Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
OYUN
07/01/2020

Yakuza hayranlarının dört gözle beklediği Yakuza: Like a Dragon, 16 Ocak’ta piyasada

Video oyun dünyasının en şahsına münhasır oyun serilerinden olan Yakuza, yeni oyunuyla ortalığı birbirine katmaya hazırlanıyor. Yakuza: Like a Dragon, seriyi adeta baştan yaratacak pek çok özelliğe sahip.

Yakuza serisi, ilk oyunundan beri yarı-açık dünya oynanışı, manga ve anime’leri hatırlatan sunumu, bıçkın karakterleri ve derinlikli hikayesiyle milyonlarca oyun severi müptelası yapmıştır. Japon mafyası Yakuza’nın içerisinde yaşanan bir “Deli Yürek” macerası gibi başlayan serinin ilerleyen oyunlarında öyle çılgınlıklar yaşanmıştır ki tek tek anlatsak sayfalarımız yetmez. Ne mutlu ki kısa süre önce tüm Yakuza oyunları PS4 için yeniden elden geçirildi ve Yakuza Kiwami adı altında tüm seri yeniden piyasaya sürüldü. O oyunların her birini oynamanızı şiddetle tavsiye ediyor ve serinin en yeni oyununa Postkolik merceğimizi tutuyoruz.
 Bugüne dek çıkan tüm Yakuza oyunlarında başrolde gördüğümüz kahramanımız Kazuma Kiryu’ya ve Tokyo’ya bu yeni oyunla birlikte veda ediyoruz. Hikayesini serinin önceki oyunlarında tamamlayan Kazuma yerine yeni bir ana karakterimiz olacak. Ancak bizi en çok heyecanlandıran, oyunun hikayesinin Tokyo’dan Yokohama’ya taşınmış olması. Yakuza: Like a Dragon, Yokohama’nın Isezakichō beldesinden bire bir modellenen Isezaki Ijincho bölgesinde geçecek. Yeni oyunla birlikte maceramızın ana kahramanı olan karakterin adı da Ichiban Kasuga olarak açıklandı. Kazuma Kiryu’nun “ağır abi” imajının aksine, Ichiban oldukça çenesi düşük ve hislerini belli etmeyi seven bir karakter olacak. Bu sayede oyunun yapımcısı Sega, Yakuza hayranlarına daha önce hiç tatmadıkları, nüktedan bir maceranın sözünü de vermiş oluyor.
 Yakuza serisinin önceki oyunlarında Kazuma, önüne gelenin ağzını burnunu dağıtırken tam bir sokak dövüşçüsü gibi davranıyordu. Beat ‘em Up tarzı oyunlardan alıştığımız gibi, oyunda düşmanlarla karşılaştığımızda direkt olarak, sorgusuz sualsiz kavgaya dalıyor ve yakın dövüş hünerlerimizi sergiliyorduk. Yeni oyunda, dövüş sahneleri J-RPG oyunlarından alışık olduğumuz biçimde, sıra tabanlı olarak cereyan edecek. Ichiban, Kazuma’nın aksine kavgaya dört kişilik çetesiyle dalabilecek ve hamle sırası kendine gelen karakter, rakibinin zayıf yönlerine göre seçeceği hareketlerle dövüşlerden galip ayrılmaya çalışacak. Yakuza serisinde ilk kez denenecek olan bu sistemin başarılı olup olmayacağını oyun piyasaya çıktığında göreceğiz, ancak yapımcılar yarattıkları sisteme fazlasıyla güveniyorlar.
 Yakuza serisinin yeni oyununda, mafya temalı Japon sinemasından aşina olduğumuz pek çok badireyle mücadele etmemiz gerekecek. Oyunumuz 2001 yılında başlayacak. Ünlü Yakuza klanı Tojo’nun Arakawa koluna bağlı olarak çalışan Ichiban Kasuga, ailenin liderinin işlediği cinayeti üstlenmesi için görevlendirilir. Ichiban, eğer bu görevi kabul ederse ailenin kahramanı olacağını düşünerek cinayeti üstlenir ve 18 sene boyunca hapiste kalır. 2019 yılında tahliye edilen Ichiban’ı büyük bir şok beklemektedir; zira kimse Ichiban’ı hatırlamamaktadır! Arakawa ailesinin yanında soluğu alan Ichiban’ı önce azarlayan aile fertleri sonrasında genç adama bir kurşun sıkar ve cesedini çöpe atarlar. Şans eseri ölmeyen Ichiban’ın artık tek yaşam amacı vardır, hem hapiste geçen yılların hem de sonrasında gördüğü ihanetin intikamını almak! 
 Oyundaki kahramanımız değişmiş olsa da eski Yakuza oyunlarından tanıdık simaları bu yeni oyunda da ufak rollerde göreceğimiz kesinleşti. Kazuma Kiryu, Goro Majima ve Taiga Saejima gibi sevilen karakterlerin kısa süreliğine de olsa bu yeni oyunda karşımıza çıkacak olması, serinin eski hayranlarına selam göndermek için harika bir yöntem olmuş. Yakuza: Like a Dragon, piyasaya çıkmadan ilk ödülünü kazanmayı başaran yapımlardan oldu. Oyun, geçtiğimiz aylarda düzenlenen Tokyo Game Show fuarı kapsamında düzenlenen Tokyo Game Awards’da, Award for Excellence in the Future Division ödülüne layık görülmüştü. Yakuza hayranlarının uzun süredir oynamayı dört gözle beklediği Yakuza: Like a Dragon, 16 Ocak’ta piyasada olacak.