Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
23/04/2017

Brett Stanley’nin objektifinden su altında direk dansı

Avustralyalı fotoğrafçı şu sıralarda oldukça ilginç bir fotoğraf serisi ile adından söz ettiriyor.

Direk dansı (ya da pole dance) zihinlerde striptiz kulüplerini çağrıştırsa da, direk dansı aslında dans ve akrobasiyi birleştirerek dikey bir direk etrafında yapılan bir performans sanatıdır. 2000'li yılların ortalarından itibaren dünyada alternatif bir fitness dalı olarak popülerleşmeye başlamış, bu alanda özelleşmiş stüdyolarda ya da genel fitness salonlarında öğretilmeye başlanmıştır. Dünyanın pek çok yerinde amatör ve profesyonel çok sayıda yarışma düzenlenmektedir. Aynı dönemde pole profesyonelleri ve savunucuları izleyicilerin algısındaki negatif çağrışımları yok etmek için direk dansının akrobatik yanını vurgulamaya başlamış ve direk dansı, Çin direği (Chinese Pole) denen sirk performans sanatının yoğun etkisi altında kalmıştır.
Direk dansı çok ciddi güç, esneklik ve kondisyon gerektirmektedir. Tırmanışlar, dönüşler, ters duruşlar gibi çeşitli atletik hareketlere dayanır. Bu alanda ilerlemek için üst beden ve merkez kaslarının güçlenmesi ve ciddi ve disiplinli bir eğitim almak gerekmektedir.
Avustralyalı moda ve reklam fotoğrafçısı Brett Stanley de direk dansının zorluğunu ve estetik açıdan güzelliğini yansıtmak amacıyla ilginç bir fotoğraf serisi ortaya çıkarmış. Stanley’nin su altında gerçekleştirdiği direk dansı çekimleri gerçekten etkileyici!
Bu arada kendisi de bir balet olan Ukraynalı fotoğrafçı Irina Yakovleva’nın objektifine yansıyan bale fotoğrafları da şahane!