Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
10/05/2019

HBO'dan Muhammad Ali için enfes belgesel: What's My Name: Muhammad Ali

Gelmiş geçmiş en ünlü boksör olan Muhammad Ali’nin yaşam öyküsü, HBO tarafından müthiş bir belgesele dönüştü. What's My Name: Muhammad Ali, 14 Mayıs'ta başlıyor. 


HBO, ses getiren belgesel yapımlarına “What's My Name: Muhammad Ali” ile devam ediyor. 20. yüzyılın en önemli ikonlarından biri olan Muhammad Ali'nin sıra dışı yaşam öyküsüne odaklanacak olan yapım, iki bölüm halinde 14 Mayıs gecesi HBO kanalında yayınlandıktan sonra dijital platformlardan da erişime açılacak. Bu belgesel, aynı zamanda HBO için de yepyeni bir ortaklığın da başlangıcını temsil ediyor. Tüm zamanların en önemli basketbol yıldızlarından LeBron James'in sahibi olduğu SpringHill Entertainment, belgeselin yapımını tek başına üstlenmiş ve Hollywood'da emin adımlarla ilerleyen şirketin ilk yüksek profilli televizyon çalışması olmuş. Bu arada SpringHill Entertainment, HBO ile ortaklaşa yapımlar üzerinde çalışmaya devam edeceği de bu sayede müjdelemiş oldu.


“What's My Name: Muhammad Ali” belgeselinin yönetmen koltuğunda bir hayli yüksek profilli bir isim oturuyor. Training Day, Southpaw ve The Equalizer filmlerinde imzası bulunan Antoine Fuqua, kariyerinde ilk defa bir spor belgeseli yönetmiş. Son olarak The Equalizer 2 ile sinemaseverlerin karşısına çıkan Antoine Fuqua, şu sıralar bilimkurgu türündeki yeni filmi Infinite için hazırlıklarını sürdürüyor. 


Belgeselde, efsane sporcunun hayatı boyunca yaşadığı zorluklar, rekabetler, geri dönüşler ve zaferler tüm görkemiyle ele alınacak. Ali'nin mükemmel bir arşiv halinde tutulan ses ve telefon kayıtlarının bolca kullanılacağı, yapım ekibi tarafından bizzat açıklandı. Bunlara destek olarak daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış televizyon kayıtları ve arşiv görüntüleri de toplanarak, titiz bir çalışmayla bir araya getirilmiş.


What's My Name: Muhammad Ali’nin yapımcı kadrosunda da tanıdık isimler görmek mümkün. Geçtiğimiz yılın Oscar ödüllerinde adını çokça duyduğumuz A Star is Born filminin yapımcısı Bill Gerber, Oscar ödüllü belgesel Undefeated'ın yapımcı ve yönetmeni Glen Zipper ve Eagle of Death Metal: Nos Amis adlı belgesel filmin yapımcısı Sean Stuart güçlerini belgesel için birleştirmişler.


1942 yılının Ocak ayında hayata gözlerini açan Cassius Marcellus Cly Jr., yaşamı boyunca o kadar fazla başarı elde etti ki, Time dergisi kendisini kapağına taşıdığında sadece "The Greatest" (En İyi) olarak adlandırmayı uygun gördü. Kentucky eyaletinin Louisville kentinde doğup büyüyen Cassius'un 18 yaşındayken katıldığı 1960 Yaz Olimpiyatları'nda kazandığı altın madalya hayatını değiştirdi. 19 yaşında ülkesinin en genç şampiyonuyken adını ve dinini değiştirdiğini açıkladı. 22 yaşında dünyanın en genç ağır siklet boks şampiyonu oldu!

 

Kariyerinin ve performansının zirvesindeyken Vietnam savaşına gitmeyi reddetti ve en önemli yıllarını spordan men edilmiş olarak, dövüşemeden geçirdi. Savaş ve emperyalizm karşıtı görüşleri ve açıklamaları sayesinde bir jenerasyonun isyan ateşine hem ses hem de yüz oldu! Malcolm X'le omuz omuza eşit hak birliği mücadelesi verdi. Joe Frazier'la dövüştüğü Thrilla in Manila ve George Foreman'la dövüştüğü Rumble in the Jungle olarak adlandırılan maçlar dünya spor tarihinin zirve noktalarına ev sahipliği yaptı!


Muhammad Ali, dünyanın dört bir yanında baskıya uğramış insanlar için temsili bir umut ışığıydı ve ölümünden önceki yıllarında adeta bir "global dünya vatandaşı" olarak pek çok toplumun sesini duyurabilmesine vesile olmuş bir barış ve eşitlik elçisiydi. Ali, hep en iyi oldu ve hep sevildi. Bu muazzam spor adamının ilham veren hikayesini izlediğimizde eminiz onun hakkında bilmediğimiz daha pek çok önemli şey öğreneceğiz ve gönlümüzdeki yeri daha da erişilmez olacak.