Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
02/05/2017

10 çarpıcı örnekle drag queen’lerin makyajsız halleri

Avustralyalı fotoğrafçı Aaron Walker’ın “önce / sonra” fotoğraf serisinde konu bu sefer drag queen’ler.

Drag queen çoğunlukla eğlendirmek amacı ile kadın gibi giyinen ve genelde bir kadın karikatürü gibi davranan erkeklere verilen ad biliyorsunuz. Filmlerde rol almış profesyonellerden, drag'i sadece bir kez deneyen kişilere kadar birçok drag sanatçı türü vardır. Çoğu drag queen gey erkek olmakla birlikte, çeşitli sebeplerden dolayı drag yapan her cinsiyet ve her cinsel yönelimden sanatçılar vardır.
Genel olarak drag queen’ler kadın cinsiyet rolüne göre giyinir ve komik, dramatik veya hicivsel bir etki yaratmak için makyaj veya göz kirpikleri gibi geleneksel olarak kadınlarla özdeşleşmiş bazı özelliklerini abartırlar. Diğer drag sanatçıların arasında drag king'ler, yani erkek rolünde oynayan kadınlar; faux queen'ler, yani drag queen’lere benzemek için abartılı şekilde giyinen kadınlar ve faux king'ler, yani drag king'leri taklit eden bir şekilde giyinen erkekler vardır.
Avustralyalı fotoğrafçı Aaron Walker’ın “önce / sonra” fotoğraf serisinde konu bu sefer drag queen’ler. Kendisi, drag queen’liğin göründüğünden çok daha zor olduğunu belirtiyor. Aşağıda serinin tüm fotoğraflarını görebilirsiniz.Drag queen terimi genel olarak performans amacı ile drag tarzında giyinen kişileri tanımlar. Bu performanslar şarkıcılık ya da dudak uydurması yapmak, dans etmek, gey onur yürüyüşleri ve drag güzellik yarışmaları gibi etkinliklere katılmak, ya da kabareler ve diskotekler gibi mekânlarda gösteriş yapmak olabilirler.


Drag queen’lik, Batıdaki gey kültürünün bir parçasıdır. 27 Haziran 1969 tarihinde New York Şehri'ndeki Stonewall ayaklanmalarını drag queenler başlattı ve buna öncülük etti ve bu nedenle drag queen’ler, gey onur etkinliklerinde önemli bir gelenek hâline gelmişlerdir.


Bir kentteki gey topluluğunun üyesi olan meşhur drag queen’ler bazen resmî veya gayrıresmî sözcü, sunucu, bağış toplayan ve topluluk öncüsü olarak çalışabilirler.