Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
25/01/2019

Sadece Malezya’da görebileceğiniz 10 şey

Egzotik Asya kültürünü keşfetmeyi hayal ediyorsanız, tropikal adaları, etnik mirası ve lezzzetli mutfağıyla dünyanın en çok ziyaret edilen 10 ülkesinden biri olan Malezya mutlaka radarınızda olmalı! 


Güney Asya’nın en gelişmiş ülkelerinden bir tanesi olan Malezya, tropikal iklimi, birbirinden güzel adaları, ulusal parkları ve dağlarıyla oldukça merak uyandıran bir coğrafya. Ülkede 28 milyonluk nüfusun çoğunluğunu Malaylar, Çinliler ve Hintliler oluşturuyor ve bu üç farklı millet beraber sorunsuz bir şekilde bir arada yaşıyor. Bununla da gurur duyuyorlar. Bilim alanında bir çok başarılı projeye imza atan Malezyalılar, Uzaya bilim adamı gönderen ilk müslüman ülke konumunda.  Güneydoğu Asya'da deniz, dalış, dağ, orman, şehir, kültür turizmine uygun gezecek çok yeri olan Malezya, Türklerden vize istemiyor ve 90 güne kadar da kalma hakkı veriyor. Genel olarak seyahat etmenin son derece kolay olan bu coğrafyanın bütçe olarak da sizi fazla yormayacağını özellikle söyleyelim. Lafı daha fazla uatmayalım ve sadece Malezya’da görebileceğiniz 10 güzelliği sizlerle paylaşalım:


Dünyanın En Yüksek İkiz Kuleleri - Petronas İkiz Kuleleri
Kuala Lumpur’un anıtsal simgesi olan, 451,9 metre yüksekliğinde, 88 katlı olarak inşa edilen Petronas İkiz Kuleleri, hem mühendislik hem de tasarım olarak çağdaş ve modern yaşamı vurgularken, bir taraftan da Malezya’nın geçmişini ve geleceğini kucaklıyor.


Sipadan Adası
Kristal mavi berrak bir deniz, muhteşem bir doğa ve dünyanın en zengin deniz yaşamına ev sahipliği yapan bir ada. Sipadan. Yani “sınır adası” profesyonel dalgıçların bir ağız olmuşçasına “en iyi dalış bölgeleri” arasında gösterdiği Pulau Sipadan, Malezya’ya ait küçük bir mercan adası.


130 Milyon Yıllık Yağmur Ormanı - Taman Negara
Pahang’dan Kelantan’a ve Terengganu’ya kadar, 4343 km2’lik bir alanı kaplayan Taman Negara, Malezya’nın akciğerleridir. 130 milyon yaşında olan Taman Negara ormanları dünyanın en eski vahşi yaşam alanı ve ormanlarıdırç Bölge 1937’de koruma altına alınmıştır. Dünyanın en yaşlı bitkileri, 630’dan fazla Asya fili ve Malezya toplamında 300 kaplandan 110’unun Taman Negara’da yaşadığı bilinmektedir.


Dünyanın En Büyük Çiçeği – Rafflesia
Güneydoğu Asya'da el değmemiş yağmur ormanlarında hayat bulabilen, çapı 1 metreyi, ağırlığı ise 10 kilogramı bulabilen dünyanın en büyük çiçeği olan Rafflesia çiçeği, aslında kökü ve yaprakları bulunmayan bir parazit bitki. Rafflesia'nin tek görünen kısmı kırmızı renkli çiçekleri. Kötü kokusundan dolayı "Ceset Çiçeği" olarak da adlandırılıyor.


Sarawak Açıklığı
Mulu Mağaraları Milli Parkı dünyadaki en uzun mağara ağlarından birisine ev sahipliği yapmaktadır. Burada, kırk adet Boing 747 uçağın sığabileceği dünyanın en büyük yeraltı açıklığı olan Sarawak Açıklığı bulunmaktadır.
Kafatası Avcıları
Malezya yerlileri Dayaklar’ın bir kolu olan İbanlar, en son kafatası avcılığı yapan kabile olarak biliniyor. Malayca’da kamkong adı verilen uzun evlerde 10-15 aile bir arada yaşayan bu insanlar için kafatası avcılığı, uzun bir dönem boyunca erkekliğe geçişin sembolü olarak kabul edilmiş.
Dünyanın En Büyük Oteli – First World Hotel
Malezya'daki First World Hotel 6118 odası ile dünyanın en büyük oteli konumunda bulunuyor. Guinnes rekorlar kitabına giren otel sadece oda sayısı ile bu ünvanı hak etmiyor. Otelin işletmesi sırasında kullanılan malzemeler ve hizmet veren personel sayısı da oda sayısı ile orantılı bir özellik gösteriyor.


Dünyanın En Büyük Mağara Tapınağı – Batu Caves
Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'un 15 kilometre kuzeyinde yer alan Batu Mağarası, Hindular için kutsal bir ibadet yeri ve aynı zamanda dünyanın en büyük mağara tapınağı olarak geçiyor.Gugung Mulu Milli Parkı
Gunung Mulu Milli Parkı, Malezya'daki Saravak özerk bölgesinin Miri bölümünde yer alan bir milli park olup, dağlık bir ekvatoral yağmur ormanı içinde mağaralar ve karst oluşumlarını kapsayan bir UNESCO Dünya Mirasıdır.Langkawi Adası
10 milyon yaşındaki yağmur ormanları ile 8,000 yaşındaki mercan kayalıkları arasında yer alan ada, egzotik florası ve nadide yaban hayatı ile beş yıldızlı tatil ortamının entegre edebilmiş olduğu nadir yerlerden birisidir.


Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Türk Hava Yolları ve Tourism Malaysia ortaklığında düzenlenen ve tanıtım çalışmalarını Uzakrota’nın yönettiği Malezyatatilcenneti.com'un Malezya’ya giden kişi sayısını yüzde 32 artırması sonucu, turizm ofisi bu yıl da Qatar Airways ile daha yüksek bütçeli bir tanıtım çalışmasına devam ediyor. Türsab’a bağlı Turizm Fabrikası ve Travelist acentalarının da dahil olduğu proje kapsamında 1250 USD’den itibaren tur programlarına katılabilirsiniz.