Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
14/02/2018

Marvel'ın Black Panther'i hakkında merak ettiğiniz herşey burada

Bugüne dek Marvel filmlerinde Wakanda’yı hep duyduk, artık bu muazzam Afrika krallığını tüm görkemiyle deneyimleme zamanı geldi. 


Şaka değil; tamı tamına 18 film! Marvel sinema evreninde 10 seneyi devirdiğimiz şu günlerde, 18. Marvel filmini izleyecek olmak küçük bir mucize gibi. 10 sene öncesinde Disney’in Marvel’ı satın alması sonrasında çizgi roman sayfalarından taşarak birer birer sinema perdesine ışınlanan kahramanlar, bu süper karakterleri sadece yepyeni bir kitleyle tanıştırmakla kalmadı; Hollywood’da ciddi bir sektör hamlesine de dönüştüler. 
Son 10 senede çizgi roman karakterlerinin filmleri -eğer birer milli felakete dönüşmemişlerse- hep 500 milyon dolar barajını aşan gişeler yaptılar. Örneğin Marvel, rakiplerine fark atarak gişede 1 milyar dolar barajını aşan tam dört süper kahraman filmine imza attı. The Avengers (1 milyar 519 milyon dolar), Avengers: Age of Ultron (1 milyar 405 milyon dolar), Iron Man 3 (1 milyar 215 milyon dolar) ve Captain America: Civil War (1 milyar 153 milyon dolar) gişe yarışında sadece diğer süper kahraman filmlerini değil, dünya sinemasının pek çok örneğini geride bırakmayı başardı!
Bu kadar kârlı filmlerin olduğu bir tür, artık sektörde kendi janrını yaratmış olmanın haklı gururunu yaşıyor. Şimdi bu devasa ekonomiye yepyeni bir üye katılıyor. Hatırlayacağınız gibi Black Panther karakterini beyazperdede ilk kez Captain America: Civil War filminde izlemiştik. O filmi seyredenler karakterin Marvel evreninde ne kadar önemli bir rolü olduğunu bilirler. Biz o role ve fazlasına yeniden değineceğiz; ancak öncelikle Black Panther’ın sektör için ne kadar önemli bir film olduğundan bahsedelim.


Bildiğiniz gibi, Disney artık filmlerini Marvel Studios çatısı altında üretiyor. Bu sayede çizgi roman tarihinden arzu ettikleri karakteri ön plana çıkarma hususunda sorun yaşamıyorlar. Eskiden, başka stüdyolarla ortak çalışmak zorunda kaldıkları dönemde, bir Ant-Man ya da Guardians of the Galaxy filmi karakterlerin bilinirlikleri sebebiyle hayalken; Marvel Studios sayesinde artık pek çok sürpriz ismi beyazperdede görebiliyoruz. Marvel Studios, kendi çatısı altında ilk kez bir siyahi karaktere özel film yapıyor, hatta bununla da kalmayıp filmi Afrika kıtasında geçecek şekilde kurguluyor ve sadece bir iki tane beyaz oyuncunun yer aldığı, kalanı efsane statüsündeki siyahi oyunculardan kurulan bir kadroyla filmi çekiyor. Yıllar önce sinemaya uyarlanan bir başka Marvel karakteri olan Blade’in filmlerini düşündüğümüzde, beyazlar dünyasındaki tek siyahi karakterin öyküsünden işlerin bugün geldiği nokta muazzam. Peki kimdir bu Black Panther, şimdi gelin ona bakalım.


Eğer Thor Ragnarok filmini izlediyseniz, o filmdeki dekor ve kostümler sayesinde sadece Marvel’ın değil tüm çizgi roman tarihinin en önemli çizerlerinden biri olan Jack Kirby’nin sanatsal dokunuşlarıyla tanışmışsınızdır. Kirby’nin Stan Lee ile ortaklaşa yarattığı karakterlerden biri de Wakanda’nın kralı Black Panther’dı. Evet, o bir kral! Marvel sinema evreni bizi egoist multi-milyarderlerle, sinirine hakim olamayan bilim adamlarıyla, milli kahramanlarla, Asgard tanrılarıyla, New York’lu bir liseli ve kozmik bir bandoyla tanıştırmıştı ve şimdi sırada bir kralla tanışma var! 
Afrika’nın uçsuz bucaksız, bakir doğasının ardında dünyanın geri kalanından özenle saklanan bir ülkede, Wakanda’dayız. Burası öyle sıradan bir ülke değil, Vibranium adlı özel metal alaşımın dünyadaki tek kaynağı. Vibranium rezervleri sayesinde Wakanda bir kabile ülkesinden çok bilim kurgu filmlerinden fırlamış fütürist bir metropolden farksız.
Afrika kültürünün renkli mazisi ve teknolojinin en uç seviyesinin buluştuğu bu topraklar, her daim kahramanlıklarıyla nam salmış krallar tarafından yönetilmiştir. Captain America: Civil War filminde hain bir terörist saldırıya kurban giden kral T’Chaka’nın ardından taht, varisi yeni kral T’Challa’ya kalmıştır. T’Challa, tıpkı kendisinden önce gelen krallar gibi mistik Wakanda ritüellerine tabi tutulacak ve üstün savaşçı güçlerini kazanacaktır. T’Challa aynı zamanda Marvel çizgi roman evrenindeki en zeki isimlerden biridir, zekasının Tony Stark ve hatta Reed Richards’la (Fantastic Four) aşık atabilecek seviyede olduğuna inanılır.

