Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
19.03.2019

John Lennon'ın meşhur saykodelik Rolls-Royce'unun öyküsü

The Beatles efsanesi John Lennon'ın sahibi olduğu o ünlü Rolls-Royce Phantom V, günümüzde Kanada’daki Royal British Columbia Müzesi’nde sergileniyor. 

 

Rolls-Royce Phantom V, Rolls-Royce tarafından 1959-1968 yılları arasında üretilen gerçekten de müthiş bir araçtı. Bu son derece lüks otomobilden sadece 517 tane üretilmişti. 3.6 metrelik dingil mesafesi, 2,5 ton ağırlığı ve Rolls-Royce Silver Cloud II ile aynı 6.2L V8 motora sahip olan araç, dönemimin en özel otomobillerinden biri olarak kabul ediliyordu. Öyle ki İngiliz Kraliyet Ailesi, biri Ana Kraliçe ve biri 2. Elizabeth’in olmak üzere bunlardan iki tanesine sahipti. Fakat bu özel aracın en ünlü sahibi The Beatles efsanesi John Lennon'dan başkası değildi.  


John Lennon, tam bir Rolls-Royce tutkunuydu ve sevgililer gününde kendine siyah bir 1964 Mulliner Park Ward Phantom V aldı. Arabanın radyatörü hariç her şey siyahtı, tekerlekleri bile. Lennon, radyatörün de siyah olmasını istedi ancak Rolls Royce bu talebi reddetti. Orijinal olarak siyah deri döşemeleri, ince ahşap süslemeli kokteyl dolabı, yazı masası, okuma lambaları, yedi parçalı siyah deriye sahip bir bagaj takımı ve bir Perdio portatif televizyonuyla Park Ward kişiselleştirildi. Araç, İngiltere’de renkli cam kullanan ilk otomobillerden biriydi ve bagaja bir soğutma sistemi kondu. 1965’in Aralık ayında, Lennon, yedi sayfalık bir değişiklik listesi yaptı. Arka koltuğun çift kişilik bir yatağa dönüşmesi istiyordu. Bir kasetçalar ve bir telsiz telefonun yanı sıra bir de Philips Auto-Mignon AG2101 dikey plak çalar istedi. Hoparlörler ön tekerlek yuvalarına monte edildi, böylece kullanıcılar mikrofonla dışarıyla konuşabiliyordu.


Otomobil, Lennon’un Richard Lester’s How I Won the War Richard filmi için yaptığı çekimler sırasında İspanya’da kullanıldı ve sonrasında boya gerekti. Lennon, özel tasarım araç yapan bir şirkete, Romanya Romanlarının kullandığı vagonların tarzında boya yaptırdı. Sanatçı Steve Weaver, kırmızı, turuncu, yeşil ve mavi renkte kıvrımlar yaptı, yan panelleri çiçeklerle süsledi ve çatıya da bir Terazi burcu sembolü çizdi.  İlk bakışta renkler rastgele dağıtılmış gibi görünse de işler öyle değil. John Lennon, çiçek temalı Çingene süslemesi ile tavana işlenen bir burç kuşağı sembolünü birleştirerek böyle bir düzen oluşturmuştu.


Phantom V, Lennon tarafından 1969’a kadar düzenli olarak kullanıldı. Araç, 1970 yılında Lennon’un oraya taşınmasıyla ABD’ye gönderildi ve Rolling Stones, Bob Dylan ve The Moody Blues gibi diğer rock yıldızlarına kiralandı. 1977’de Lennon, Gelir İdaresiyle yaşadığı problemini çözmek için Phantom V’yi Smithsonian Enstitüsü’ndeki Cooper-Hewitt Müzesi’ne bağışladı. Cooper-Hewitt de 1985 yılında otomobili 2 milyon 299 bin dolara Kanadalı bir işadamına sattı. Bu müthiş araç, 1993’ten beri Kanada’daki Royal British Columbia Müzesi’nde bulunuyor.