Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
06/03/2017

Stanley Kubrick'ın 17 yaşında çektiği metro fotoğafları ortaya çıktı

Tüm zamanların en ilham verici yönetmenlerinden biri olan Kubrick’in amatör fotoğrafçılık eserleri ortaya çıktı!

Amerikalı yönetmen, senarist, yapımcı, fotoğrafçı ve sinematograf Stanley Kubrick 1999 yılında hayata gözlerini yummuş olsa da arkasında bıraktığı efsanevi filmlerle sonsuza dek yaşamaya devam edecek. Estetik kusursuzluğu elde edebilmek için denediği farklı teknik yöntemlerle dünya çapında sinemayı etkilemiş ve dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenleri arasında sayılmış olan Kubrick, eserlerinin çoğunda özgün senaryo yazmayı tercih etmemiş, edebiyat yazarlarının eserlerini sinemaya uyarlamıştı.
Kubrick sinemasında mükemmeliyetçi atmosfer dışında yoğun sembolizm ve gerçekçilik görülür. Korku, savaş, polisiye, kara mizah ve bilim kurgu olmak üzere farklı türde eserler vermiştir. Yönetmenin önemli filmleri arasında Zafer Yolları (1957), Spartaküs (1960), Lolita (1962), Dr. Garipaşk (1964), 2001: Bir Uzay Macerası (1968), Otomatik Portakal (1971), Barry Lyndon (1975), Cinnet (1980), Full Metal Jacket (1987) ve Gözleri Tamamen Kapalı (1999) yer almaktadır.
Kubrick, sinema kariyerine başlamadan önce fotoğrafçılıkla ilgilenmiş ve henüz 17 yaşındayken dönemin önemli lifestyle dergilerinden LOOK adına fotoğraflar çekmeye başlamıştır. Geçtiğimiz günlerde bu fotoğrafları ortaya çıkan Kubrick’in en ilgi çekici serilerinden biri, henüz 17 yaşındayken, yani 1946 yılında New York metrosunda çektiği fotoğraflardan oluşan seri. Aşağıda bu serinin tamamını görebilirsiniz.
Bu arada efsane yönetmenlerin kendi film karakterlerine dönüştüğü figürleri gördünüz mü?