Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
03/01/2019

İş Sanat'tan 2019'a görkemli başlangıç

İş Sanat’ta 19. sezon tüm canlılığıyla sürüyor. 2019’a şahane bir programla ¨merhaba¨ demeye hazırlanan İş Sanat, yılın ilk ayında sanatseverleri heyecanlandıracak etkinliklere imza atacak. 


SENEDE BİR GÜN
Yeni yılı şahane bir konserle karşılamaya ne dersiniz? İş Sanat, 2019 yılını Şef Serdar Yalçın’ın düzenlemelerinden oluşan “Senede Bir Gün” konseri ile açıyor. İş Sanat Müzik Danışmanı olan ve İş Sanat sahnesinde bugüne kadar müthiş performanslara imza atan Serdar Yalçın, “En Sevilen Klasik Eserler” ile müzikseverlerin karşısına çıkıyor. Bu şahane konserin repertuvarında, klasik eserlerin yanı sıra sevilen yerli ve yabancı eserler de yer alacak. Opera Oda Orkestrası eşliğinde, solist ve dansçılar, en sevilen klasik, vals ve tango eserlerini izleyici ile buluşturacak. Soprano Hande Soner Ürben, mezzo-soprano Deniz Likos ve tenor Hüseyin Likos’un seslendireceği eserlerle vals, tango ve aryalarla dolu bir akşam geçirmek isteyenler, 4 Ocak akşamı İş Sanat Konser Salonu’nda gerçekleşecek yeni yıl konseri için elini çabuk tutsun.


AVI AVITAL

Avi Avital, günümüzün en önemli mandolin sanatçılarından biri. 1978 yılında İsrail’in Berşeva kentinde dünyaya gelen Fas asıllı sanatçı, henüz sekiz yaşında mandolin çalmaya başladı. Aynı zamanda hocası olan Rus kemancı Simcha Nathanson’un kurduğu ve yönettiği gençlik orkestrasında çalmaya başlayan Avital, Kudüs Müzik Akademisi’nden mezun olduktan sonra Ugo Orlandi ile mandolin repertuvarı üzerine çalıştı ve 2010’da Avner Dorman’ın Mandolin Konçertosu performansı ile Grammy ödüllerine aday gösterilen ilk mandolin sanatçısı oldu. Kendisi için 15’i konçerto olmak üzere 90’dan fazla beste yazılan bu özel sanatçı, tanınmış oda orkestrası Cappella Gabetta ile Barok dönemden 20. yüzyıl müziğine kadar uzanan bir repertuvarla İş Sanat Konser Salonu’nda olacak.


İSTANBUL ŞİİRLERİ
Atilla Birkiye’nin hazırladığı, Serdar Yalçın’ın müzik yönetmeni olduğu şiir dinletisinde, Tilbe Saran ve Hakan Gerçek; Nedim, Tevfik Fikret, Yahya Kemal Beyatlı, Ahmet Hamdi Tanpınar, Nâzım Hikmet, Cevdet Kudret, Ahmet Muhip Dıranas, Ziya Osman Saba, Bedri Rahmi Eyuboğlu, Orhan Veli, Oktay Rifat, Melih Cevdet Anday, Behçet Necatigil, Cahit Irgat, A. Kadir ve Cahit Külebi gibi önemli şairlerin İstanbul temalı şiirlerini seslendirilecek. İstanbul’a dair en büyülü şiirleri dinleyeceğiniz bu şahane dinleti, 17.00’da öğrenci matinesi ve 20.30 saatindeki iki farklı seans ile İş Sanat’ta gerçekleşecek.


ARIADNA CASTELLANOS
Kuşağının en dikkat çeken caz müzisyenlerinden biri olarak gösterilen İspanyol piyanist ve besteci Ariadna Castellanos, 25 Ocak akşamı İstanbullu hayranlarıyla buluşacak. Siyah - beyaz tuşlardaki ustalığı, farklı müzik türlerindeki yetkinliği, yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımıyla övgü toplayan Castellanos, 2012’de yayınladığı ve Latin Grammy Ödüllerine aday gösterilen Flamenco En Black & White albümünün ardından 2016’da MJU:ZIK albümünü dinleyiciyle buluşturdu. Alejandro Sanz, Nach ve Pepe de Lucia ile kaydettiği şarkıların yanı sıra birçok film müziğinde de imzası olan sanatçı, günümüzün gelecek vaat eden en önemli müzisyenlerden biri olarak gösteriliyor. Flamenko ve cazı harmanlayarak klasik teknik ile doğaçlamayı bir arada sunduğu yeni bir stil oluşturan Castellanos, İstanbul’daki ilk konseri için İş Sanat Konser Salonu’nda olacak. 


ORMAN LOKANTASI
İş Sanat’ın müzikli masal serisi Evvel Zaman Dışından Masallar’ın sevilen oyunu Orman Lokantası, bu sezon da çocukları macera dolu bir masala davet ediyor. Yekta Kopan’ın Hansel ve Gretel masalından yola çıkarak kaleme aldığı, Serdar Biliş’in yönettiği oyunun müziklerini Çiğdem Erken, kostümlerini Tomris Kuzu, koreografisini Tuğçe Tuna, sahne ve dekor tasarımını ise Cem Yılmazer yaptı. Anlatıcılığını sevilen oyuncu Sevinç Erbulak’ın üstleneceği oyunda küçük sanatseverler eğlence dolu bir yolculuğa çıkacak, Hansel ve Gretel ile yepyeni diyarlar keşfedecekler. Müzik ve dansla dolu bu oyunu kaçırmamak için ¨27 Ocak Pazar günü saat 15:00¨ı bir kenara not etmeyi unutmayın.


PARLAYAN YILDIZLAR 
Milli Reasürans’ta Parlayan Yıldızlar serisi, genç kemancı Deniz Yakın ve piyanist Yekta Elmas ile devam ediyor. 2008’de Ankara doğan Deniz Yakın, Eskişehir Genç Solistler sınavını kazanarak solist olarak çalma hakkı kazandı. Aynı zamanda Brüksel’de düzenlenen 11. Grumiaux Keman Yarışması ve 5. Uluslararası Roma Müzik Yarışması’nda kendi kategorisinde birincilik ödüllerini eve getirdi. Deniz Yakın, Mersin Üniversitesi’nde eğitimine devam ediyor. 2002’de İstanbul’da dünyaya gelen Yekta Elmas ise müziğe olan ilgisini piyano üzerinde yoğunlaştırdı. Bu alanda Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Devlet Konservatuarı’nda eğitimine devam ediyor. 2014’te Belçika’daki Cesar Franck Uluslararası Piyano Yarışması’na katılmaya hak kazanan genç müzisyen, İtalya’da düzenlenen Piano Talents 4th International Piano Competition’da ikinci olmayı başardı. 28 Ocak Pazartesi, 20:30’da Milli Reasürans’ta gerçekleşecek olan bu konseri kaçırmayın.