Black Panther, T’Challa’nın babasından kalan bir diğer mirastır. Wakanda kralları, halklarına gelecek tüm tehditleri bu mistik savaşçı ruhu sayesinde bertaraf ederler, bu sebeple geleceğin kralları çocuk yaşlarından itibaren hem entelektüel hem de fiziksel açılardan kendilerini geliştirecek sert eğitimlere tabi tutulurlar. Bir Black Panther adayı henüz ergenlik çağına geldiğinde hem bir profesör seviyesinde bilgili, hem de bir dövüş ustası seviyesinde fiziksel kapasitesinin doruklarındadır. Wakanda inanışına göre, gerçek bir lider dövüşebilmeli ve benzersiz bir yetenekle düşünebilmelidir. Black Panther, gerçekten de bugüne dek beyazperdede izlediğimiz hiçbir Marvel karakterine benzemiyor zira Tony Stark’ın zekası ve parası bol olsa da zırhı olmadan bir hiç, Black Panther ise zırhı olmadığı halde Winter Soldier’ın kıçına tekmeyi basmıştı! Kendi filminde yapacakları varın siz düşünün!


Biraz önceki satırlarda adı geçen Vibranium maddesinden de biraz bahsedelim, zira bu Vibranium denen hadise Marvel evreninde çok önemli bir madde. İnsalık, Vibranium’u ilk kez Antarktika kıtasına düşen ufak bir meteor kütlesi sayesinde keşfetti. Bu ufak kütleyi seneler boyunca araştırmalarına rağmen içeriğini çözemediler; ancak işlemeyi öğrendiler. Captain America’nın ünlü kalkanı işte bu maddeden yapılmıştır. Antarktika’ya düşen meteor aslında dünyaya çarpan meteordan sıyrılan ufak bir parçaydı, meteor esas Wakanda ülkesine düşmüştür. Kısa sürede bu meteordan elde edilen metali işlemeyi öğrenen Wakanda halkı, kendi ülkelerini önce baştan yaratmış, ardından ilerleyen teknoloji sayesinden tüm dünyadan gizlenmeyi başarmışlardır. Ülkenin finansmanını Vibranium rezervlerinden ufak miktarlarda satarak kazanan Wakanda yönetimi kısa süre sonra buna da gerek duymamış ve dış dünyayla ilişkilerini minimuma indirmiştir. Amerikalılar vibranium’u başka bir alaşımla karıştırarak adamantium adlı metali elde etmişlerdir, Weapon-X programı sayesinde efsane karakter Wolverine’in tüm kemikleri bu maddeyle kaplanmıştır!
Gördüğünüz gibi vibranium pek çok farklı yönden Marvel evrenini birbirine bağlıyor. Vibranium’a bu kadar konsantre bir kurguyu merkezine alan Marvel Studios’un dördüncü döneminde Secret Invasion çizgi roman serisinden besleneceğini öngörmek zor değil; ancak ona da bir başka yazıda değiniriz, şimdi bakalım Black Panther filminde bizleri neler bekliyor?


T’Challa babasının cenazesiyle Wakanda’ya döndüğünde yeni Black Panther olarak tahta çıkacak; ancak tahtta gözü olan başka Wakanda’lılar ve Vibranium madenlerini ele geçirmeye çalışan dış mihraklar yeni krala huzur vermeyecekler! Black Panther, bu mücadelede hem kendi güçlerine hem de Dora Milaje adlı koruma ekibine güvenmek zorunda, zira karşısında Erik Killmonger, M'Baku ve Klaw gibi süper kötüler olacak, anlayacağınız Wakanda’da çarşı fena halde karışacak!
Black Panther'ın yönetmen koltuğunda, Fruitvale Station ve Creed gibi başarılı filmleri çeken Ryan Coogler oturuyor. Kadroda çok önemli oyuncular yer alıyor ve bu oyuncu kadrosunun büyük bölümü daha önce de belirttiğimiz gibi siyahi aktör ve aktrislerden oluşuyor. Chadwick Boseman (Get On Up), Michael B. Jordan (Creed), Lupita Nyong'o (12 Years a Slave), Danai Gurira (The Walking Dead), Martin Freeman (Sherlock), Daniel Kaluuya (Get Out), Letitia Wright (Black Mirror), Winston Duke (Person of Interest), Angela Bassett (American Horror Story), Forest Whitaker (The Last King of Scotland) ve Andy Serkis (The Lord of the Rings) filmin önemli rollerinde kamera karşısında olacak.
Black Panther, ABD'de ön satışa çıkan biletlerinin tamamını tüketti. Şimdiye dek bir Marvel filmi bu tarz bir gişe başarısı gösterememişti! Otoriteler Black Panther'in milyar dolar barajını rahatlıkla aşacağına emin ve eğer film beklenen desteği görürse Avengers’la kafa kafaya gelebilir gişede! Siz de Afrika'nın kalbinde geçen bu müthiş macerayı kaçırmak istemiyorsanız 16 Şubat'tan itibaren sinema salonlarında yerinizi alın; zira Black Panther sıkı Marvel hayranlarını bile şaşırtacak sürprizlere gebe olacak.