Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
31.10.2020

Ah! Kosmos ve Melike Şahin aynı şarkıda buluştu: Ukde

Melike Şahin ve Başak Günak, nam-ı diğer Ah! Kosmos, farklı ülkelerden çalışarak kaydettikleri yeni parçaları Ukde’yi kısa süre önce yayımladı. İki isme hem bu yeni çalışmalarını hem de kişisel ajandalarını sorduk.

Öncelikle bu keyifli buluşmanın nasıl gerçekleştiğini sorarak röportajımıza başlayalım. Birbirinizi daha önceden tanıyor, müziklerinizi takip ediyor muydunuz?
Melike Şahin: Elbette ediyorduk. Neyse ki geçen yıl uzaktan takibimiz bitti ve ortak üretim yolculuğumuz başladı. Başak Berlin’den ben de İstanbul’dan, karantina zamanı bu şarkıyı tamamladık.
Başak Günak: Melike’nin şarkıları, sesi ve duyguları aktarışı beni oldukça derin yerlere götürüyor. Bir süredir yaptığım bazı müzikleri ve altyapıları Melike’yle paylaşıyordum. Bu şarkı ise, benim için çok özel bir anın yansımasıydı. Bu hikayeyi Melike’yle tamamlamak benim için anlamlı oldu.

Ukde’nin sizin için anlamı nedir? İçinizde ukde kalan çok şey oldu mu? 
M: İçinde ukde olmayan herhangi biri var mı tanıdığınız?
B: Olmaz olur mu! Ben hayal dünyasında bol dolaşan bir insanım. Ukde’ye ise geçmişte kalan değil, tüm tamamlanmamış hayaller olarak yaklaşıyorum. Pandemi süreci bizlere farklı yerlerde olsak da iletişim kurmayı öğretti.
 
Peki, Ukde’yi yaparken bu uzaklık sizi nasıl etkiledi?
M: Bu süreçte sanal buluşmalara haliyle çok alıştık. Günaşırı iletişimde kaldık ve gayet güzel bir şekilde çalıştık. Başak’ın desteği ve çalışma prensipleri sayesinde aramızdaki kilometreleri hissetmedim.
B: Uzaktan çalışmaya dair bir sıkıntı yaşamıyorum. Ama yakından çalışmanın ayrı güzellikleri var. Bu şarkının benim için sürprizi uzakta olmamıza rağmen yaptığımız buluşmalarla ve sürecin içinde Melike’yle sıkı bir bağ kurmamız oldu. Bu yakından olan çalışmalarda bile oluşmayabiliyor.

Melike, bir süredir farklı müzik türleriyle tatlı bir flörtler yaparak çok keyifli şarkılar paylaşıyorsun. Tüm bu müzikal birliktelikler seni nasıl besliyor?
M:
Her birinde yeni bir şeyler öğreniyorum. Özellikle yorumculuğumla ilgili çok pencereler açılıyor. Post prodüksiyon ve mix sürecinde işbirliği yaptığım her sanatçı kendi estetiklerini ortaya koydukça, benim de aklıma daha önce düşünmediğim fikirler geliyor, yeni alanlar açılıyor. Çoğalıyorum diyeyim.
 Birlikte çalışacağın isimlere nasıl karar veriyorsun?
M: Müziğini dinliyor olmam ve o ortaklık bana heyecan veriyor olması çok önemli. Daha da güzeli ise, keyifli ve açık bir çalışma sürecinin olması, yani sanatçıların aynı zamanda bir dostluk da geliştirmeleri bence. Başak’la öyle oldu mesela, bu açıdan çok mutluyum.

Albüm çalışmaların devam ediyor. Nasıl bir albüm geliyor?
M:
Gayet iyi gidiyor, hatta tamamlanmak üzere. Düet ya da cover yok. Hepsi benim şarkım, bir tane de çok sevdiğim bir sanatçının bir hediyesi var. Sürprizleri kaçırmak istemediğimden detaya giremiyorum. Çok farklı bir iş oldu, umarım yeni seneyle beraber sizler de dinleyeceksiniz.
 Başak, bir süredir Berlin’de yaşıyorsun. Pandemi sürecini Berlin’de geçirmek nasıldı?
B
: Berlin’deki pandemi süreci kurallar bakımından İstanbul’a nazaran çok daha rahat geçti. Şimdilerde ise her yerde olduğu gibi burada da tedirginlik iyice artmaya başladı. Ben odağımı başka yerde tutup devam etmeye çalışıyorum. Kimi zaman kolay oluyor bu, kimi zaman ise çok zor. Burada ilk defa böyle bir olağanüstü hal geçiriyorum. Türkiye’de ise olağanüstü hallere o kadar alışığız ki… Bu süreçte maalesef Türkiye’de sanatçılar olarak nasıl hep yapayalnız bırakıldığımızı anladım.

Berlin gibi bir şehirde yaşamak seni nasıl besliyor?
B: Berlin’de yaşamanın üretimime daha fazla özgürlük getirdiğini görüyorum. Biraz daha ipleri salmak… Bunun köklerle de ilgisi olabilir. Doğduğum yerden uzakta olmak beni bazen köksüz hissettirdiği gibi bende daha çok üretim kanalı açıyor.

Kadın prodüktörlere pek sık rastlamıyoruz ve gördükçe çok mutlu oluyoruz.
B:
Müzik piyasası maalesef eril. Özellikle üretim ve teknik bilgi içeren konularda kadınlar erkeklere nazaran daha zorlu yerlerden, daha farklı bir tanımlama ve kendini kanıtlama süreçlerinden geçiliyor. Müzik alanında da birbirini kollayan biraderlik sistemi de bunun bir parçası.

Bundan sonrası için planlar neler?
B: Şuanda yeni albümüm üzerine çalışıyorum. Bir yandan da Berlin Devlet Müzeleri için geliştirilen site-specific bir işin ses ve müziklerini üretiyorum.