Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
08/03/2018

Pockemon Crew, 25 Nisan akşamı İş Sanat'ta dansa doyuracak

1999'da kurulan Lyon merkezli dans topluluğu Pockemon Crew, 3-2-1...Kayıt! başlıklı gösterileriyle 25 Nisan'da İş Sanat sahnesinde!


25 Nisan akşamı İş Sanat sahnesinde bolca dans ve eğlence var! Lyon merkezli dans topluluğu Pockemon Crew, ‘3-2-1...Kayıt!’ adlı gösterisiyle sinema dünyasını ve hip-hop’u dinamizmi yüksek bir şovla bir araya getiriyor. Dünya ve Avrupa şampiyonlukları da olan topluluğu ve İstanbul’da ilk kez sergileyecekleri eğlenceli gösteriyi Sanat Direktörü Riyad Fghani ile konuştuk.

Pockemon Crew’un macerası nasıl başladı?
Her şey 1996-97 yıllarında dansçıların serbestçe erişebildikleri ve bir kısıtlamanın olmadığı alanlarda yani sokaklarda çalışmalarıyla başladı. Meraklı bakışlar eşliğinde dans ederken zaman içerisinde, kendi becerilerimizi ve vizyonumuzu geliştirmek üzere Lyon Operası meydanının yumuşak zeminini kendimize alan olarak seçtik. Bağlantılar, toplantılar ve bazı değişiklikler derken 1999 yılında Pockemon Crew’u kurduk ve Grenoble şehrindeki ilk müsabakamızı da böylece kazanmış olduk. Pockemon Crew, 2007 yılında Kore’de yapılan KB Erkekler Şampiyonası’nı kazanarak o güne kadarki kariyerinin en yüksek çıkışını yaptı. İsmimize gelince… Kendimizi ararken ne kadar mutlu olduğumuzu ve keyif aldığımızı anlatan bir isim olsun istedik. Japon mangası Pockemon o dönemki gençler arasında çok popülerdi ve seviliyordu. Biz de eğlenceli olur düşüncesiyle bu adı seçtik.


Pockemon Crew’un nasıl bir felsefesi, dans dili var? Koreografi ve temaları nasıl belirliyorsunuz?
Bizim felsefemiz “keyif alarak çok çalış”. Herhangi bir sanatsal, sosyal ya da türsel ayrımın ötesinde kendimizi bir hip-hop topluluğu olarak ifade edebiliriz. Her bir üyenin, grubun bütünsel dinamiğinde büyük payı var. Her dansçı, ekibe bambaşka bir zenginlik ve ilham katıyor. En büyük ilhamı dansçılardan ve birbirimizden alıyoruz. Hip-hop’u sokaktan aldığı özünden uzaklaştırmadan geleceğe taşımaya gayret ediyoruz.

3-2-1… Kayıt! başlıklı gösterinizle İstanbul’da ilk kez sahne alacaksınız. İzleyicileri neler bekliyor?
Bu gösteride çok sevdiğimiz iki dünyayı bir araya getiriyoruz aslında: sinema ve hip-hop. 1930’lu ve 40’lı yılların sinema dünyasını araştırdığımızda özünü ve enerjisini bazı hip-hop figürlerinden alan müzikal komedilere denk geldik. Aynı zamanda bu gösteri, şehrimiz Lyon hakkında da birkaç ipucu sunuyor. Bildiğiniz gibi, Lumière kardeşler, sinemayı 19. yüzyılda Lyon’da icat ediyor. O zamanın siyah beyaz filmleri bu dansla renkleniyor ve bizim gösterimizin de temelini oluşturuyor. İzleyiciler, o dönemin set ve kostümlerinden esinlenerek hazırlanan bir stüdyo atmosferinde, bazen hızlı bazen daha yumuşak ritimlerle kendilerini 7. sanatın müzikal komedilerinin ve filmlerinin içinde gibi hissedecekler. Tabii ışık oyunları da gösterinin ayrılmaz bir parçası. Aslında sinemayı ve dansı harmanlayan bu gösteri, 1940’lı yılların New York’undaki hip-hop dünyasını yansıtan bir arka ayna işlevi de görüyor. Kısacası, Pockemon Crew’un sürekli yeni ve farklı boyutlar keşfederek ilerlediğini gösteren bir performans.


Dünya ve Avrupa şampiyonluklarınız var. Topluluğunuzu bu denli farklı ve başarılı kılan ne?
Az önce de söylediğim gibi, yaptığımız işten çok keyif alıyoruz ve çok çalışıyoruz. Her biri birbirinden yetenekli dansçılar, topluluğun en büyük esin kaynağı. Kendini hep daha iyisi, en iyisi olmak için sürekli geliştiren ama bunu yaparken de eğlenceden, neşeden ödün vermeyen bir topluluğuz. Bu mantık ve yaratıcılık anlayışıyla yeteneklerimizi bazı estetik dokunuşlarla harmanlamaya çalışıyoruz. Galiba bu sayede de kendi kuşağımızın öne çıkan hip-hop topluluklarından biri haline geldik.

Sizi nasıl bir kitle takip ediyor?
Çok geniş bir izleyici kitlemiz var. Çocuklar, yetişkinler, aileler… En büyük amaçlarımızdan biri dansçılar arasındaki diyalog ve işbirliğini insanlar arasında da sağlamak ve paylaşmak… Bu yüzden mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmak için farklı etkinliklerde, festival ve yarışmalarda performanslar sergiliyoruz.

Toplulukta kaç dansçı var? Bu topluluğun bir parçası olmak için gerekenler neler?
Topluluğumuzda yaklaşık 30 dansçı var. Özel projelerde dans eden 15 kişilik profesyonel bir çekirdek ekibimiz var. Diğer arkadaşlarımız egzersizlerde bize katılıyorlar ve gösterdikleri gelişime göre bazı projelerde onlar da bize dahil oluyorlar. Grubun bir parçası olmak için iyi dans etmek tabii ki temel kriter; ama grupla uyumlu olmak ve aynı bakış açısına sahip olmak da en az iyi dans etmek kadar önemli. Kendimizi geliştirmek adına grup içinde sağlıklı bir rekabet de var.


Gösteri öncesi ritüelleriniz var mı?
Belirli bir ritüelimiz yok. Sadece sahneye çıkmadan önce bir araya geliyoruz ve birbirimize şans ve başarı diliyoruz. Birbirimizden güç alıyoruz, yüzlerce insanın karşısına çıkmadan önceki o sahne stresini biraz olsun azaltmak için birbirimize şakalar yaptığımız da oluyor.

Geleceğe yönelik planlarınız neler?
Hayallerimizden biri yabancı dansçılarla uluslararası bir proje gerçekleştirebilmek. Bu hayalimize ortak olacak ve gerçekleştirmemizi sağlayacak bağlantılar kurmaya çalışıyoruz. Dünyanın dört bir yanından insanlar bizimle dans etmek istediklerini söylüyor. Bu sayede topluluğumuzun birçok hip-hop dansçısına da ilham ve örnek olduğunu anlıyor ve çok mutlu oluyoruz.