılar paylaştığımı bilmek beni de çok memnun ediyor.

En sevdiğiniz müzikal modunuz?
Ben kendi adıma mutluluk ve umut veren neşeli şarkıları tercih ettiğimi söylemeliyim. Mesela, salgın sırasında kullanıcılar ya çok depresif şarkılar ya da daha sakin, umut veren ve neşeli şarkılar tercih ettiler.

Müzik editörlüğü işi için müzik eğitimi görmek gerekiyor mu?
Sürekli müzik dinlemek, araştırmak ve dinlediğinizi analiz etmek bu işi yaparken çok destek oluyor. Öte yandan, müzik eğitiminiz varsa teknik olarak daha doğru ve anlık analizler yapabilirsiniz. Benim ses teknolojileri ve prodüksiyon sertifikalarım bulunuyor; birkaç enstrüman çalıyorum, eski bir radyo yönetmeniyim ve kulüplerde DJ’lik yaptım. Tüm bunları yaparken edindiğim bilgi ve tecrübe buradaki işimi yaparken bana çok yardımcı oluyor.
 İyi bir müzik editörü olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekiyor?
Farklı tarzlarda, coğrafyalarda mümkün olduğunca çok müzik dinlemek ve dinlediğiniz müziğin piyasadaki yerini algılayabilmek gerekiyor. Tüm bu öğrendikleriniz, son kullanıcıların beklentilerini ve zevklerini anlamanızı sağlıyor. Diğer kanallardan topladığınız bilgilerle bu beklentilere cevap vermeye çalışmalısınız.

Türk müzik dinleyicisinin son 10 yıldaki müzik tercihlerini nasıl yorumluyorsunuz?
Hepimizin bildiği üzere Türkiye genç nüfusun yoğun olduğu bir ülke... Genç nüfusun büyük kısmı dijital dünyada aktif ve müzik hayatlarının önemli bir parçası. Dünya müziğini de yakından takip ediyorlar. Bunun sonucu olarak hem stil hem de ses teknolojisinde büyük bir değişim yaşanıyor. Yükselen şarkıcılar ve stillerine baktığımızda bu değişimi rahatça görebiliyoruz. Rap ve alternatif rock müzikteki yükseliş buna çok iyi bir örnek olabilir.

Müzik editörü olmak isteyen gençlere tavsiyeleriniz var mı?
Onlara, müzik eserlerine analitik yaklaşımı öğrenmelerini tavsiye ederim. Bunun için teknik bilgilerini geliştirmeleri çok faydalı olacaktır. Böyle bir altyapı oluşturduktan sonra yapılacak tek şey bolca müzik dinlemek. Hit şarkıları analiz etmek, gelecekteki hit şarkıları daha kolay anlamanıza yardımcı olur. Analiz yeteneği, çalma listeleri oluşturmanın yanı sıra doğru şarkıları ve parça listelemeyi seçerken de çok işinize yarayacak. Bunun dışında son bir şey daha eklemem gerekiyor; müziği seçiyoruz, sıralıyoruz, yani aslında duyguları bir şekilde seçiyoruz, şarkılara teknik olarak her zaman yaklaşamazsınız ancak yeteneğinizle birlikte hayal gücünüzü kullanabilirsiniz.