Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
20/10/2020

Die Hard’ın John McClane’i akü reklamında karşımıza çıktı

Hollywood aksiyonlarının günümüzdeki örneklerini bile etkileyen çok özel bir yapım olan 1988 tarihli Die Hard filmi, akü reklamına ilham oldu. Üstelik John McClane’in yanında tanıdık dostlar da var!

Tüm zamanların en başarılı aksiyon filmlerinden olan Die Hard, sadece vizyona girdiği dönemi değil, Hollywood aksiyonlarının günümüzdeki örneklerini bile etkileyen çok özel bir yapımdır. Die Hard efsanesi bildiğiniz gibi yıllar içerisinde beş filmlik bir seriye dönüştü. Die Hard, 15 Temmuz 1988 yılında vizyona girdi. John McTiernan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmin senaryosunu Steven E. de Seouza ve Jeb Stuart kafa kafaya vererek kaleme almıştı. Roderick Thorpe, Die Hard filmine ilham veren romanı Nothing Lasts Forever’ı büyük ilgi gören Detective adlı romanının devamı niteliğinde yazmıştı. Hatta Detective de sinemaya uyarlanmış ve başrolünde Frank Sinatra oynamıştı.
Die Hard yaklaşık 20 sene sonra çekildiğinden elbette Sinatra’nın rol alması mümkün değildi. İlk önce Detective filmine devam filmi olarak düşünülen Die Hard, ardından Arnold Schwarzenegger’e Commando filminin devamı olarak teklif edilmişti; ancak Arnie projeyi beğenmeyince tüm yapım yepyeni bir aksiyon filmi olarak sıfırdan kurgulanmıştı. Bruce Willis’in o dönemde televizyon harici ciddi bir başarısı yoktu. Bu yüzden filmin maliyeti de oldukça düşük tutulmuştu. Fakat Die Hard o kadar çok sevildi ki, bütçesini gişede tamı tamına yediye katladı ve dev bir aksiyon markası doğurdu. Film Bruce Willis’i uluslararası bir yıldız yapmakla da kalmadı, aynı zamanda “tek kişilik ordu” konseptli aksiyon filmlerinin de önünü açtı. Die Hard sayısız kez tekrar edildi; hatta sahne sahne kopyalandığı bile oldu. Ancak bu filmlerin hiçbiri Die Hard’ın yakınından bile geçemedi. John McClane ise tüm zamanların en sevilen karakterlerinden biri olarak adını sinema tarihine yazdırdı.
 


Tüm bunları anlatma sebebimiz ise, John McClane’in karşımıza bir akü reklamında çıkması oldu. Efsane oyuncu Bruce Willis'in bilge bir New York Polis Departmanı dedektifi olarak geri dönüşüne ek olarak, iki dakikalık reklam filminde Zor Ölüm filminde genç limuzin sürücüsü Argyle rolüyle tanınıan De'voreaux White’ı ve futbolu seven teknoloji uzmanı Theo rolünü yeniden canlandıran Clarence Gilyard'ı da görüyoruz. Willis, reklamla ilgili olarak "John McClane karakteriyle hiçbir zaman herhangi bir reklam yapmadım, ancak Advance Auto Parts, DieHard aküsünü Die Hard hikayesine entegre etme fikrini çok beğendim” yorumunda bulundu.