Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
06/01/2021

Bağzıları, 'Sadece Biraz Güzelsin' teklisini Postkolik'e anlattı

Alternatif müziğin sevilen gruplarından Bağzıları, “Sadece Biraz Güzelsin” teklisini yayınladı. Grubun yeni sound’unun habercisi olan ve elektronik, analog ve alternatif synth pop ögelerini barındırmasıyla dikkat çeken şarkıyı Ömer Naldemir’den dinledik.

Yeni teklinizin hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?
Sadece Biraz Güzelsin; yorgun, kırgın, yüzsüz, boş vermiş ve biraz da romantik bir adamın hikayesi. Her insanda olduğu gibi biraz da delilik hali de var şarkıda. Giderken söylenmek istenen sözlerin notalarla birleşmesi sonucu ortaya böyle bir şarkı çıktı. Şarkının sound’u eski şarkılarınızdan farklı ve yeni bir dönemin habercisi gibi duruyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Sürekli devinim halinde olan bir yaşamın içinde olduğumuz için bizim de zamanla değişmemiz kaçınılmazdı. Bu elbette icra ettiğiniz müziğe de yansıyor. O yüzden yeni şarkımız için değişimin habercisi diyebiliriz. Zamanla daha farklı şeyler denemeye devam edeceğiz, yeni gelecek eserlerde de dinleyicilerimiz bunu rahatlıkla görebilecek.

Şarkının klibinden bahseder misiniz?
Öncelikle klip çok eğlenceliydi, baya baya birbirimizi dövdük gibi bir şey oldu klipte. Yönetmenimiz Burcu Karademir'in fikriydi ve senaryoyu ilk okuduğumuzda biraz şaşırmıştık ama hepimizin kafasına da yatmıştı. Buradan Burcu'ya da ayrı bir parantez açalım, öncelikle çok özgün bir insan ve çok detaycı. Klipte atacağımız adıma kadar her şeyi planlamıştı. Bu da bizim çok daha iyi motive olmamızı sağladı. Çünkü hiçbirimiz oyuncu değiliz ve kimi zaman ne yapacağımızı şaşırabiliyoruz çekimlerde. Burcu da bunu sadece iş olarak görmeyip zevk alarak yaptığı için biz de çekimleri daha özgüvenli bir şekilde gerçekleştirdik. Emeği geçen herkese buradan da teşekkür etmiş olalım.
 Birbirini takip eden üç tekli gelecek, hepsinin hikayesi nerede birleşiyor. Klipler birbirini takip eden işler mi olacak?
Aslında şarkılar oluşurken direkt birbiriyle bağlantılı olsun diye düşünmemiştik. Ama aynı fabrikadan çıktığı için birbiriyle bağlantılı çok nokta bulabiliriz tabii ki. Bunlardan en göze çarpanı bir kadın ve delilik hali. İkinci şarkımız biraz daha alaturka ama sound olarak yine değişimi simgeleyen şarkılardan biri. Biz kliplerin de birbiriyle bağlantılı olmasını istedik. İkinci klipte yoğun itiş kakıştan sonra artık dinlenmeye geçmiş bir grup görecek izleyiciler. Ama bir anda çok daha epik sahneler bekliyor olacak. O çelişki bizi etkilemişti çekimlerde. Umarım bunu da izleyicilere yansıtabiliriz.

Albüm çalışmaları ne durumda?
Şu an için kısa vadede albüm çalışmamız yok. Albüm çok özel bir şey, müziğinin bir mirası gibi. O yüzden her detayı dikkat edilmesi gereken bir iş. İlerleyen zamanlarda tabii ki düşünüyoruz ama şu an için bunun için açık bir zaman veremeyiz. Bu süreçte üretimlerimiz devam edecek, yeni şarkılarımızı arayı fazla soğutmadan dinleyicilerimizle buluşturmak istiyoruz.

Klipten de yola çıkarak sormak isteriz. Nasıl bir üretim süreci sizinki?
Üretim süreci çok değişken olmakla birlikte aslında aynı. Evde çıkıyor her şey. Oturuyorsun, aklına bir şeyler geliyor, sonra onları notalara döküyorsun ve süreç gelişiyor. Aynı zamanda çok değişken derken de ruh halinden bahsediyorum. Çünkü o istemezse hiçbir adım atamıyorsun. Ama gaza geldiği zaman da tutamıyorsun. Öylesine garip bir durum aslında.
 Müzik sektörü evrildiği bir dönemi yaşıyor. Dijital platformlar önem kazandı. Dinleyiciye ulaşmak ve doğrudan etkileşimde olmak için pek çok araç söz konusu. Bu konuya bakışınız nedir?
Hem doğrudan dinleyiciyle iletişim söz konusu hem de yoğun bir tüketim mi var? Nasıl yorumlarsınız günümüzü? İlk başta müzik icracıları için bu çok avantajlı bir durum. Çünkü çok hızlı bir şekilde dinleyiciyle buluşabiliyorsun. Ama aynı zamanda dediğiniz gibi orantısız da bir tüketim olabiliyor ve etkisini çabuk yitiriyor. Bunu dengede tutmak biraz zor. Ama zamanla nasıl davranman gerektiğini öğreniyorsun. Ve dengeyi iyi ayarlayabilirsen çok da problem olmuyor. Kısacası günün sonunda, tekrar altını çiziyorum ''dengeyi iyi ayarlarsan'' dinleyiciye kolay ulaşmak pek çok bakımdan daha avantajlı bir durum.

Önümüzdeki sürece dair planlarınız ve hayalleriniz neler?
Hayaller hep daha çok şeyler üretebilmek tabii ki. Çünkü var olmanız üretmenize bağlı. Var olduktan sonra da zaten işler bir şekilde yoluna giriyor. Planlarımız da buna eş değer aslında, yeni şarkılar, iz bırakabilen işler yapmak istiyoruz. Ama ilk hedefimiz konserlere kaldığımız yerden devam etmek. Konser olmayınca, su dökülmemiş bitkiye dönüşüyoruz.