Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
09.12.2020

Belçikalı yıldız Tsar B, 5 şarkılık mini albümü Unpaintable'ı Postkolik’e anlattı

Pandemi öncesinde Şubat ayında Salon IKSV'de ağırladığımız Belçikalı sanatçı Tsar B. (Justine Bourgeus), 5 şarkıdan oluşan mini albümü Unpaintable'i Postkolik’e anlattı.

Merhaba, her şeyden önce pandemi süreci nasıl geçiyor?
Karantinanın ilk döneminde şanslı olduğumu söyleyebilirim. Çünkü çok fazla yeni müzik ürettim ve kendime zaman ayırdım. Benim için ilham verici bir süreçti.

Yeni EP'in öncesi yayınladığın Flitch’in hikayesi nedir?
Daha önce de “Rattlesnake” ve “Escalate” gibi öfkeli şarkılar yazmıştım fakat “Flitch” içlerinde en öfkelisi… 2 yıl önce, bir arkadaşımla çıkmaya başlayan eski sevgilime yazdığım bir şarkıydı…

Bu şarkıda Nova Twins ile çalışma deneyimi hakkında neler söylersin?
Nova Twins, birlikte çalışmayı kabul ettiği için çok mutlu oldum, cennette yapılmış bir eşleşme gibi hissediyorum! Onların enerjisini ve estetiğini seviyorum. Şarkı ve video üzerinde uzaktan çalışmak ilginç ama ödüllendirici bir deneyimdi. Kızların alçak gönüllülüğü ve çılgın yeteneklerini seviyorum. Şarkıyı bambaşka bir seviyeye getirdiler. Çok ilham vericiydi… Çok yetenekli ve üretken müzisyenler. Enerjileri müthiş… Yaşasın kız gücü!
 Flitch’in videosu 90’lardaki MTV videolarını hatırlatıyor…
Çok doğru. İlhamımızı 90’lar MTV havasından; Puff Daddy ve Red Hot Chili Peppers kliplerinden aldık. Karantina sürecinde evlerimizden yapabileceğimiz bir fikre ihtiyacımız vardı. Ben Brüksel’de ikizler ise Londra’daydı. Bu şarkı için doğru enerjiyi yansıttığımız harika bir fikir oldu.

Yeni EP “Unpaintable”i nasıl tanımlarsın?
Birçok farklı duyguyu barındırıyor. Flitch, Escapist ve Rome benim eski ilişkilerim üzerine; Unpaintable ve Devil Baby ise tamamen yeni hayatımla ilgili… Kağıt üzerinde birbirine uyması gerekmeyen farklı denemeler yapmayı seviyorum. Duyguları ifade etmek için kelimelere ihtiyacınız yok. İyi müzik tüm duyguları harekete geçirebilir.
 
Biraz geçmişe dönüp müzik yolculuğunu konuşalım mı?
Aslında klasik keman eğitimi aldım. Bir grupla kemancı olarak turnedeyken can sıkıntıma çare olarak tesadüfen yazmaya başladım. Yeraltı dünyası ve dans pistlerinin cazibesine de kapıldım diyebilirim. İlk teklim “Escalete”, aylar süren turneler, yol boyunca yazdığım karalamalar ve birçok duygunun karışımı ile çıktı. Şarkının klibinde ünlü koreograf ve dans eğitmeni Alexander Chung ile çalışmak müthiş bir deneyimdi.

Son olarak Türkiye’deki dinleyicilerine ne söylemek istersiniz?
Sizi tekrar görmek için sabırsızlanıyorum. Tekrar görüşene kadar kendinize iyi bakın ve aşkla kalın!