Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
04.08.2020

Ati ve Aşk Üçgeni ile yeni teklisi üzerine 'Çok Gizli' bir röportaj

2017’de Ati Yıldıztozu, Ozan Çanak ve Durukan Betses tarafından kurulan Ati ve Aşk Üçgeni, 2018 tarihli ilk albümleri Gecenin Karanlığında’dan bu yana radarımızda. Kendilerini “ruh pop”a adamış bu keyifli ekip, şimdi de yeni teklisi ‘Çok Gizli’ ile müzikseverlerin karşısına çıktı.

Ati ve Aşk Üçgeni nasıl bir araya geldi?
Ozan: Grup, Ati ile olan arkadaşlığımızın doğal bir sonucu olarak ortaya çıktı. Ati, 2016 yılı sonlarında ‘Ati Yıldıztozu’ adlı grubuyla kayıt için stüdyoya girdiğinde, o sırada kayıt ve mixing süreçlerinden de ben sorumluydum. Stüdyoda birlikte geçirdiğimiz vakit esnasında ‘Gecenin Karanlığında’ albümünün ilk parçaları da şekillenmeye başladı.
Ati: O esnada aklımda olan parçaları yeni bir proje kapsamında değerlendirmeye karar verdik ve devamında projeye Durukan da dahil oldu. Organik ilerleyen bir birleşme ve çoğullaşma sürecinin ürünü diyebiliriz Ati ve Aşk Üçgeni için.
Durukan: O sıralarda Ozan’la birlikte çalıyorduk. Projeye eve seve dahil oldum, çabuk adapte olduk ve hızlıca yol katettik. İlk albümünüz Gecenin Karanlığında’yı 2018’de yayınladınız.

Aradan geçen iki yılı nasıl özetlersiniz?
Durukan: İki yıl boyunca elimizden geldiğince özenli davrandık. Konserlere çalıştığımız kadar aramızdaki iletişime de önem verdiğimiz için yaşadığımız her şey tatmin edici ve öğretici deneyimlere dönüştü.
Ati: Bu iki yılda birbirimizi daha farklı yönlerden tanıma ve birlikte çalışmanın yeni yollarını bulma olanağımız da oldu. Dile getirmediğimiz duygulara odaklanmaya, yaşadığımız hikayelerin gözümüzden kaçan yönlerini düşünmeye başladık. Okuduğumuz, dinlediğimiz ve izlediğimiz şeylerden gelen etkilenimleri yaptığımız müziğe nasıl dahil edebiliriz sorusuna kafa yorduk.
 Yeni tekliniz ‘Çok Gizli’ hayırlı olsun. Yeni şarkı için neler söylemek istersiniz?  
Ati: Parçanın sözlerini 2018 yılında Patara’da kamp yaptığım bir gece yazdım. Şarkı, şehirde yaşamanın getirdiği fazlalık duygusundan kaynaklanan varoluşsal problemler, bu esnada kendimize ve öteki insanlara karşı yabancılaşmamız, bu durumlardan çıkış yolu ararken hayatımızı aşkla anlamlandırma çabalarımızla ilgili. Bir aşk arayışı, şehir yaşamında rahatlık arayışı, kaçamak arayışı ve huzur arayışı gibi hepimizin tecrübe ettiği ortak hislere dayandığını söyleyebiliriz ama genel olarak soyut bir ‘arayış’la ilgili olduğunu söylemek daha doğru olacak sanırım.
Ozan: Demo aşamasındayken çok daha naif, ufak yükselişlere sahip bir parçayken acaba bu parçayı nasıl daha çekici bir hale getirebiliriz sorusuyla ilerledik ve son haline geldi. Durukan: Ati’nin söz yazarlığına hayran olduğum bir parça. Aksak ilerleyen, alışık olmadığım bir ritim yapısı oluşturduk, zor olsa da altından kalkmayı başardık.

Çok Gizli’nin video klibini anlatır mısınız, kimlerle çalıştınız, hangi duyguyu vermek istediniz klipte?
Ozan: Klibin yönetmenliğini Adil Burak Aydın üstlendi. Klipteki konsept ve temaların yaratım sürecinde ise Yağmur Akın Karagöz’le grupça birlikte çalıştık. Klip bir önceki soruda bahsettiğimiz fikir ve duyguları, gerçeküstü bir görsel dil kullanarak yansıtıyor.
Ati: Klibin David Lynch filmlerinin imgelenmelerine yakın durduğu noktalar var. Duygusal olarak en çıplak olduğumuz durumları ve çeşitli yaşantılarımızı, gerçekliğin kırılmaya başladığı noktalar üzerinden anlatıyor.
Durukan: Oldukça derin ve dolu bir klip oldu, spoiler yememek için özellikle hazırlık aşamasında çok az bilgi aldım :)
 Yaptığınız müziği ruh pop olarak tanımlıyorsunuz. Nedir sizce ruh pop?
Ozan: Müziği ruh pop olarak tanımlamamızın iki sebebi var, ilki müziğin biçimi ve janrıyla ilgili. İlham aldığımız kaynakların büyük bir bölümünü 60’ların soul, jazz ve R&B sanatçıları oluşturuyor, bu ilhamın doğrudan bir etkisi olarak ruh pop tanımı yerini buluyor. İkinci sebep ise parçaların içeriği ile, işlediğimiz temaların geldiği yerle ilgili.
Ati: Şarkı sözlerinde insanlığın iç dünyasına odaklanıyoruz. Yaşadıklarımız ve hikayelerimiz bir tarafta evet, ama bunların insanların duygu durumları ve hayata bakış açıları üzerindeki etkileri çok daha büyük bir yer kaplıyor. Anlattıklarımızı bu etkiler üzerinden kurarken duygusal olarak dışavurumcu bir tavrımız var, hayatta bir şeyler başımıza gelirken bir yandan da içimizde kapalı kalan görünmez noktaları keşfetmeye çalışıyoruz.
Durukan: Aynı zamanda bir janrı Türkçe’ye uyarlayarak sahiplendik de diyebiliriz. ‘Pop’ kelimesinin etrafındaki negatif algıyla barışarak pozitif ve kalıcı hisler uyandırmak istiyoruz.

Bundan sonrası için planlar neler? Yeni albüm ne zaman, çalışmalar nasıl gidiyor?
Ozan: Çok Gizli’nin ardından yayımlamaya hazırlandığımız 2 single daha bulunuyor. Bununla birlikte yeni albüm çalışmalarını da hala sürdürüyoruz, bitirdiğimiz ve hala üzerinde çalıştığımız parçalar var elimizde. Albüm için 2021 yılını işaret edebiliriz şu noktada.
Durukan: Bütünlüklü, anlamlı, hikayesiyle tutarlı bir albüm ortaya çıkarmayı planlıyoruz. Herkes sağlıklı olsun, biz de sahnede olalım, dileklerimiz de bu yönde.