Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
07/05/2019

Friends dizisi biteli tam 15 sene oldu

6 Mayıs 2004'te ekrana gelen final bölümüyle Rachel, Ross, Monica, Phoebe, Joey ve Chandler'a veda ettik. 10 sezon ve 238 bölümden oluşan Friends, asla unutulmayacak. 


Öyle bir dizi düşünün ki yayın hayatı biteli 15 sene olmuş olsun ve bunca seneye karşın halen dünyanın dört bir yanında tutkulu hayranları tarafından el üstünde tutulsun! Friends’i sevenler bilirler; “İki bölüm Friends atmak!” diye bir tabir vardır. Kanepeye yayılmış ve uykunuz geliyorken ya da yemek siparişinizi beklerken bir iki bölüm Friends açıp izlemek adettendir! Bazen bir bölüm daha izleyeyim diye uykunuzdan olursunuz, bazen de ardı ardına sekiz bölüm izleyerek yemeğinizi soğutursunuz; ancak “dostlarınızdan” asla ayrılmazsınız! Bu ilişkiyi mümkün kılan en önemli noktaysa, Friends bölümlerinin birbirlerinden bağımsız maceralar olmasıdır. Herhangi bir bölüme rastgele daldığınızda takip etmeniz gereken bilmem kaç sezonluk bir mevzu yoktur. İşte sırf bu yüzden, en iyi Friends bölümü, o an izlemekte olduğunuz Friends bölümüdür. Rachel, Ross, Monica, Phoebe, Joey ve Chandler artık hepimizin ailesinden biri ve onları çok özlesek de hep bizimle beraberler. 10 sezon ve 238 bölümden oluşan bu olağanüstü dizinin hayatlarımızın bir parçası olarak kalacağından da adımız gibi eminiz.


Friends'in yaratıcıları David Crane ve Marta Kauffman'ın bu harika dizi için pek çok farklı isim düşündüğünü biliyor muydunuz? Insomnia Café, Friends Like Us, Across the Hall ve Six of One gibi seçeneklerden vazgeçip Friends adında karar kılmaları sizce de çok isabetli olmamış mı? Friends'in çekimleri başlamadan önce pek çok ünlü isim oyuncu seçmelerine katılmıştı. Dizinin tüm karakterleri için seçmeler düzenlenirken sadece Ross karakteri için hiç seçme düzenlenmemiş. Dizinin yapımcılarından Kevin Wright'ın anlattığına göre, Ross karakteri en başından beri David Schwimmer için yazılmış!


Friends, New York'ta geçiyor olsa da jenerikte gördüğünüz çekimler New York'ta yapılmamış. Central Park'ta bulunan Pulitzer Fountain bire bir model alınarak baştan inşa edilmiş ve Los Angeles'ta bulunan Warner Bros stüdyolarında, halka kapalı bir çekim alanında jenerik sahneleri çekilmiş. Tipik bir Friends bölümü 20 dakika sürse de her bölümün çekimi yaklaşık olarak 5 saat kadar sürüyormuş. Bölümlerin tamamı yaklaşık 300 kişilik bir seyirci ekibinin karşısında canlı olarak çekiliyormuş. Seyircilerin yer almadığı tek bölümler sezon finallerindeki "spoiler" içeren çekimlermiş; ancak son sezonun son sahnesi yaklaşık 1000 kişilik bir seyirci grubunun karşısında çekilerek veda etmiş.


Friends, ekranlara 2004 yılında veda etmiş olsa da oyuncu kadrosu dizinin sürekli devam eden tekrar yayınlarından oldukça iyi para kazanıyorlar. Hatta kazandıkları para bugün televizyonda aktif olarak çalışan oyuncuların yıllık kazançlarının bile çok üzerinde! Dizinin altı as oyuncusu 9. ve 10. sezonlarda bölüm başına 1 milyon dolar kazanıyorlardı! Şu an global bir fenomen haline gelmiş olan Game of Thrones dizisinin oyuncuları bölüm başına maksimum 500 bin dolar kazanıyorlar, kıyaslamanız açısından bunu belirtelim.Friends'in başrol oyuncuları Courtney Cox, Jennifer Aniston, David Schwimmer, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc ve Matthew Perry, dizinin 10. sezonunda rol almadan önce o güne dek televizyon tarihinde görülmemiş bir anlaşmaya imza atarak dizinin tekrar bölüm gelirlerinin yüzde 2'sini almayı başardılar. Dizi o kadar fazla ülkede o kadar uzun süredir sürekli tekrar yayınla ekranlara geliyor ki yapımcısı olan Warner Bros'a halen senede 1 milyar dolar kazandırıyor! Bu olağanüstü gelirin yüzde 2'si altı oyuncu arasında paylaştırıldığında kişi başı 20 milyon dolara yakın bir meblağ ortaya çıkıyor. Düşünebiliyor musunuz? Hayatları boyunca bir daha çalışmasalar bile senede 20 milyon dolarlık sabit gelirleri var oyuncuların! Friends efsanesinin büyüklüğü herhalde daha iyi anlatılamazdı! Biz de şimdi laptop'u kapatıp iki bölüm Friends atmaya gidiyoruz! Bize katılmaya var mısınız?

Friends'in son sahneleri