Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
14.11.2020

Ceren Gündoğdu, yeni teklisi Dünyada İkimiz'i Postkolik'e anlattı

Ceren Gündoğdu’nun yeni tekli çalışması “Dünyada İkimiz”, video klibiyle birlikte tüm dijital platformlarda yerini aldı. Biz de bu vesileyle kendisine merak ettiklerimizi sorduk.

Yeni teklin Dünyada İkimiz’in hikayesini anlatır mısın?
Yeni şarkım, karantinanın ikinci ayında ortaya çıktı. 2020’yi ele geçirdiğini söyleyebileceğimiz pandeminin yansımaları küresel boyutta hissedilirken, dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan belirsizlikle, korkuyla ve izolasyonun tetiklediği yalnızlık duygusuyla mücadele etmeye çalışıyor. Ben de kendi içsel mücadelemi verirken, bir noktada her yeni güne “her şeye rağmen” güzel bir hisle başlayabilme motivasyonumu karantinamı paylaştığım kişiden, o kişiye olan derin ve sarsılmaz sevgimden aldığımı fark ettim. İşte o noktada da “Dünyada İkimiz” ortaya çıktı.

Şarkının üretim süreci nasıldı?
Şarkının kayıtlarını Cihan'ın (Mürtezaoğlu) evinde aldık. İnsanın sevdiği bir dostunun evinde, yabancı hissetmediği bir ortamda çayını kahvesini yudumlayarak ve bir şarkı kaydetmesinin keyfi ve rahatlığı bir başka oluyormuş açıkçası. Söz müzik benim, perküsyonlar müthiş yetenek Abbas Karacan'dan, onun dışındaki her şey Cihan'ın ellerinden ve ruhundan.

Bu şarkıyla dinleyicilerine nasıl dokunmayı hayal ediyorsun?
Biliyorum ki hepimizin hayatından öyle birisi ya da birileri var ki, ne olursa olsun yaşamı anlamlı kılıyor. En kötü günde bile ayağa kalkma gücü ve umudu veriyor. Böylesi bağları kurmak ve bulmak kolay değil. Zamanın geçicilik sınavını aşabilen bir ilişki günümüzde nadir bulunan bir şey. Bu şarkı, “dünya zor ama biz güzeliz!” cümlesini bize kurdurtan her kim varsa ona hediye olsun istedim.
 ‘Dünyada İkimiz’, aynı zamanda bağımsız müzik yolculuğundaki ilk adımın… Nasıl hissediyorsun?
Her sorunun doğru cevabını bilmiyorum ama benim için doğru olanın kendi kanatlarımla uçmak ve müziğimi bağımsız bir sanatçı olarak üretmek olduğuna kanaat getirdim. Çünkü zamanla böyle bir üretim şeklinin müziğimde ve o müziği çerçeveleyen görsel dilde özgünlüğü koruyabilmek ve ön plana çıkarabilmek için gerekli olduğunu anladım. Neticede bir şarkıcının/şarkı yazarının ana amacı, kâr elde etmek değil; bir şeyler hissetmek ve hissettiklerini merkez alarak ortaya koyduklarıyla birilerinin de bir şeyler hissetmesini sağlamaktır. Tam olarak da bu yüzden bir müzisyenin tepeden tırnağa her şeyiyle bir üretimin sorumluluğunu alıyor olması çok önemli bir adım gibi geliyor bana. Elbette ki zor, elbette ki riskli ama yaptığımız işin insancıl yanını da ortaya koyan bir mücadele bu.

Şarkının video klibi apokaliptik bir dünyada geçiyor. Neler anlatmak istedin?
Dünyada İkimiz’in video klibini Ahmet Can Tekin çekti. Hikaye ve sanat yönetmenliği ise bana ait. Issız ve yalnız bir dünyada tek başına kalmış bir kadının uzun ince bir yolda gidermişcesine bir kırmızı ipin peşinde yol aldığını görüyoruz. Peki ipin ucunda ne var? ‘Dünyada ikimiz var gibi seninim’ dediğimiz kişi veya olgu her kimse/her neyse o var sanırım. Çünkü yaşamayı sizin için anlamlı kılan biri veya bir şeyin peşinden giderken her mücadeleye, her türlü zorluğa göğüs germek mümkün.
 Yaşadığımız pandemi süreci sana neler öğretti?
Evde vakit geçirmek benim için tüm zamanların favori aktivitesi zaten. Dolayısıyla maddi manevi tüm endişeleri bir kenara bırakacak olursak, pandemi döneminde evde piyanomla, kitaplarımla ve filmlerimle baş başa vakit geçirmek benim için son derece besleyici ve şifalı bir süreçti. Kapitalizmin dayattığı “verimlilik” fetişizmine başkaldırmak için kendimce bir süre çalışmamak ve dinlenmek için direndim ama 1 ayın sonunda teker teker yeni şarkılar dökülmeye başladı. 6 yeni şarkı yazdım bu dönemde. Bir kısmının kayıtlarını da tamamladık. Paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Bundan sonrası için planların neler?
Çok fazla şarkı birikti cebimde. Bu aydan itibaren çok inandığım, kendimi ve müziğimi doğru ve içten bir şekilde ifade edebildiğimi düşündüğüm çok fazla yeni şarkı paylaşıyor olacağım. Çoğunun kayıtları tamamlandı bile, her şarkıda başka bir sound hükümdarlığını sürüyor. Tüm şarkıları ortak paydada buluşturan bir sözel ve melodik bütünlükten bahsetmek mümkün tabi ama birbirine benzemeyen ve ayrı dünyalarda gezinen şarkılar üretmeye çalıştım diyebiliriz. Ben bir dinleyici olarak da kendini tekrarlamayan işleri dinlemeyi sevdiğim için böyle bir yol seçtim sanırım. Konserler şu an için bir muamma ama umuyorum ki sağlıklı günlerde göz göze yüz yüze söylüyor olacağız şarkılarımı.