Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
01/10/2018

Ah! Kosmos yeni albümü Beautiful Swamp'ı anlattı

İstanbul çıkışlı elektronik müzik sanatçısı Başak Günak, nam-ı diğer Ah! Kosmos 5 Ekim'de yayınlanacak ikinci albümü Beautiful Swamp'ı Postkolik'e anlattı. 

Elektronik müzik bestecisi, prodüktör ve ses tasarımcısı Başak Günak, nam-ı diğer Ah! Kosmos’un yeni albümü Beautiful Swamp hazır! Prodüktörlüğünü Başak Günak’ın yaptığı ve Almanya’nın önemli plak şirketlerinden Compost Records etiketiyle yayınlanacak Beautiful Swamp, 5 Ekim’den itibaren dijital ve plak formatlarında satışta olacak. Biz de bu vesileyle yerli sahnenin üretken isimlerinden Başak Günak'a sorularımızı ilettik.

Bastards her anlamda meydan okumaktan çekinmeyen bir albümdü, Beautiful Swamp için nasıl bir kimlik tasarladın?
Bastards’daki o hissi, Türkiye’nin geçtiği dönemin şarkılara yansıması olarak görüyorum. Gezi Parkı Eylemlerinin, transfobi ve nefret cinayetlerinin etkileri albüme yer yer sızdı. ‘Beautiful Swamp' ın yaratım süreci için ise kendi içime daldığım bir dönem diyebilirim. Dolayısıyla şarkılar da kendi içimde derinleştikçe oluştu. Bu süreçte kendi iç sesimi daha çok duyabilmeye ve şarkılara da daha açık bir şekilde yansıtmaya başladım.

Beautiful Swamp albümünden yayımlanan ilk video klip oldukça güzel olmuş. Bu klibin hikayesini ve yönetmeni Harun Güler'le yaptığın işbirliğini anlatır mısın? 
Albümü yeni bitirmiştim ve Harun’la albümdeki bir şarkıya video çekmek için görüştük. Birlikte çalışmamız, şarkıya karar vermemiz güzel ve uzun bir süreç oldu. Wide’ta karar kıldıktan sonra şarkının bendeki hikayesiyle Harun’a verdiği hissin farklılığına baktık ve burda ortak bir yol arayışına girdik. Harun işini çok büyük bir saygı ve tutkuyla yapan bir yönetmen. Kurduğu ekipten, çekim sürecine her şeyi keyifle ve detaylara önem vererek ele aldı. Yaptığı işi böylesine seven biriyle çalışmak benim için çok güzel bir deneyimdi.
 Dünyanın en önemli müzik yayınlarından DJ Mag, albümün lokomotif şarkılarından June'un prömiyerini gerçekleştirdi. Bu ortaklık nasıl gelişti?
DJ Mag albümü dinledikten sonra June’u prömiyer serilerine almak istediklerini iletti.

Barcelona'dan Tokyo'ya uzanan bir sahne serüvenin var. Çaldığın yerler arasında en çok hangilerini seviyorsun ya da seni en çok şaşırtan şehir hangisi oldu? Bir de daha önce çalmadığın ancak gözüne kestirdiğin bir şehir var mı?
Tokyo muazzam bir şehirdi, oradaki çalmak benim için çok etkileyici oldu. Tokyo deneyimi dışında İtalya’daki seyirciye çalmayı ayrı seviyorum, güney kasabalarındaki küçük şehirlerde bile çok güzel mekanlara rastlayabiliyorsunuz ve genelde performanslara ilgili bir dinleyici geliyor. Beni en çok şaşırtan geçen sene Wave Gothic Treffen festivalinde verdiğim konserdi. WGT Leipzig’de gerçekleşen önemli bir Gothic Festivali. Bu festivalde beni mutlu eden festivalin konseptinden bambaşka bir genre’da olmama rağmen seyircinin kurduğu cömert ve açık gönüllü iletişimdi. Hiç çalmadığım ve hayal ettiğim bir ülke için ise İzlanda’da açık havada performans diyebilirim.

Beautiful Swamp'ın kapağında tek başına ve kıpkırmızısın, bu kapak tasarımının ardında yatan fikir neydi?
Albümdeki şarkıların içsel dünyamla ilişkisinden dolayı kapakta yer almamın bu hissi daha iyi yansıtabileceğini düşündüm. Kapak fotoğrafını Burak İşseven çekti. Burak’la albümün hissine, rengine dair konuştuk ve bazı denemeler yaptık. Çekilen bir sürü fotoğraftan sonra bu fotoğrafın albümle aynı titreşimde olduğunu hissettik.
 

Elif Çağlar, Leah Christensen ve Özgür Yılmaz albümünde sana eşlik eden önemli müzisyenler. Bu işbirlikleri nasıl gelişti ve kendilerinden albüme katmalarını istediğin elementler nelerdi?
Albümde yer alan müzisyenlerin hepsi çok sevdiğim ve takip ettiğim müzisyenler. Şarkıların prodüksiyon süreci ilerledikçe ayrı ayrı iletişime geçtik, kayıtlar yaptık. Albümde yer almaları benim için çok kıymetli. Elif, Leah ve Özgür’ün dışında Burcu Yankın, Yasemin Özler, Barış Ertürk’ün de enstrümanlarıyla dahil olmalarından dolayı çok minnettarım. Son dönemde ise ses ve üretimle olan ilişkim çok ferahladı. Enstrümanlarla ve yeni şarkıların prodüksiyonlarıyla güzel zamanlar geçirebiliyorum. Bu da alanda ve üretimde kalabilmek beni mutlu ediyor.

Ah! Kosmos persona'sını kurgularken nelerden etkilendin ve çıkış noktaların nelerdi? Kariyerinin bu noktasında Ah! Kosmos sana neler ifade ediyor ve o persona ile ilişkin nasıl?
Ah! Kosmos benim için ses alanındaki tüm çalışmalarımı topladığım isim. Benim için sesi, performansı, üretimi ifade ediyor. Sahne performanslarını ve bu performansların detaylarını sahnede birlikte yer aldığım dostlarımla kurguluyorum. Fakat yaşantımda ve üretimde Ah! Kosmos’u ayrı bir persona olarak görmüyorum. Son dönemde ise ses ve üretimle olan ilişkim çok ferahladı. Enstrümanlarla ve yeni şarkıların prodüksiyonlarıyla güzel zamanlar geçirebiliyorum. Bu da alanda ve üretimde kalabilmek beni mutlu ediyor.