Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
09/02/2021

İş Sanat sahnesine çıkacak İstanbulied, konser öncesi sorularımızı yanıtladı

İş Sanat’ta klasik müzik konserleri şubat ayında İstanbulied ile devam ediyor. Mezzosoprano Ekin Bezirganoğlu ve piyanist Senem Zeynep Ercan ikilisinin Almanca ve Fransızca lied’lerden tangoya uzanan konserini, İş Sanat’ın sosyal medya hesaplarında ve internet sitesinde 20 Şubat’ta, saat 20.30’dan itibaren seyredebilirsiniz. Başarılı ikili, performans öncesi sorularımızı yanıtladı.

Birlikteliğinizin yedinci yılındasınız. Bize ilk olarak nasıl bir araya geldiğinizi anlatabilir misiniz?
Senem Zeynep Ercan: Bolca çağdaş müzik çaldığım bir dönemin ardından, her türde kadın vokal müziğe ve şarkı formuna ilgi duymaya başlamıştım. Enstrüman çalanlara, piyanistlere “şarkısını söyle” diye çok söylenir. Nedir bu şarkı söylemek? İçselleştirmesi gerçekten zaman alıyor. Bu sebeple bir şarkıcıyla çalışma fikri her zaman aklımdaydı diyebilirim. Ama partner olmak, özellikle bir şancıyla uzun vadeli bir araya gelmek için ortak noktalar gerekiyor. Tam da böyle bir dönemde Ekin ile aynı müzik okulunda çalışmaya başladık. Bir gün başka bir piyanist arkadaşla prova yaparlarken odaya girdim, piyanoya oturdum ve çalıştıkları lied’i çalmaya başladım. O da söyledi. “Sesin ne kadar güzelmiş, biz seninle çalışalım” dediğimi hatırlıyorum.

Müziğinizde İstanbul’un önemli bir yeri var, İstanbul sizler için ne ifade ediyor?
Senem Zeynep Ercan: Öncelikle İstanbul yollarımızın kesiştiği yer. Pek çok meslek gibi bizimkinde de eğitim ya da kariyer amaçlı yollar buraya düşüyor. Prova saatinden konser planlamanıza, fırsatlardan handikaplara kadar her şeyde çok belirleyici olduğunu düşünüyorum. Düşünün, kentsel dönüşümle ilgili bir ev konseri serisi bile yaptık. O dönemde konser salonlarında yer bulamıyorduk. Her yer inşaattı ve benim ev yıkılıyordu. Böyle bir iş yapalım demiştik. Kapımızı herkese açtığımız üç konserlik “Yıkılmadan Önce” serisi böyle gerçekleşti. Daha sonra bu etki 2018 yılında İstanbul temalı sipariş şarkıları seslendirdiğimiz Beylikdüzü Klasik Konserleri’ne kadar uzandı. İstanbul konulu dört şiir, Tolga Taviş tarafından bestelendi ve ilk seslendirilişini de biz yapmış olduk. Bu şarkılara hâlâ konserlerimizde keyifle yer veriyoruz.

Ekin Bezirganoğlu: Bu soruya bir İzmirli olarak cevap vereyim. İstanbul benim için, dağınıklık içinde düzen, özlem ve melankoli demek… Zaten repertuvarda bu tadı alıyorsunuz.
 


İstanbulied’in belki de en dikkat çekici özelliği, geniş repertuvarı. Müziğinizde klasik lied’lerin yanı sıra, 1930’ların Türkçe tango düzenlemeleri, sahne eserleri için yazılmış şarkılar ve hatta türkü düzenlemeleri de var. Siz müziğinizi nasıl tanımlıyorsunuz?
Ekin Bezirganoğlu: Ben şarkı söylemeyi hikâye anlatmak olarak tanımlıyorum. Bazen bir resim, bir tiyatro oyunu ya da bir mevsim gibi…

