Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
24/01/2018

Roger Federer'in şampiyonların şampiyonu olduğunu kanıtlayan 10 madde

Uzun bir sakatlık sürecinin ardından Avustralya Açık'ta finale çıkan ve Nadal'la karşılaşacak olan Federer'i daha yakından tanıyın!


Roger Federer, tenis sporunun başına gelmiş en güzel şeylerden biri. Şampiyonların şampiyonu, çok uzun süren bir sakatlık sürecinin ardından Avustralya Açık'ta finale kalma başarısını gösterdi. Federer, final maçında Nadal'la karşılaşacak. Bu maç şimdiden tenis tarihinin en önemli turnuva finallerinden biri olarak yorumlanıyor. Nefeslerin tutulacağı final maçı yarın, yani 29 Ocak Pazar gecesi oynanacak! Bu maç öncesinde Roger Federer'in kariyerine odaklanan 10 maddeyle efsane raketi daha yakından tanımaya ne dersiniz?


1- Federer bir sene içinde dört Grand Slam turnuvasında final görmeyi başaran tek rakettir, üstelik bu tarz bir başarıyı son 45 yılda kendisinden başka gösterebilen yok. Üstelik bu başarıyı tam üç kez tekrarlamıştır; 2006 ve 2007'de tekli turnuvalarda, 2009'da ise çiftlerde dört Grand Slam finalinde de oynamıştır.2- Federer bugüne dek 285 Grand Slam maçı kazanarak kırılması zor bir rekora imza atmıştır. En yakın takipçisi olan Nadal'ın galibiyet sayısı 195'tir. Tüm zamanların en çok Grand Slam maçı kazanan iki numaralı tenisçisi Jimmy Connors'ı ise 52 galibiyet farklıyla egale etmiştir Federer.3- Federer kariyeri boyunca katıldığı her dört turnuvadan birinde kupayı kazanmıştır. Toplam 334 turnuvada 86 kupa kazanan Federer, 2004-2006 yılları arasında katıldığı neredeyse tüm turnuvalardan zaferle dönerek üç sezonda daha önce kimsenin tekrarlayamadığı bir kariyer başarısına imza atmıştır.4- İki Grand Slam turnuvasında tüm zamanların en büyük şampiyonları arasında adı geçmektedir. Wimbledon'da bu başarısını Pete Sampras'la paylaşırken, Amerika Açık'ta Jimmy Connors ve Sampras'ın rekorlarına ortak olmuştur.5- Tenis sporunun tarihinde tek bir Grand Slam turnuvasında nağmalup maç sayısı 40 ve üzeri olan tek isim Roger Federer'dir. Üstelik Federer bu başarıyı iki farklı turnuvada tekrarlayabilen de tek isim olarak tarihe geçmiştir. Federer, Wimbledon'da tam 40 maç, Amerika Açık'ta da tam 41 maç üst üste kazanarak egale edilmesi zor bir başarıya imza atmıştır.6- Federer tüm zamanların arka arkaya en fazla Grand Slam finali oynamış tenisçisidir. Amerika Açık'ta toplam 10 Grand Slam finali oynayarak kazandığı bu ünvanın tek rakibi de yine Federer'in kendisidir! Toplam 8 Wimbledon Grand Slam finali oynayarak bu alanda kendi kendisine rakip olmayı başarmıştır.7- Federer'in başarısı sadece finallerle sınırlı değil, üst üste oynadığı yarı final ve çeyrek final rakamlarıyla da bizi şaşırttı! Başarılı oyuncu Grand Slam turnuvaları tarihi boyunca 23 kez üst üste yarı final ve 36 kez üst üste çeyrek final oynamış! Şampiyonların şampiyonu rekora doymamış anlayacağınız!8- Federer'in bir maçta sayı vermeden rakibine attığı en büyük fark 105! Grand Slam turnuvalarında farkın bu denli açıldığı başka bir maç yok! Federer, Amerikan Açık'ta John Isner'a bu farkı atmıştı. 105 puan! Şaka gibi!9- Federer kariyerinin altın yılını 2006 senesinde yaşadı. bu yıl içerisinde katıldığı turnuvalardan kazandığı toplam kupa sayısı 12! Öyle böyle bir rekor değil bu! Profesyonel tenis turnuvaları tarihinde bu başarıya erişebilen sadece tek bir oyuncu var o da Thomas Muster! Muster'ın 90'ların sonunda noktaladığı kariyerine bakıldığındaysa Federer'in yakınından geçmediği açıkça görülüyor.10- Federer şampiyonların şampiyonudur. Bunu biz değil, dünya profesyonel tenis federasyonu ATP söylüyor! Federer bugüne dek ATP bünyesinde yer aldığı maçların yüzde 81'ini kazandı. ATP bünyesinde çıktığı maçlarda 1067 galibiyet alan Federer sadece 243 kez mağlup oldu.

Federer'in şampiyonlar şampiyonu olduğuna dair eminiz kimsenin şüphesi kalmamıştır. Avustralya Açık finalinde Federer'e başarılar diliyoruz!