Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
19/04/2017

26 örnekle AP muhabiri Marcio Jose Sanchez’in harika silüet fotoğrafçılığı

15 yıldır dünyanın önde haber görsel ajanslarından AP’de muhabir olarak çalışan Marcio Jose Sanchez'in arşivinden harika fotoğraflar sizi bekliyor…

Associated Press (AP), ABD'li haber ajansı. Bu tip şirketler içinde en yaygın ağa sahip haber ajansı olarak da presitjli bir konuma sahip. ABD başta olmak üzere gazetelere, TV ve radyo istasyonları gibi kuruluşlara kendi personeli tarafından geçilen haberleri servisi yapan bir şirket. ABD dışında da pek çok gazeteler, internet siteleri gibi haber kaynakları AP'ye üyedir ve bu ajansın haberlerini yayınlarında kullanırlar. AP’nin sahibi, kurumun ABD ağında yer alıp yayınlarına katkıda bulunan gazete, radyo ve televizyonların bütünüdür. AP haber ajansı, 1846 yılında New York City'de kurulmuştur. Günümüzde Başkan ve CEO'luğunu Tom Curley yapmaktadır. Ajansın bugün 242 bürosu vardır ve haberlerini 121 farklı ülkedeki abonelerine aktarmaktadır.
AP’nin 15 yıldır aktüel haberler muhabirliğini ve fotoğraf editörlüğünü yapan kadrosunda yer alan usta fotoğrafçı Marcio Jose Sanchez, geçtiğimiz günlerde ülkesi Portekiz’de bir sergi açtı. Bu sergide, AP muhabirliği sırasında çektiği on binlerce fotoğraf arasından çeşitli kategorilerde seriler yayınladı. İşte o serilerden biri olan “silüetler” serginin en dikkat çekici bölümlerinden birini oluşturuyor. Işığın arkadan yansıması sonucunda, objektif karşısındaki insan veya insanların siyah bir silüet olarak görünmesi mantığına dayanan bu fotoğraf serisi bir hayli etkileyici. Aşağıda bu serinin tüm fotoğraflarını bulabilirsiniz.
Bu arada Nacho Ormaechea’nın insan silüeti sanatını görmüş müydünüz?