Senem Zeynep Ercan: Çalışmaya Klasik Alman lied’leri ve bu türe giren şarkılarla başladık. Art Song diye isimlendirilen sahnede vokal ve piyanistle seslendirilen başka dillerdeki versiyonlar da dahil oldu. Bizimkisi için klasik temelden kopmadan alan açmaya, denemeye, gerektiğinde yanılmaya ve yeni yollar bulmaya yönelik bir yaklaşım denilebilir. Programı sıralarken klasik şarkılarla diğerleri arasındaki bağlantıyı atmosfer üzerinden kurmaya çalışıyoruz. Nasıl bir etki yaratıyor ve bir sonraki şarkıya geçişi nasıl bağlarız gibi dinleyenin üzerinde bırakmak istediğimiz etki üzerinden gidiyoruz. Bu açıdan biraz çizgi dışı olabilir. Bir de konserlerde genel bir çerçeveye oturtarak küçük konuşmalar oluyor. Şarkıları ilintileyecek ortaklıklar üzerinden kısa hikâye gibi bilgilerden bahsetmeyi seviyoruz.

Repertuvarlarınızda en çok hangi bestecileri tercih ediyorsunuz?
Senem Zeynep Ercan: Ağırlıklı olarak Alman, Fransız ve Rus bestecilerin eserlerini seslendirmeye çalışıyoruz. Kimi zaman sahne müziği olarak yazılmış, sonradan söz ilave edilerek şarkıya çevrilen ve konser parçasına dönüşen şarkılar da dahil olabiliyor. Birlikte çalıştığımız besteci arkadaşlarla ortak kararlar vererek türkü ve tango düzenlemelerini de dahil etmeye devam ediyoruz. Yeni şarkı veya şarkı setleri de ilgi alanımızda… Bu türde yeni eserlerin yazılmasını ve seslendirilmesini önemsiyoruz. Seçtiğimiz şarkıların bizim gibi bir ikiliye uygunluğu, piyano partisinin şekillenmesi çok önemli. Partiler hiçbir zaman sadece eşlik denebilecek nitelikte değil. Atmosferi oluşturması ve piyanistik olması bizim için önemli.
 


Gelelim İş Sanat’ın sosyal medya hesaplarında izleyeceğimiz performansınıza… Nasıl bir repertuvarla müzikseverlerin karşısında olacaksınız?
Senem Zeynep Ercan:
Aslına bakarsanız yedi yıldır gerçekleştirdiğimiz repertuvarlardan bir seçki diyebiliriz. Konsere Almanca ve Fransızca lied’lerle başlıyoruz, sonrasında Tolga Taviş’in iki İstanbul şarkısı, Rona Şarkıları setinden bir şarkı ve Türkçe tangoyla kapatıyoruz.

‘Yeni normal’ dediğimiz bir süreçten geçiyoruz. Tüm bu yaşananları siz nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ekin Bezirganoğlu:
Bu dönemi “öğrenmek” olarak algılıyorum. Her kabın şeklini almayı öğreniyoruz, seyircisiz konser yapmayı öğreniyoruz. Zor, yorucu ama öğreniyoruz.

Senem Zeynep Ercan: Bu soruya her seferinde başka bir cevap verebilirim sanırım. Her şey çok iç içe. Sağlık, endişe, sevdiklerimiz, işimiz, önceliklerimiz, dayanışma, ölüm, doğa ve umut... Tüm bunların içinde benim için öne çıkan her anlamda “dayanışma” galiba. Ekonomik olarak, aklen, manen, aklınıza ne geliyorsa. Ancak dayanışarak ayakta durabiliriz. Mesleki taraftan bakarsak görünen o ki, üretim ve tüketim şekilleri değişiyor. Geçen seneye göre daha yüksek kalitede kayıtları ve yayınları izleme şansımız oluyor. Sahne sanatlarıyla uğraşan insanlar mesleklerini bir şekilde devam ettirmenin yollarını arıyor, büyük çaba var. Tabii bunun için hayatınızı sürdürecek kadar bir gelirinizin olması lâzım. Bundan sonrası için planlarınız neler, örneğin bir albüm çalışmanız olacak mı? Ekin Bezirganoğlu: Albüm, birkaç yıldır konuştuğumuz bir proje ve bunun için şartların biraz daha olgunlaşmasını bekliyoruz. Bunun yanında pandemi nedeniyle ertelenen Almanya turnesini gerçekleştirmeyi de planlıyoruz.
 

İstanbulied'in konserini İş Sanat’ın sosyal medya hesaplarında ve internet sitesinde 20 Şubat’ta, saat 20.30’dan itibaren seyredebilirsiniz.